piatok 11. decembra 2015

Rudá Královna | Povstaňme, Červení ako úsvit...

Autor: Victoria Aveyard
Počet strán: 360
Originálny názov: Red queen
Séria: Red queen
Diel: prvý
Žáner: Fantasy, YA, Dystópia
Vydavateľstvo: CooBoo (cz)
Anotácia: Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát?


Obálka - krása, krása, krása! Tá korunka! Tá krv! Proste, bomba..."Když poznáš něčí strach, poznáš jeho samého."


Red queen je debut autorky Victoria Aveyard, ktorý bol nominovaný do niekoľko súťaží, dokonca vyhral aj v Goodreads ako najlepší debut. Red queen sa stala prvou priečkou NYT a teda je nám veľmi dobre známa. Pamätáte na tie recenzie, ešte keď bola len v angličtine? Ja teda áno. Všetci ju vychvaľovali. Všetci ju milovali. A konečne nastal čas, aby som si ju prečítal. Tak ako to dopadlo?


Moja práca na hodine angličtiny :-D
Začnem asi začiatkom, to by bolo asi správne :D Zo začiatku to bolo fajn, dobré, no stále som nevedel, čo sa z toho vykľuje a popravde, prišlo mi to ako všetko dokopy. Trón zo skla, Selekcia, Hry o život...mišmaš :D To bolo asi tak prvých osemdesiat strán?
Prvých sto (plus mínus päťdesiat) strán to bolo, ako som spomínal, dobré. No stále som nevedel, čo bude z toho, kam tá autorka mseruje, či sa to vôbec niekde aj ukončí. Potom v dvestej strane sa to už naozaj začalo, to po čom som túžil a na čo som dlho čakal. Do dvestej strany to bolo dobré, fajn, od dvestej strany, booooombaaa!
Victoria Aveyard vytvorila úžasný dystopický svet, ktorý by však, podotýkam, potreboval mapku. Svet v Rudej královnej sa delí podľa krvi, na Strieborných a Červených (buďme slovenský :D). Červení sú "obyčajný" ľudia, väčšinou (asi vždy) nižšie postavení. Strieborní sú už tá zaujímavejšia časť. Majú zvláštne nadrpirozdené sily, a mne to prišlo ako Xmeni :D 
Strieborní sú tá najlepšia vec na svete! Ak teda neviete, čo asi viete, milujem, milujem záporné postavy. Milujem mocné mrchy a mocných hajzlov, ktorí sa vyžívajú vo svojej veľkej moci :D A strieborní boli presne taký, čiže ich milujem. Vážne, chcel by som patriť medzi strieborných. 


Ve škole jsme se učili o tom, co bylo před našim světem. 
O andělech a bozích, kteří žili na nebesích, odkud vládli zemi laskavou a milující rukou. 
Někdo tvrdí, že to jsou pohádky, ja jim ale nevěřím. 
Bohové nám vládnou dál. 
Jenomže sestoupili z nebes a už nejsou laskaví.


Červená kráľovná bola naozaj super. No niečo...niečo mi tam stále chýbalo, niečo, čo som stále hľadal a nenašiel som tam. Inak, ten koniec bol brutál, neviem si predstaviť, že Glass sword (na ktorý mimochodom dnes vyšiel trailer) vyjde až v júni! Teda ak to chcete, ako ja, čítať od CooBoo. 
Na to, že je to autorkina prvotina, je to prekvapujúcu dobré a skvelo premyslené. Bolo vidieť, že Victoria svoj svet veľmi dobre pozná. Jej štýl písania bol ľahký a príjemný, číta sa veľmi dobre a mne sa jej štýl veľmi, veľmi páčil. Vedela sa hrať so slovami, vedeli ste, že Nearcey je vlastne New York city? Povedala to sama autorka :) Jej slová sú naozaj uveriteľné, píše to presne tak, ako to vyzerá. Rozumej: žiadne och, on má svalnatú hruď.


K postavám. Postavy v Red queen sú úžasné, fakt. Každá má svoju jedinečnú povahu, jedinečný charakter a každá je iná. Tiež sú veľmi realistické, to je asi jedno z veľkých plus tejto knihy. Vlastne celý dej je taký realistický, i keď sú tam čary, nový letopočet, Victoria ich napísala tak, že to vyzerá ako niečo realistické. A teraz už poďme vážne k tým postavám.
Mare, hlavná hrdinka, tiež známa ako Lady Marina Titanos, je mrška. Viem, že niektorí na ňu nadávajú, no mne sa páčila. Milé Young adult knihy, takýchto hrdiniek si prosím viac! Ale priznám sa, že občas som ju nemusel. No to sa stalo len jeden či dva krát počas celej knihy a to bolo všetko.
Evangelina: Evangelina! Túto bad bitch milujem. Bola zlá. Mrcha. 
Fearley (dúfam, že som to napísal správne) je postava, ktorá sa mi z celej knihy páčila najviac. Úplne, úplne najviac, bola úžasná :) Krásna :) Odvážna :) A kick-ass!
Maven a Caleb....k týmto chlapcom nemám čo povedať, len to, že by som im najradšej hlavu otrieskal o stenu, ako každým chlapcom z každej YA. Maven nebol až taký hrozný, možno to je tým, že som si ho snažil nevšímať...tak ako ostatných chlapcov z YA, v ktorej hlavná postava je dievčina.
Čo sa týka kráľovnej, tú som tiež mohol. Zlá strieborná kráľovná, ktorá sa dokáže hrať s ľudskými mozgami? Prosím pekne, vstúpte ďalej!Rudá královna bola pre mňa veľmi príjemným skvostíkom. Tiež musím podotýkať, že mi pripadalo ako spojenie dystópie a high (epic) fantasy. Ako som povedal - tie prvé strany mi pripadali také trošku "inšpirované" druhými knihami, no potom sa to rozbehlo a bolo to o hodne lepšie. Určite sa teším na druhý diel, dúfam, že CooBoo vydá aj novelky, na ktoré si snáď cez vianočné prázdniny nájdem čas. 
Rudú královnu odporúčam naozaj všetkým, a napriek tým prvým stránkam to bolo vážne dobré. Veľmi dobrý debut a skvelý potenciál pre sériu :)
A vraj druhý diel je ešte lepší!
Percentuálne hodnotenie: 80%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Stať sa členom Šarlátovej hliadky a povstať ako úsvit môžete tu


Páčila sa vám Rudá královna? Tiež máte naň taký istý názor ako ja?

6 komentárov:

 1. Mňa dostalo úplne najviac to ich delenie na Červených a Strieborných. Strieborní mali striebornú krv a keď sa červenali, tak vlastne zbledli. To je úplná paráda! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zaujímavá knižka. Len si ju neviem predstaviť z pohľadu jednej hrdinky, príde mi to o ničom ale nemôžem súdiť. A tak isto moje ja posadnuté fantasy nemôže nepodotknúť, že high fantasy a epic fantasy sú dva sub-žánre. Sú síce podobné ale nemôžem byť kniha zároveň epic aj high fantasy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, aspoň budem vedieť :D Nikdy som nevedel, či epic je high fantasy, alebo sú to dva rôzne žánre :))

   Odstrániť
 3. Argh! Ja ju dúfam, že dostanem na Vianoce :D Tak po nej túžim až to bolí :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!