pondelok 25. júla 2016

Dorothy must Die | Vrátila sa. A už nie je taká milá ako pred tým...

Autor: Danielle Paige
Počet strán: 432
Originálny názov: Dorothy must die
Séria: Dorothy must die
Diel: prvý
Žáner: Re-telling, Fantasy, YA, Spin-off
Vydavateľstvo: HarperCollins
Anotácia:  I didn't ask for any of this. I didn't ask to be some kind of hero. But when your whole life gets swept up by a tornado - taking you with it - you have no choice but to go along, you know? Sure, I've read the books. I've seen the movies. I know the song about the rainbow and the happy little bluebirds. But I never expected Oz to look like this. To be a place where Good Witches can't be trusted, Wicked Witches may just be the good guys, and winged monkeys can be executed for acts of rebellion. There's still a yellow brick road - but even that's crumbling. What happened? Dorothy. They say she found a way to come back to Oz. They say she seized power and the power went to her head. And now no one is safe. My name is Amy Gumm - and I'm the other girl from Kansas. I've been recruited by the Revolutionary Order of the Wicked. I've been trained to fight. And I have a mission.Obálka je totálne super - minimalistická, jednoduchá, ale za to pekná :-)"Down is up, Up is down. Good is wicked, Wicked is good. The times are changing. This is what Oz has come to."


O knižke Dorothy must die som počul už veľmi, veľmi dávno, ešte z čias, kedy bola na knižnom trhu ešte akousi "neskoršou" novinkou. Obálka vyzerá super, príbeh znel super a knižný trailer k nej (ak ste ho nevideli, napravte to, táto séria má skvelé traileri) si ma zobral a na knihu navnadil. Tiež sa na ňu ozývajú skadetade skvelé ohlasy a pripravuje sa televízny seriál. Takže...kvalitu máme zaručenú, right?Ja ani, popravde, som nevedel (a ani neviem), prečo som túto knihu začal čítať. Áno, mal som ju vo wishliste, navnadila ma a chcel som si ju prečítať, ale bola to jedna z tých kníh, ktoré vás navnadia, chcete ich čítať, ale aj tak viete, že si ju nikdy neprečítate - a to bola kniha u mňa Dorothy must die. Až dokým neprišiel jeden horúci letný deň, presne dvanásty júl a z ničoho nič som si chcel tento príbeh, o ktorom som nič nevedel, len, že sa odohráva v krajine Oz, a ja som Dorotku začal čítať. 
Poprvé, nepatrím medzi tých ľudí, ktorí si na túto knihu prečítali anotáciu a podruhé, ak ste si anotáciu prečítali, je mi vás trošilinku ľúto, pretože tá anotácia prezrádza celú knihu, takže dopekla s tým človekom, ktorý ju písal.
Ale anyway, čo je podstatné je to, že príbeh o zvrátenej, naruby prevrátenej krajinke Oz, kde dúha nie je taká krásna ako sme zvyknutý a Dorotka taká milá a odvážna, ako nám bolo povedané, sa mi páčil. 


The usual question: Good or Wicked?


