štvrtok 20. augusta 2015

Svůdné zlo | Keď anjel je horší než démon...


Autor: Wendy Higgins
Počet strán: 412
Originálny názov: Sweet Evil
Séria: Svůdna Trilogie
Diel: Prvý
Žáner: Fantasy, YA, Anjelská tématika
Vydavateľstvo: CooBoo(cz)
Anotácia: Anna, šestnáctiletá středoškolačka z maloměsta v americké Georgii, má podobné starosti jako většina dívek jejího věku. Má ale i starosti, se kterými se nikomu nesvěřuje. Například vnímá aury lidí, není nikdy nemocná, vidí a slyší na neobvykle velké vzdálenosti...Teprve když se na rockovém koncertě v klubu seznámí s atraktivním mladým bubeníkem Kaidanem, začne objevovat pravdu o sobě a svém tajemném nadpřirozeném původu...Obálka je pekná, ale tie postavy rozhodne nie sú Anna a Kaidan - vôbec sa nepodobajú, Anna má znamienko na tvári a Kaidan modré oči, takže na obálke sú úplne iný ľudia...ale je fajn :)Dýchala jsem povrchně a rychle, nedokázala se ovládat, když jeho horké rty doputovaly až k mým šortkám. Rozepnul mi knoflík poklopce a olízl citlivou pokožku pod ním. Zalapala jsem po dechu a Kaidan hrdelně zasténal. 
"Teď mě ještě můžeš zastaviť, děvenko. Protože věř mi, až budeš úplne nahá, už mě nezastaví nic."


Príbeh je o šestnásťročnej Anne, ktorá je úplne iná, než ostatné dievčatá - každý večer sa modlí, v živote nepovedala ani jedinú lož, chodí do kostola a nikdy sa nedopustila nejakého hriechu a vždy robí len tie správne veci. Vidí a cíti intenzívnejšie než iný, jej zmysly sú ostré a dokáže vidieť aury ľudí - vidí, ako sa druhí cítia. Jediné "nesprávne" rozhodnutie Anna však spraví, keď so svojim jediným kamarátom pôjde na koncert a tam spozná Kaidana, ktorý je podobný Anne - je nefil, syn démona a keď nebude robiť to, čo jeho otec mu povie, pokojne ho môže zabiť, tak to chodí. Anna sa tak dostáva do sveta padlých anjelov a čoskoro sa stretne so svojim démonickým otcom...


"Co tam mám přidat?"
"Hromadu cukru. Ta zahořklá nána to potřebuje."


Mňa na knihu prehovorila hromada recenzií, v ktorých sa píše, že táto kniha je dokonalá a úžasná. A tak som si ju prečítal a som rád, že mám naň aj ja vlastný názor.
Ale najprv sa vyjadrím k postavám. Anna bola fajn, sem-tam mi liezla na nervy, no nepatrí medzi moje najobľúbenejšie. Kaidan....toho by som najradšej prizabil. Vážne - také nervy som mal, keď sa tam objavil on...A Anna sa mu ešte aj strkala do zadku, napriek tomu, čo jej on robil. Najradšej by som ho vyfackal k smrti, vážne. 
Okej, zasa musím uznať, že v tejto knihe sa nerieši žiadny love triangle, čo ma veľmi potešilo a tak som tam nemal tie vety typu: "On je taký vášnivý a ohnivý ako plameň...lenže zaa on je nežný a milý..", začo kniha dostáva odo mňa plus. Ďalší plus má u mňa autorka a to preto, že sa nebála vyjadriť niektoré "veci" ako napríklad drogy, sex, alkohol a pokojne dala hlavnej hrdinke podstrčiť dávku extázy. Wendy Higgins má príjemný štýl písania, ľahký a jednoduchý a predsa výnimočný a chytľavý. Keď že to je kniha od CooBoo tak sa ani nečudujem, ako veľmi rýchlo sa čítala i cez to, že mala štyristo strán. 


