pondelok 17. augusta 2015

Cinder | Keď Popoluška je kyborgom...

Autor: Marissa Meyer
Počet strán: 400
Originálny názov: Cinder(The Lunar Chronicles)

Séria: Mesačné kroniky
Diel: prvý
Žáner: Re-telling, Sci-fi, Fantasy
Vydavateľstvo: Egmont(cz)
Anotácia: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet...


Obálka sa mi celkom páči, je fajn aj keď viem, že sa druhým moc nepáči. Ale zasa áno - oproti anglickým originálom to nemá. A veľmi sa mi na nej páči to zalesknutie robotických čiar?, ktoré sú vidieť len niekedy v svetle. A tiež tam dal egmont super font, to musím uznať. A je pravda, že zasa takto si nepredstavujem Cinder...Ale no čo. :D"Slečno Linh, ze vzorku vaší krve jsem zjistil, že jste ve skutečnosti měsíňanka."
"Měsíčňanka?" 
"Ano."
"Měsíčňanka?"
"Ano, opravdu."


Príbeh knihy je o Linh Cinder, šestnásťročnej veľmi dobrej mechaničke, ktorú však ľudská spoločnosť pokladá za nepodarenú robotickú hračku. Žije so svojou macochou, nevlastnými sestrami, z ktorých len jedna má Cinder ako tak rada, v Novom Pekingu - meste, kde zúri smrteľná choroba Letumóza, na ktorú neexistuje liek. (niečo ako rakovina v našom svete). Princ Kai, ktorý má nastúpiť na trón, navštívi Cinder s tým, aby mu opravila androida. Všetko sa však začne komplikovať, keď jej sestra sa nakazí na letumózu a macocha z toho obviní práve Cinder - a potom ju dá do rúk vedcom, aby sa Cinder stala ich pokusnou myšou...Pobraly jí její pěkné šaty, oblékly jí šedivou obnošenou kytli a dali jí dřeváky...Marrissa Meyer prichádza s naozaj originálnym nápadom - popoluška v budúcnosti plnej techniky a robotov. Je to autorkina prvotina, čo sa ani nedá takmer tomu uveriť. Dej knihy je prepracovaný, originálny a z pôvodnej Popolušky si autorka zobrala naozaj veľmi málo (čo sa mne páčilo) - a to: ples, šaty, hlavná postava s menom Cinder, macocha a nevlastné sestry. Kniha sa veľmi rýchlo číta, má veľké riadkovanie a odseky, veľké písmenká a kratšie kapitoly, ktoré sú naozaj pekne spracované. Na začiatku každej časti je nejaký úryvok z Popolušky, ktorý jemne približuje daný dej v danej časti. 

Postavy sú plastické a veľmi reálny, i na to, že sú to vlastne....no, istým spôsobom roboty.
A to aj s dejom knihy - pripadá vám reálny, a pri tom je založený na podklade Popolušky! Dej knihy sa tak "premieňa" z dystópie, scifi, až do fantasy, kedy nám prichádzajú do deja Mesačníci(iný slovenský názov pre ne neviem vytvoriť :D), tvory so schopnosťami manipulovať s ľudskými mysľami, na čele s kráľovnou Levanou - obávanou vládkyňou, ktorá požíva "osobné kúzlo" na to, aby vyzerala krásna. Tiež sa mi páčilo, ako bolo v knihe vyjadrené to, že zrkadlo odráža vaše "pravé ja" a preto sa im Levana práve vyhýba. Levana je úžasná! Vážne....Levana je najlepšia z celej knihy, je to moj najobľúbenejšia postava - je temná a záhadná, a to sa mi na nej veľmi páči. Cinder, hlavnú hrdinku, si zamilujete hneď rovnako ako ja - pretože je vytvorená veľmi dobre. A aj vám poviem prečo: hrdinka nejako "nereve" stále nad tým, že je chudobná. Cinder "nereve" stále o tom, že je iná ako ostatný...Cinder "nereve" o tom, že princ Kai ju pozval na ples. A predsa vie dať najavo city....

