štvrtok 5. novembra 2015

Škola dobra a zla | Príbeh jednej (ne)šťastnej rozprávky...

Autor: Soman Chainani
Počet strán: 420
Originálny názov: The School for Good and Evil
Séria: Škola dobra a zla
Diel: prvý
Žáner: Fantasy, Dobrodružstvo
Vydavateľstvo: CooBoo (sk)
Anotácia: Sophie čakala celý život na to, kým ju unesú do Školy dobra, kde sa z nej stane princezná, nájde si toho pravého princa a budú spolu naveky šťastní. 
Teda aspoň taký bol plán. 
Sophie a jej kamarátka Agatha totiž pochádzajú z Gavaldonu, mestečka, kde sa každé štyri roky stratia dve deti. 
Nikto však netuší, kam sa vlastne podejú. 
V Škole dobra a zla sa z nich potom podľa predurčenia stanú kladné alebo záporné rozprávkové postavy.


Obálka je naozaj krásna, avšak tie tváre Agathy a Sophie sú podľa mňa hrozne hrozné :D 


* * *

O šdaz sa veľmi dlho hovorí, celkovo ako o veľmi dobrej až vynikajúcej knihe. Popravde, ja som žiadne negatívne recenzie naň nevidel, veľa ľuďom sa mega páčila až si ju pritúlili k tým svojim najobľúbenejším knihám. Budúceho roka sa dočká tento rozprávkový skvost svojho tretieho a zároveň posledného dielu.

Najprv sa však vyjadrím k postavám. Keby mám knihu hodnotiť podľa postáv (čo samozrejme nerobím) tak by kniha dostala tri hviezdičky. Agatha bola celkom fajn, avšak niekedy mala tiež tie chvíle, kedy som jej chcel jednu vraziť do nosa. No a Sophie...je Sophie. Blonďavá mrcha, ktorú som chcel aleže za každučičkú cenu zabiť. Jop, bola vážne, hrozne, strašne strašná, neustále mi liezla na nervy. Tedros...toho som si nikdy nevedel predstaviť do tváre, i keď jeho tvár je v knihe opísaná. Btw, Agathu a Sophie som si stále predstavoval ako na obálke - mimoriadne škaredé :D Neviem prečo, no vždy keď sú na obálke tváre, tak tie postavy si predstavujem len a len ako sú na obálke...
Autor tejto knihy je taktiež známy ako autor, na ktorého meno neexistuje výslovnosť :D Avšak pre mňa je známy kvôli tomu, že jeho mozog pracuje ostošesť. Vážne?! Tento autor je fakt génius :) Vymyslieť niečo také? Bol by som rád, čo ho inšpirovalo k písaniu tejto knihy. (to však zistím po dopísaní tejto recenzie, keď si pustím interview a snáď sa to tam dozviem). Autor má za mňa jednoducho veľké plus, jeho písanie bolo fakt čarovné, veľmi chytľavé a skvelé. 
Táto kniha bola proste geniálna. Má veľmi, veľmi (a keby ste to nepochopili - veľmi, veľmi, veľmi a ešte raz veľmi) originálny nápad. Ak sa zatúlame do uličky kníh, ktoré majú niečo spoločné s rozprávkami, všetok to budú samé retellingy. Toto však nie je retelling nejakej rozprávočky. Toto je rozprávka o tom, ako sa tvoria rozprávky, ou yeah! Atmosféra knihy je priam úžasná...Prostredie: geniálne! Páčila sa mi každá veta, ktorá opisovala buď Gavaldon alebo prostredia Školy dobra a zla a jej samej. 

Táto kniha je veľmi graficky pekne spracovaná, čo sa týka tých veľmi pekne nakreslených obrážtekov na začiatku každej kapitolky. No a vlastne sem tam nájdete niečo uprostred kapitoly, je to pekné oživenie tej knihy :) Vlastne ona má veľmi pekných grafických skrášlení: jej knižný trailer sa mi úplne páči.
Čo mi však trošilinku vadilo (a knihe to nedávam za vinu, ani to neberiem do úvahy hodnotenia) je, že pre mňa to boli dlhšie kapitoly. Proste vtedy, keď som chcel skončiť (nutne skončiť), tak som musel stopnúť i na obyčajnej strane (väčšinou stopujem čítanie pri nových kapitolách). Ale to je len taký detail :D Proste som si dosť všimol, že v poslednej dobe čítam knihy, kde sú kapitoly veľmi, veľmi krátke. 
Táto kniha sa zaraďuje i medzi MG aj medzi YA, no tým "ozajstným" deťom by som to nedal. To nie je pre nich :D A ináč ten koniec....wau. To fakt ma dostalo :)
Tých štyristo dvadsať strán, ktoré sa nachádzajú v tejto knihe, je preplnených fantáziou a čarami, to sa mi najviac páčilo. Viete ako milujem fantasy knihy, viete ako milujem high a epic fantasy knihy, viete ako nemám nič proti preplnenej fantasy...a toto bola preplnená fantasy. Bolo jej tam mega moc, mne sa to obrovsky páčilo. Čiže ak ste knihu nečítali (čo ju takmer všetci čítali) a milujete fantasy, tak si kúpte i túto knihu a pokojne prečítajte.
Škola dobra a zla sa dočká aj filmového spracovania a nie, nebude to animák! Budú tam totálne ľudský herci. 


Kniha sa mi veľmi páčila, avšak mala svoje chybičky - do tých zaraďujem aj postavy, ktoré sú niekedy (a niekedy viac) na nič. Ale skvelý, a hlavne originálny príbeh.
Percentuálne hodnotenie: 80%Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu PreŠkoly.sk
Do Školy dobra a zla sa môžete prihlásiť na tejto adrese.


2 komentáre:

 1. Toto je jedna z najlepších trilógií, aké som kedy čítala - presne ako si povedal (napísal), príbeh je originálny a je vidno, že postavy sa počas knihy vyvíjajú a menia. Ale aj tak ma štvali. Sophie je arogantná mrcha, Agatha je najskôr emo, potom "verná kamoška" a v dvojke je na zabitie. A Tedros je nezaujímavý a z tejto trojice ho mám rada najmenej (a to už je čo povedať). Proste... môj hejt na hlavné postavy sa zase prejavuje :D
  Čo sa týka výzoru tých dvoch na obálke... Agatha bola ešte na obálke pekná, myslela som si, že podľa knihy by mala byť škaredšia a Sophie je celkom v pohode... ale na obálke trojky vyzerajú najlepšie.
  A pokiaľ viem, slovenské vydanie nie je veľká sláva. Pozerala som to a zdá sa mi, že tam nejak zabudli dať úvodnú mapku Školy dobra a zla. Možno ju presunuli, neviem, ale nejak som ju tam nenašla... tak možno som slepá :D
  PS: Anglická už vyšla c:

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. S tou trojkou súhlasím, tie postavy na obálke sú vážne lepšie.
   No a mapka? Ono tam mala byť aj mapka? O_O No skúsim ešte dáko prehľadať tú knihu, dúfam, že sa tam nejaká nájde :D :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!