Autorka tento svet má veľmi dobre premyslený, spolu i s dejom a postavami. Na to, že hlavná hrdinka bola čudná a druhý hlavný hrdina bol zasa ten "svalnatá hruď" tak sú veľmi reálne. Tiež sa mi páčilo, že niektoré vety v knihe boli dosť vtipné a pri jednej som sa nemohol prestať smiať a čítal som si ju stále dookola. Za to má autorka ďalší plus. (ha, má aj ďalší plus za to, že ma začala sledovať na instagrame) Dej je svižný a rýchli, neodohráva sa v niekoľkých dňoch, odohráva sa v niekoľkých mesiacoch (celá trilógia sa odohráva v priebehu troch rokov) a preto vám to príde také "uveriteľnejšie", keďže keby sa toto malo stať ako u druhých kníh, behom týždňa, tak by to bol úplný nezmysel... 

Autorka podľa mňa na nič netlačila, i napriek "sexy" opisom vám nič do hlavy nevnucovala. Je pravda, že by som najradšej teraz zhltol celú trilógiu naraz, ale bojím sa,  že by som tým bol presýtený a preto som sa rozhodol, že si medzi jednotlivými dielmi dám jednoknihovú pauzu. (a tiež je pravda, že na ďalšie dieli už nie sú tak dobré ohlasy...)
Teraz niekedy vychádza v originále štvrtý diel - nediel, ktorý bude prerozprávanie z Kaidanovho pohľadu, ktorú dúfam že vydajú, pretože sa mi to bude čítať lepšie. (predsa len tie Annine opisy sú mi naďaleko cudzie...) 

Veľmi sa mi na tejto knihe páčilo to, že nefily nie sú v štýle alá Cassie Clare (síce jej knihy mám rád): priznajme sa, že nie je veľmi "reálne" písať o polo-anjeloch, ktorý sú tínedžeri a zároveň profesionálni zabijaci démonov( i keď ma tieňolovci fascinujú), lenže tu to to tak nie je: nefily sú proste tínedžeri, ktorí majú iných rodičov a práve sú svojimi démonickými otcami utláčaní, musia robiť zlo, a keď ich neposlúchnu, tak ich pokojne zabijú. Matky nemajú - zomierajú pri pôrode a pokiaľ neviete, tak Anna žije so svojou nevlastnou, Patti.

Čiže nejako vám to zhrniem (aspoň sa o to pokúsim). Kniha sa mi naozaj páčila, autorkin štýl písania bol čítavý, chytľavý, jednoduchý a ľahký, sem-tam pridala do príbehu vtipnejšie vety. Anjelov, nefilov a ja neviem ešte čo, má dobre vykreslených, páčilo sa mi že tam pridala aj démonov. Rozdelenie kniežat na konci knihy je podľa mňa dobre vymyslené, keďže autorka sa pohrala s biblickými menami. Veľké plus má kniha za to, že autorka tu zapojila i také "reálne" vecičky a to smrteľné hriechy, boh, život a svet, a vlastne o anjeloch píše, akoby stále vychádzala z nejakého biblického príbehu. (možno aj vychádza, v tomto sa fakt nevyznám)


     Hodnotenie: 
Kniha je dobrá, veľmi ma bavila a fakt ju vrelo odporúčam. Je pravda, že mala ešte pár múch a nedostatkov, ktoré boli úplne miniatúrne a preto si knižka odo mňa berie nerozhodné, štyri a pol hviezdičky. 
Percentuálne hodnotenie: 89%Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť v perfektnej cene TU.


Čítali ste knihu? Ako sa vám páčila? Chceli by ste si ju prečítať?2 komentáre:

  1. Jej, tak to už je hodně dávno, co jsem tohle četla. Ale tak jo, myslím, že se mi to docela líbilo. Nedávno jsem se pustila do druhého dílu a to už bylo podstatně horší.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Uhm, to je to, prečo s touto sériou tak neponáhľam - na ďalšie diely (a najmä na druhý) sa vzniesli dosť záporné recenzie :( :D

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!