Všetky skvelé miesta | Svetlo sa vždy hľadá v tme. Neviete?

Autor: Jennifer Niven
Počet strán: 340
Originálny názov: All the Bright places
Séria: -
Diel: -
Žáner: YA, Contemporary
Vydavateľstvo: Ikar - edícia YOLi(sk)
Anotácia: Theodora Fincha trápia depresie. Každý deň premýšľa nad smrťou, no zároveň hľadá dôvody, prečo žiť. Violet Markeyová ráta dni do maturity, aby mohla ujsť z malého mesta, kde ju prenasledujú bolestné spomienky na sestrinu tragickú smrť. Navzájom sa nepoznajú, až kým sa obaja neocitnú na rímse školskej zvonice, s pohľadom upretým na chodník šesť poschodí pod nimi. Dole sa zhlukujú študenti a škodoradostne pobádajú Fincha, aby skočil. Na výčiny problémového študenta už sú zvyknutí. Čo tam však robí Violet? Nádherný príbeh, ktorý vám ukradne srdce aj dušu.
Opäť začíname obálkou, ktorá je naozaj nádherná, knihu vystihuje presne. Naživo je oveľa, oveľa krajšia, detailnejšia a zaujímavá na dotyk :)Je dnešok vhodným dňom na smrť? 
Je dnešok ten správny deň?
A ak nie dnešok...tak ktorý deň? 


Vau. Úžasná kniha, fakt úžasná. Krásny príbeh, skvelé postavy, a autorkin nezameniteľný štýl písania. Priznám sa, keď mi prišla kniha domov, nemyslel som si, že to bude taká pecka. Ale bola. Všetky skvelé miesta je úžasná kniha, JEDNA z najlepších YA, aké som tento rok prečítal. Určite sa k nej ešte niekoľko krát vrátim, pretože ten príbeh je nezameniteľný. Je úžasný, geniálny, a teraz naozaj pravdivo - srdcervúci. Úžasný príbeh o dievčati, ktorá sa naučí žiť od chlapca, ktorý chce zomrieť. A opäť - úžasná, ÚžAsNá a ešte raz... ÚŽASNÁ!!!!!! Pokojne sem dám aj trilión výkričníkov, len aby si všetci prečítali, aká táto kniha je úžasná, skvelá a krásna. 
Čo k postavám? V knihe Všetky skvelé miesta sa stretávame s dvomi hlavnými postavami, ktoré ale spočiatku nemajú medzi sebou vzťah, no potom sa rozvíja. Theodore Finch je chlapec, ktorý chce zomrieť, čaká, kým si smrť preňho príde. Trpí depresiami, je osamelý, každý naňho doslovne pľuje z diaľky a nadávajú mu. Violet Markeyová je dievča, ktorá sa naopak, vyhýba smrti. Prednedávnom jej autonehodou zomrela sestra Eleanor, tá najlepšia sestra na svete. Violet sa v poslednej dobe s nikým nerozpráva, v škole zaostáva, bojí sa chodiť na aute...a stále premýšľa nad svojou sestrou, za ktorou jej je tak veľmi smutno. 


Poviem vám na rovinu, obe postavy mi hlboko prirástli k srdcu, veľmi hlboko. Finch bol skvelý chlapec, bolo mi ho veľmi ľúto, za to, ako ho každý od seba dáva preč, vraj pre to, že je čudný. 
Violet bola tiež úžasná, no priznám sa že spočiatku som nevedel, čo sa z nej vykľuje. Ale to bolo
len prvých niekoľko stránok, potom mi Violet, i Finch nesmierne prirástli k srdcu. 
Každé jedno slovíčko v knihe som si vychutnával, doslovne. Autorka úžasne píše, jej myšlienky 
sú senzačné a jej príbeh tak reálny. Stáva sa však reálnejším, keď si prečítame na konci knihy autorkinu poznámku. Jennifer mi bolo naozaj ľúto, to asi preto je tento príbeh úplne geniálny. 
Možno preto, že autorka do knihy vložila toľko emócií, sakra, toľko emócií, že sa mi chcelo ku koncu plakať. A to, čo urobila na konci bolo síce kruté, no bolo to krásne. Krásne, krásne, krásne. 
Úžasné, úžasné, úžasné. Určite sa táto kniha zaradí do nejakej tohto ročnej topky, určite sa zaradí (je) v mojich najobľúbenejších knihách vôbec. Áno, túto knihu neskutočne milujem a nedám si na ňu dopustiť.
Nech si píše pán Zelený čo chce, na Všetky skvelé miesta nesiaha ani z polovice. Pff. (a teraz tie hej komenty :D) 


Autorka úžasne vedela podať bolesť, utrpenie a depresiu rovnako krásne ako radosť a šťastie. Vzťah medzi Finchom a Violet bol krásny. samého ma to prekvapuje, že sa mi môže ľúbiť to "milostné oné." No bolo to naozaj krásne. 
Určite si niektorý z vás robí v knihách "lepičkové oné" napríklad pri obľúbených, tých najobľúbenejších častiach. Keby som to tak aj ja robieval, táto kniha by ich bola plná. Ako som spomínal dakde hore, v tejto knihe sa objavuje nespočetne veľa hlbokých myšlienok, veľmi pekných. Navonok je tento príbeh vlastne o dvoch dá-sa-povedať odlišných ľuďoch, no za tým celým YA neviemčo sa skrýva veľká hĺbka toho, čo nám autorka chcela povedať. Autorke len tlieskam. Je úžasná, veľmi rád si prečítam jej ďalšie knihy. Jej slová, jej vety, sa mi prilepili k srdcu a nad knižkou stále premýšľam, hoc som ju dočítal včera. Nechcel som ju dočítať. Chcel som ju čítať a čítať, čítať a čítať neustále, aby ten úžasný a krásny príbeh nikdy neskončil. 
Taktiež nemôžem spomenúť, ako veľmi sa teším na film, kde hlavnú postavu (logicky Violet) bude hrať Elle Fanning! :) 
Čo si môžete z tejto recenzie tak asi odniesť? Že kniha je úžasná, úžasnejšia ako päť-hviezdičková
kniha. Že Ultraviolet Pozoruhodná a Čudák Finch boli postavy, ktoré som si moc, moc obľúbil. Že príbeh, ktorým je kniha Všetky skvelé miesta, by som chcel sprevádzať a čítať stále, znova a znova.


 
Geniálna knižka. Úžasný príbeh. Krásny dej. Skvelé postavy.
Dokonalosť! 
Percentuálne hodnotenie: 100%Za poskytnutie tejto úžasnej knihy recenziu ďakujem vydavateľstvu YOLi.
Nájsť ostré svetlá môžete na tomto skvelom mieste.


Komentáre

 1. Som rada, že sa ti kniha páčila :3 Ja som ju čítala v angličtine a bola som veľmi milo prekvapená, že ako autorka pekne vedela vystihnúť pocity a jej opisy ma dostali, ale že úplne :3 A čo sa týka filmu, tak si chystám vreckovky, veľa vreckoviek :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ááá, to som aj ja rád, že sa mi páčila :D Bola úžasná! :))

   Odstrániť
 2. Presne si vystihol to, čo som nenapísal ja vo svojej recenzii. Super :)!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Je fantastická nikdy som nič lepšie necitala a to mám za sebou UŽ neskutočne veľa knich.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!