I keď je Cinder kyborg (čo je pre ľudstvo "najspodnejšou" časťou) tak nám pripadá ľudská a je lepšia, než kadektoré iné hrdinky z iných kníh. Je skutočná, akurát tak trochu "zamilovaná" do princa Kaia, chrabrá a odvážna, ale s tým, že to je "primerane". Preto sa nám dej zdá lepší a celú knihu si tým užívame ešte viac. Knihu som pred niekoľkými mesiacmi (niečo okolo decembra) čítal v mobile ako e-book a i keď ma to zaujalo a bolo to vážne dobré (prečítal som vtedy z nej okolo päťdesiat strán)...tak veď viete, ja a elektronické knihy nejdú dokopy (aj keby tá kniha bola úžasná, ako táto) a vážne nechápem, prečo sakra som si ju prečítal až teraz?! Na konci knihy sa nachádza úryvok a anotácia z druhej knihy o červenej čiapočky, s názvom Scarlet, čo považujem, že to provokácia egmontu - núti vás si knihu hneď kúpiť a pokračovať v sérií Mesačné kroniky. Ja sa priznám, strááášne moooc by som si chcel prečítať už teraz Nejkrásnejší - novelku o Levane, chronologicky 3,5-ka. A preto si najprv musím prečítať ďalšie dva diely. Ale proste...neviem či to vydržím, pretože Levanu zbožňujem - páčilo sa mi to, ako tam prišla, ako vedele ľudí dať do pozoru a páčilo sa mi, ako temne pôsobila. 

Autorkin štýl písania je veľmi pútavý a ľahký, zoberie vás od prvej strany a nepustí vás, až dokým sa to tak nejak "neucelí" (čo je asi tak koniec knihy). Marissa Meyer musí byť veľmi milou osobou, a viem to, aj keď som s ňou reálne nerozprával a ani také niečo: cez e-maili sa s ňou veľmi dobre písalo, hneď odpisovala (čo ma prekvapilo, nakoľko je to NYT autorka a takéto odpisujú po nejakej dobe, alebo nikdy) a komunikovalo sa s ňou veľmi dobre. A veľmi ma potešila tým, čo mi poslala: šesť nálepiek dokopy, z toho je päť podpisov a jedna z mottom join the lunar revolution, dve záložky, ktorú som samozrejme pri tejto knihe aj použil. A je to vlastne môj prvý "autorský" autogram.


Čo vám z toho zhrniem? Kniha je geniálna! Ľahko a rýchlo sa číta (mal by som ju prečítanú hneď keby som nečítal aj ďalšie knihy), dej je naozaj originálny a dobre prepracovaný. Postavy a prostredie vám pripadajú reálne, a pokiaľ sa bojíte, že je to len retelling, tak sa mýlite - autorka si zobrala s Popolušky len pár malých detailov (ha, ako teatrálne povedané :D). A odporúčam vám ju, i keď viem, že som jediný, ktorý ju má prečítanú AŽ TERAZ a všetci ju naokolo mňa majú prečítanú dávno, spolu s ďalšími knihami.
Hodnotenie: 
Kniha je naozaj dobrá, nie - priam vynikajúca! A s hrdosťou oznamujem, že táto kniha je už v TOP poličke :)
Knihu odporúčam všetkým - cez fantasy maniakov, po scifi maniakov a knihomaniakov :) Proste všetkým!
Percentuálne hodnotenie: 96%Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Megaknihy.sk
Knihu si môžete v úžasnej akcií zakúpiť TU.

Čítali ste už knihu? A ako sa vám páčila?


7 komentárov:

 1. Vyzerá to zaujímavo :)
  Keď to tak odporúčaš, asi by som tomu mala dať šancu :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To JE zaujímavé :D
   A neboj sa, určite jej daj šancu, neoľutuješ :)

   Odstrániť
 2. Vyzerá to zaujímavo :)
  Keď to tak odporúčaš, asi by som tomu mala dať šancu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja už sa nemôžem dočkať kedy sa konečne aj ja pustím do tejto série... Som si istá, že sa mi bude páčiť a že je to skvelé :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nemôžem sa dočkať, kedy už budem čítať Scarlet. :D Ešte si ju kúpiť, tak ako ostatné časti! :D Ale úprimne, teším sa na deň, keď túto sériu budem mať za sebou, aby som si ju mohla prečítať znova :D Čo sa týka Levany, tak tá žena, ak ju teda vôbec môžem nazvať ženou, kto vie čo s z nej vykľuje :D je geniálna! Jej krutosť zbožňujem, čo to trepem ja ju zbožňujem celú! :D Ona patrí medzi tie záporné postavy, ktoré si nejde neobľúbiť! :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!