štvrtok 7. januára 2016

Listy do Neba | Milý Kurt Cobain, ach...

Autor: Ava Dellaira
Počet strán: 272
Originálny názov: Love letters to the Dead
Séria:
Diel: -
Žáner: YA, Contemporary
Vydavateľstvo: Ikar - edícia YOLi (sk)
Anotácia: Začalo sa to úlohou na hodine angličtiny: Napíšte list niekomu, kto už nežije. Laurel si vybrala Kurta Cobaina, idol svojej sestry May. Zomrel mladý, rovnako ako ona. Laurel sa nápad zapáči a čoskoro má plný zápisník listov známym i menej známym osobnostiam. Spočiatku píše o bežných problémoch – napokon sa v nich zverí aj so svojím najväčším trápením. Stalo sa to v čase, keď na ňu mala May dozerať. Sestra bola pre Laurel stelesnením krásy a šarmu, no ak sa má zbaviť výčitiek, musí si uvedomiť, že May mala aj svoje chyby.Obálka je úplne krásna. Tie farby, hviezdy, font tam pasuje ako vyšitý...je síce pravda, že to dievča tam vyzerá divne a trošku amatérsky vyfotošopované, no ak si ju odmyslíme, obálka je úžasná :-)Milý Kurt Cobain,
dnes na angličtine nám pani Busterová zadala prvú domácu úlohu v tomto školskom roku – napísať list niekomu, kto už nežije.


Začnem s tým, že Listy do Neba majú fakt dobrý, pekný nápad - o listoch, ktoré posielame tým, ktorí už zomreli. No je tento údajný potenciál aj využitý?
Než sa vyjadrím k celému príbehu, poďme k hlavnej postave: Laurel. Laurel je dievča, ktorej je smutno za sestrou May. Tá mala rada Kurta Cobaina, frontmana Nirvany, ktorému na hodine angličtiny posiela listy a tým mu hovorí svoj príbeh. Tiež ho hovorí aj ďalším idolom, napríklad, čo m§a veľmi zaujalo, Amy Winehouse. No i tu mi niečo vadilo. A hneď teraz vám to poviem. ČO? Vadilo mi, že sú to len stále listy. Áno, príbeh môže byť vyrozprávaný aj tak, no u tejto knihy to mohlo byť inak. Mohli tam byť normálne kapitoly a napríklad na konci každej jeden list. Potom by to bolo viacej...záživnejšie. Viac by sme si tie listy užili a čítali by sme ich s väčšou nadšenosťou. Nebudem vás tu naťahovať, Listy som jednoducho nedočítal. Prečo? Pretože ma nudila. Véééľmi nudila. K postavám som si nevytvoril žiaden vzťah. Určite sa však k Listom vrátim - no nie teraz, pretože mám toho viacej. No raz ju dočítam, veď sa rýchlo čítala. 
No i cez to, že ma nudila, musím uznať, že niektoré myšlienky Ava Dellaira mala geniálne. Bolo ich viacej.  Tiež jej štýl bol fajn, jednoduchý. Inak, ak chcete niekoho naučiť "čítať", dajte mu Listy do neba. Pretože človeku, ktorý nečíta knihy, sa bude páčiť a bude povzbudený čítať ďalšie knihy z toho, že Listy do neba sa mu tak veľmi rýchlo čítali! Ale pre niekoho, kto má tých kníh za sebou viac - to nie je až také super. Inak, táto kniha bude sfilmovaná a ja si myslím, že film bude lepší než kniha. Mohli ste si všimnúť, že Ava píše ďalšiu knihu, no plánované vydanie je až na rok 2018, to z toho dôvodu, že scenár píše pre Listy práve ona.


No nechcem vás od tejto knižky odradiť, to nie. Možno sa vám bude páčiť, čo vy viete? Možno to bude vaša "pecková" kniha. No pre mňa bola viacmenej nezáživná...Mala skvelý nápad, ktorý však nebol využitý tak, akoby si predstavoval. Ako som spomínal vyššie, k postavám som si nevytvoril vzťah, na čo, úprimne, nie som zvyknutý. Vždy som naučený pri knihe, že s postavami niečo medzi "sebou máme" - či už dobré alebo niekedy aj zlé. No vždy lepšie ako keby nič, čo bolo v tomto prípade.
Milý Kurt Cobain, dnes si prvá recenzia v roku 2016 s horším hodnotením. Dostávaš odo mňa dve hviezdičky....Možno nabudúce.
Adrián.
Percentuálne hodnotenie: 40%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu YOLi.
Listy Kurtovi Cobainovi si môžete kúpiť na tejto adrese.

7 komentárov:

 1. Moja kamarátka zbožňuje Kurta Cobaina ale listy mu nepíše...aspoň o tom neviem :D
  Každopádne, myslím, že takto je kniha lepšie skoncipovaná, ako keby mal byť list na konci kapitoly, bilo by sa to. Autorke sa možno páčilo Utrpenie mladého Werthera :D
  Sto ľudí, sto chutí.
  Podarená recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo ty vieš? :D :D :D :D Možno sa nejaké listy aj nájdu... :D :D
   Ďakujem :)

   Odstrániť
 2. Knihu som si chcel prečítať ale čím ďalej tým viac na ňu vidím len záporné recenzie. Ešte sa rozhodnem ale každopádne pekná recenzia. :)
  Milan z http://booklovers-world.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. knihu som čítala v originále...a musím povedať že zo začiatku sa mi zdala výborná..avšak neskôr sa mi zdalo že tam bolo možno až príliš veľa negatívnych myšlienok..avšak citáty a myšlienky ktoré sa v nej nachádzajú sú nádherné...určite odporúčam aspoň vyskúšať :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, citáty a myšlienky sú krásne...(Pre tvoju informáciu: došiel som v tej knihe asi tak zhruba do polovičky..:D) No mňa nudila, a tak sa do nej nechcem tlačiť nasilu :D :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!