utorok 7. júna 2016

Spoločenstvo drakov: Talon | Sleduj. Prispôsob sa. Splyň.

Autor: Julie Kagawa
Počet strán: 345
Originálny názov: Talon
Séria: Talon
Diel: prvý
Žáner: Fantasy, YA, draci 
Vydavateľstvo: Fragment(sk)
Anotácia: Pred dávnymi vekmi boli draci na pokraji vyhynutia. Legendárni drakobijci z Rádu sv. Juraja ich takmer vyhubili. Tí, ktorí prežili, sa ukrývali v ľudskej podobe. Ich počet pomaly rástol a moc silnela. Ubehli stáročia a draci sa pripravujú na okamih, keď ľuďom ukážu, kto je skutočným pánom sveta... Sledovať, začleniť sa, splynúť. Presne to má za úlohu dračie dievča Ember. Má za sebou základný výcvik a dokáže na seba vziať ľudskú podobu. Jeho budúcnosť je vopred naplánovaná: má poslúchať, nevyčnievať z radu a slepo plniť rozkazy. To všetko na rozkaz tajnej a nekompromisnej dračej organizácie s názvom Talon. Ember sa však s tým vôbec nestotožňuje. Zisťuje, že svet nie je len čiernobiely. Spoznáva utečenca, ktorý sa proti demagógii Talonu vzbúril, a tiež človeka, ktorý zasiahne jej srdce.
Je pravda to, čo jej celý život vštepovali do hlavy? Je Talon stelesnením dobra, kým ľudia sú zlí? Ember zisťuje, že dosiaľ vštepovaná "pravda" má veľké trhliny. Ako sa rozhodne? Vernosť Talonu či iný, nepoznaný osud?Obálka je fajná a pekná, ale musím priznať zasa, že držať v rukách ten krásny hardback so šupinatým červeným prebalom a zlatým nápisom by bol luxus. Síce mi je ľúto, že Slováci nemajú ten luxusný hardback, nič proti tejto obálke nemám - je fajn, pekná.„Ember, povedz nám, kedy ti umreli rodičia a na čo?“

***

„Joseph a Kate Hillovci umreli pri autonehode, keď som mala sedem," recitovala som a sledovala, ako si ma vodič prezerá nezúčastnenými očami v spätnom zrkadle.
„Ďalej,"


Talon je na slovensku a česku celkom nová, i keď nie až tak. V originály sa dočkala pomerne veľmi dobrého úspechu, čitatelia zo zahraničia si ju obľúbili a niektorým meno Julie Kagawa aj niečo hovorí - pretože sa "chváli" svojou bestsellerovou sériou "Železný král" - ak sa tá séria tak vôbec volá. Anyway, tá séria je o féroch (ak sa nemýlim) a teraz prišla s niečím iným: s drakmi. Avšak nie len takým klasickým príbehom. Tentoraz pôjde o dve na smrť nepriateľské organizácie: Talon, organizácia, ktorá chráni drakov pred ich vyhynutím a učí ich splývať s ľudmi, a napokon organizácia Rád svätého Juraja, ktorá vychováva z ľudí neľútostných vrahov: vrahov, ktorí stínajú dračie hlavy.

Julie Kagawa nám prináša príbeh o tom, čo sa stane, ak sa spoznajú príslušníci oboch organizácií.Ani neviem čím začať. Talon vo mne zanechal rozličné, zmiešané pocity. Na jedne strane, táto kniha, hneď to poviem, nepatrí medzi tie "dokonalé", ktoré som kedy prečítal. Ale na druhej strane, je len máličko vecí, ktoré by som knihe vytkol. 
Keďže vždy keď neviem, čím začať, tak začínam postavami.                 Ember, hlavná hrdinka (i keď v knihe sú traja hlavný hrdinovia), je dračie dievča, ktoré prišlo do mesta na to, aby sa začlenila a teda splynula s ľuďmi - čo je časť výcviku organizácie Talon. Poviem vám, toto dievča som si jednoducho obľúbil. Bola sympatická, vlastne ako všetky postavy: je to jedno veľké, obrovské plus knihy - autorka nám priniesla postavy, ktoré nám boli sympatické a hrdinov, ktorých ste nechceli vytrhať za vlasy. Ale späť k Ember, aby sme boli pri téme. Určite poznáme ten pocit, keď čítame vždy nejakú YA, či už fantasy alebo dystopy, a hlavná hrdinka je krásna od hlavy až po päty. Dosť často sa však stáva, že sú krásne len tak - pretože ich chcel mať tak autor. Viete, čo objavíte v Talone? Ember je krásne dievča, najkrajiše, oslňujúce, výzorom naprosto dokonalé. Ale pozor! Autorka si krásu postavy nevybrala len tak, pretože to je jej postava. Dáva nám aj vysvetlenie: draci sú dosť akosi...sebeckí. A preto, keď si vyberajú svoju ľudskú podobu, vyberú si tú najkrajšiu a výzorovo čo najbezchybnejšiu, oslňujúcu. A toto sa mi na autorke nesmierne zapáčilo. Každý autor chce mať svoje vlastné postavy pekné. Aj autorka Talonu to tak chcela a aj to tak urobila - ale vytvorila si na to slušný a premyslený dôvod, takže neskutočne dokonalá krása Ember sa nezvala len tak zničohonič.

