utorok 13. októbra 2015

Labyrint: Zhorenisko | Kniha, ktorá vám každú chvíľu prinesie nejaké prekvapko...

Autor: James Dashner
Počet strán: 349
Originálny názov: The Scorch trials
Séria: Labyrint (The Maze runner)
Diel: prvý
Žáner: Dystópia, YA
Vydavateľstvo: Ikar - edícia YOLi(sk)
Anotácia: Thomas veril, že útek z Labyrintu prinesie Flekárom slobodu, ale nemohol sa väčšmi mýliť. Život nie je ani zďaleka taký jednoduchý a ukazuje sa, že to, čo spočiatku vyzeralo ako koniec trápenia, je iba jeho začiatkom. Po krátkom oddychu sa Flekári stretávajú s mužom, ktorý výzorom pripomína potkana, a dozvedajú sa, že testovanie vstupuje do druhej fázy. Ich úlohou je za dva týždne prejsť cez najhorúcejšiu časť sveta – Zhorenisko. No Thomasova priateľka Teresa záhadne zmizne. Na Zhorenisku neexistujú žiadne pravidlá. Flekári sa musia spoľahnúť iba na seba...


Obálka je filmová, čiže v celku nie je nič na nej, čo by sa dalo pokaziť :-) Keď som ju videl len ako obrázok, hovoril som, že sa mi páči viac ako obálka u jednotky, no priznávam sa, že predsa sa mi len tá jednotka (obálka) páčila viac. Ale obe sú skvelé a pekné! :)Je toto môj koniec? pomyslel si. Po všetkom, čo prežil, po všetkých záhadách, bojoch a kratučkých okamihoch nádeje, ho len tak zabijú?Prvá časť Labyrintu, Útek, ma veľmi bavil. Bol skvelý a skončil sa, pravdupovediac, veľmi ale veľmi otvorene. Po jeho dočítaní som mal záchvat, že nutne potrebujem dvojku. Pre moje šťastie, dvojku som mal už doma skôr než jednotku, tak som sa do nej s radosťou pustil. A čo som zistil?
Že sakra nechápem, prečo až trojka vyjde niečo v marci. V MARCI 2016. Are you kidding me? :D No ale dobre, viem, že čakajú na filmový poster Death Cure.. No ale poďme k Zhorenisku.
Zhorenisko je naoazj celé chaotické, Labyrint bol (v ohľade chaotickosti) oproti Zhorenisku nič. Zhorenisko je kniha, ktorú nechápete, a po konci? Nechápete ju ešte väčšmi. Zhorenisko je kniha pre psychicky narušených (už niekoľko dní si myslím, že patrím do skupinky pomätencov). A možno som psychicky narušený, pretože sa mi sakra páčila! Nechápem všetky tie reči, že Labyrint je nič moc, a viac nechápem, že dvojka je ešte horšia. Really? Ako môže kniha, v ktorej sú nástrahy za nástrahou ako na bežiacom páse, kde sa udalosti sypú len tak, kde stúpa vaša zavíslosť a vy hltáte každé jedno slovo až do konca, byť zlá? Naozaj nechápem niektorých čitateľov, ale fajn, nikoho neodsudzujem, aby bolo jasné. :)
Ak by som mal porovnať Útek so Zhoreniskom vo veci akčnosti a tak, Zhorenisko vedie. Akcia za akciou, nástraha za nástrahou, napätie by sa dalo krájať. Bola naoazaj skvelá a hrdo sa vám priznávam, že TMR si zaumienil miesto v mojej favourites poličke. Áno, ja tú sériu proste zbožňujem. 
James Dashner sa od prvého dielu oveľa zlepšil, jeho písanie je ešte skvostnejšie ako pred tým a každú scénu som mu uveril. 
Postavy v tomto diele naberajú na intenzite, autor nám dáva čas ich lepšie spoznať, no stále nám nedá najavo, čo sa dialo v minulosti. Z Thomasa som bol nevedomý ako on sám. Teresa..tú som si znenávidel a neznášal som ju v tejto dvojke, no bol to autorov zámer, čiže je to fajn, jeho účel znepriateliť si Teresu sa vyplnil. Z každej postavy v tejto knihe som bol však  zmätený, presne ako oni sami zo seba a všetkého, čo sa okolo nich deje. Avšak James mi do príbehu hodil jednu malú perličku, a tá perlička mala meno Brenda. Áno, Brenda! Obľúbil som si ju veľmi moc, páčila sa mi a podľa mňa bola skvelá. 
Čo sa týka toho "sveta" alebo skôr prostredia, priznávam sa, že sa mi viac páčila tá atmosféra a prostredie toho Labyrintu, a tiež sa priznám, že mi trocha chýbal Flek. Ale zasa Zhorenisko bolo zaujímavejšie...
Z tejto knihy som naoazj v rozpakoch, to mi verte, a ani neviete, ako sa mi ťažko píše táto recenzia. Z jednej strany (tej akčnostnej, dejovej a tak..) sa mi páčilo viacej Zhorenisko, no temná a zahmlená atmosféra Labyrintu sa mi páčila zasa viac. Čiže buď tejto knihe dám štyri, alebo päť hviezdičiek. 
Inak, videli ste už film? Bol rovnako skvostný ako kniha?

Kniha sa mi mega páčila a naozaj sa teším (moc) na tretí diel. A taktiež dúfam, že vydajú v slovenčine aj The Kill Order, čo je akýsi prológ k celej sérií (jednoducho sa to odohráva ešte pred Labyrintom.) 
Spočitku som nevedel, ako túto knihu hodnotiť: či štyri alebo päť hviezdičiek. No rozhodol som sa, a je to tak najlepšie, že Zhorenisku dám štyri a pol hviezdičky. A ďalšiu pol hviezdičku si schovávam v rukáve pre tretí diel! 
Percentuálne hodnotenie: 90%Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu YOLi.
Do Zhoreniska sa môžete vybrať na tejto adrese.


Čítali ste už knihu? Ako sa vám páčila?

2 komentáre:

  1. Výborná recenze :) Už jsem viděla film, ale knížku jsem ještě nečetla, takže se to chystám rychle napravit :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Ja to mám zas naopak - čítal som knižku, no nevidel som film, o ktorom si myslím, že je určite geniálny :) :D

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!