Opäť neviem čím začať, takže s čím začínam? No predsa s postavami! Amy Gumm, hlavná hrdinka - to druhé dievča z Oz, som si istým spôsobom obľúbil a istým spôsobom znenávidel. Ona mi je sympatická, no sú určité časti v knihe, kedy mi neeeskutočne liezla na nervy, ale zasa musím uznať autorke, že táto Amy Gumm mi prišla reálna, nie tá klasická vybájená - anjelik - hrdinka. 
Vy viete ako veľmi milujem záporné postavy. Milujem, keď majú svoje tie chvíle, kedy vyzerajú ako totálny vládcovia svetu, milujem tie chvíle kedy zlé postavy/zloduchovia zabíjajú a podobné veci, č už je to na mne podivné alebo nie. Milujem záporné postavy. A tu sa dostávam k hlavnému "zlu" v tejto knihe, osobe, ktorá musí zomrieť. A tou osobou je Dorotka. Áno, presne tá Dorotka, ktorá prišla ako malá do krajinky Oz "pomocou" tornáda, tá Dorotky, ktorá pochádza z Kansasu, presne tá Dorotka, ktorá oslobodila Ozčanov od zlej mágie Zlej čarodejnici (Wicked witch). Vtedy, keď porazila Zlú čarodejnicu, sa Dorotka vrátila domov. Bola dobrá. No čo sa stalo? Vrátila sa. A už nie ej taká milá. Teraz Dorotka prahne po moci, chce všetku moc, ktorá v Oz existuje, všetku mágiu, chce totálne všetko a nikdy jej to nestačí. Zasadla na trón a obraz Dorotky Gale, tej dobrej, už naveky vymizol. A keďže je Amy Gumm jedinou ďalšou osobou z normálneho sveta, tak je na nej, aby Dorotku zabila. Dorotka musí zomrieť. 
Dorotka je teraz úplne krutá, zlá bezcitná. A síce milujem záporné a tie najhoršie postavy, niekedy to bolo u Dorotky až moc. A to dávam autorke za plus - dokázala vytvoriť takú zlú postavu, že aj ja som si niekedy pomyslel, že to už stačí.
Čo sa týka ostatných postáv - Mombi, Gert, Nox a ďalší -, musím uznať autorke pestrofarebnosť a pružnosť postáv. Všetky postavy majú svoje príbehy, svoju minulosť, svoju myseľ a preto sú jedinečné a unikátne, originálne každá svojim spôsobom. 
K čomu sa však chcem vyjadriť v tejto knihe, je téma, ktorá sa v YA literatúre veľa krát rieši a nachádza: a to je láska. Mne veľmi sadlo v tejto knihe, že je tam lásky a romantiky najmenej. Takže Danielle Paige má jeden veľký odo mňa páčik, ako sa hovorí po slovensky. 
Táto kniha si väčšinu dobrého hodnotenia odo mňa berie práve za to, že bola magická. Magická, kúzelná, milujem príbehy, v ktorých sa čaruje, kúzli a navyše sa odohrávajú v takých magických krajinách ako je napríklad Oz. Dorotka bola napínavá, kúzelná, akčná, s veľmi malou štipkou romantiky - čo mne viac než dosť sadlo a strany v mobile mi ubiehali jedna radosť.
Momentálne som prečítal už prvú novelu, No place like Oz, ktorá bola o Dorotke, bola dobrá, no na môj vkus mohla byť trochu kratšia. Ak sa vám Dorotka páčila a zaujímate sa o Dorotke viacej, No Place like Oz si prečítaje, to určite. Spoznáte príbeh, ako sa Dororka dostala späť do Oz a ako sa nabažila temnotou.Teraz čítam druhú novelu, Witch must Burn a začínam druhý diel, Wicked will Rise, na ktorý sa neskutočne teším. Inak, ak máte retellingy radi v takom štýle, že sú istým spôsobom pokračovania tých diel, na ktorých sú založené, Dorothy must die je pre vás jednoznačnou voľbou.
Ak ste mali radi Dorotku z pôvodnej rozprávky, táto kniha vám zmení na ňu názor.
Dorotka MUSÍ zomrieť.
Kúzelná, čarovná, plná napätia a skvelých postáv. Príbeh o zlej Dorotke a tej druhej dievčati z Oz, sa mu páčil. 
Percentuálne hodnotenie: 92%Čítali ste už túto knihu? Páčila sa vám?
Chceli by ste si ju prečítať? Zaujala vás? A čo vravíte na retellingy?

6 komentárov:

 1. O téhle knížce slyším poprvé, ale mám pocit, že hezky rychle poputuje na můj wishlist, přestože originální příběh Čaroděj ze země Oz znám jenom okrajově. To se dá ale celkem rychle napravit. :D Hezká recenze! :)

  http://burrowofthebookworm.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tiež ju akurát čítam, ale najprv som prečítala tie prvé dva prequely - No place like Oz a The witch must burn. Tie boli tiež fajn, tak som zvedavá, ako sa mi bude nakoniec páčiť kniha. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som chcel najprv čítať tie novely, ale akosi som sa obával, že tomu nebudem bez Dmd rozumieť :DD Ale hlavná kniha je, samozrejme, oveľa lepšia než tie novely :-)

   Odstrániť
 3. Ja som taká rada, že sa ti kniha páčila a ešte šťastnejšia, že si jej dal také vysokú hodnotenie, pretože ona si ju vážne zaslúži! Som zvedavá ako dopadne pokračovanie a dúfam, že bude ešte lepšia než jednotka! btw fantastická recenzia! :3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ja som rád :DD A máš pravdu, ona si ju zaslúži! :-)) Dvojku som ako tak začal, som na úplnom začiatku, zatiaľ to vyzerá dobre a prvá veta úplne bombová. :DD
   Ďakujem!!

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!