Garret je chlapec pochádzajúci z Rádu svätého Juraja, čiže je odmalička navedený na dračie hlavy a hlavne na to, ako ich zbraňou odpáliť z krku, hihi. Bol sympatický a čo sa týka toho, či Ember a Garret, alebo Ember a Riley, tak som za Ember s Garretom. Veľmi ma bavil jeho štýl rozprávania. Riley je tretia postava, ktorá nám rozpráva príbeh - tiež je drak, avšak utečenec, ktorý ušiel z Talonu. Opäť - je na výzor krásny, ale draci takí sú. Tiež bol sympatický a nebol to ten chlapec nakláňajúci sa k hlavnej hrdinke, ktorému ste chceli odstreliť hlavu, avšak nemal som ho až tak rád (čo sa týka formy rozprávania) ako Garreta. A nakoniec - Dante. Dante je Emberin brat, dračie dvojča a od neho máme v knihe len jedinú stranu a to poslednú. Bol fajn a ako brat sa mi páčil. 
A aby som postavy už konečne uzatvoril - musím uznať autorke, že každá postava bola jedinečná a každá postava, ktorá nám rozprávala príbeh, mala jedinečný štýl a hlas a už pri prvej vete z novej kapitoly niekoho iného som už počul v hlave dotyčnej postavy hlas. 
Julie Kagawa v tejto knihe má veľké plus za postavy, pretože boli premyslené, jedinečné a svojské.


V tejto recenzií sa chcem vyjadriť najmä k štýlu písania a vlastne k celému písaniu, akým bola kniha napísaná. 
Je vidieť, že autorka má za sebou niekoľko kníh, pretože v písaní je Julie Kagawa naozaj dobrá, i keď sa musí uznať, že mi to máme akosi ešte "upravené" z rúk vydavateľstva. Autorka nám ponúka rozprávačský hlas s najmä veľmi bohatým slovníkom, jednoduchým štýlom písania, ktorý je zároveň návykový. Vážne, keď prečítate jednu stranu, chcete ďalšiu. Neviem ani čím to je, no autorkin štýl bol jednoducho návykový. Originálny. Svojský.
Opäť musím knihe jedno VEĽKÉ plus dať "len" za písanie, akým bola vytvorená, pretože bolo naozaj skvelé. Bohatý slovník, svojský a originálny štýl, jednoduchý a zároveň veľmi návykový.
Čo sa týka príbehu, Julie Kagawa nám ponúka premyslený dračí príbeh a zároveň nás klame: od začiatku to totiž vyzerá, že sa tam nič nebude diať, že tu bude také viac menej na príjemný oddych a tak. Pozor - už asi tak pre polovičkou začnete cítiť, že tam autorka čosi pred vami zakrýva a to je tá premyslenosť celého príbehu. V zápletke nie sú žiadne diery a ten koniec bol naozaj fakt skvelý i keď ma s ním autorka istým spôsobom naštvala - a to hlavne pre to, že chcem viac! Viac.
Dúfam, že fragment nevypustí túto sériu a dúfam, že druhý diel vyjde čo najskôr (prosím bože, zľutuje sa, nech to nie je o dva roky.)
Talon síce nehýri čírou dokonalosťou, našiel som sa v niektorých momentoch, ktoré ma nebavili tak ako ostatné, no je to kniha lepšia než priemer a ponúka niečo nové. Ak si chcete o drakoch prečítať niečo nové, svojské, Talon je pre vás stvorený.
A tie posledné kapitoly boli jednoducho dokonalé.
A koniec krutý!
Ale zato skvelý :-)
Kniha ma veľmi milo prekvapila. Autorka má úžasný štýl písania, príbeh bol návykový a postavy sympatické. Určite odporúčam na letné a slnečné počasie s túžbou prečítať si niečo o drakoch, takých ako ich poznáme, ale zároveň niečo nové :-)
Percentuálne hodnotenie: 77%Čítali ste už túto knihu? Aký máte naň názor?
Čítali ste už ostatné knihy od tejto autorky? Čo na ne hovoríte?
Patrili by ste radšej k organizácií Talon alebo k Rádu svätého Juraja? :-)
Chceli by ste si Talon prečítať?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!