pondelok 5. júna 2017

Zoznámte sa s Modrookým Banditom | Poušť v Plamenech

Autor: Alwyn Hamilton
Počet strán: 288
Originálny názov: Rebel of the Sands
Séria: Poušť v Plamenech
Diel: prvý
Žáner: Western, High fantasy, YA
Vydavateľstvo: CooBoo

Amání je neohrožená pistolnice a osud pouště jí leží v rukou. Pouštnímu národu země Mirádži vládnou smrtelníci, ale v divokých, holých pustinách se pořád potulují mystická stvoření z dávných pověstí a někde prý stále čarují i samotní džinové. Na městečku Prachov ale nic mystického ani magického není a Amání se už nemůže dočkat, až z něj zmizí. Jestli zde zůstane, jejím osudem je skončit „buď provdaná, nebo mrtvá“, takže se Amání hodlá z Prachova dostat za pomoci své ostré mušky. Když se na střelecké soutěži setká s Jinem, tajemným a neskutečně přitažlivým cizincem, usoudí, že našla ideální únikovou cestu. Ale za celé roky, kdy fantazírovala o útěku z domova, se jí určitě nesnilo, že odsud uteče před vražednou sultánovou armádou s uprchlíkem hledaným za velezradu na mytickém koni. A určitě nečekala, že se do toho uprchlíka zamiluje… nebo že jí mladík pomůže odhalit mocnou pravdu o tom, kdo Amání opravdu je.


"A co jinýho jsem měla dělat? Nechat tě umřít?"
"Tos mohla."
"To bych neudělala."

Kniha Rebel of the sands vo sfére YA kníh nie je vôbec nejakým neznámym čudom. Už pred vydaním bola často ohlasovaná, a hneď ako vyšla zažala slávu, pridala sa do zoznamov najobľúbenejších kníh ever a dokonca sú aj odkúpené práva na film. Príbeh má byť vraj nabitý akciou a napätím, zatiaľ čo pozadie tvorí divoký a krásny arabsko-mytologický svet. Dáva však táto kniha to, čo aj podľa anotácií a ďalších popisov ponúka?


Hlavnou hrdinkou je vraj neohrozená, badass pištolníčka Amání. Toto bolo prvé prekvapko, ktoré ma pri začatí čítania dostalo. Pravdu povediac, chcel som, aby táto kniha bola fakt dobrá, ale pri tom množstve ya fantasy kníh, ktoré sú o revolúciách, rebeloch, radikáloch a ešte navyše s badass hrdinkou na čele, istým spôsobom som sa nádejal menej. Veď koľko len príbehov o rebeloch ponúka neohrozenú a nezávislú hrdinku (ktorá aj tak je závislá od dvoch chalanov, zvyčajne.)? Nespočetné množstvo, ja viem, ja viem. Ale Poušť v plamenech nie je jedna z týchto kníh. Príbeh nám ponúka Amání, pištolníčku. Áno, pravdou je, že počas celej knihy som mal pár takých potýčok s ňou, kde mi niekedy pri danej kapitole nesadla a boli časti, kedy jej jazyk bol mierne podrezaný, pretože to badass hrdinky zvyčajne majú, a to som trošku už nemusel, pretože je to všade. ALE! Pokojne môžem povedať, že Amání som si aj napriek všetkým jej muchám zamiloval. Amani (kašlime na tie hlúpe dĺžne) je jednoducho badass hrdinka, ktorá si titul "badass" zaslúži: je naozaj neohrozená, väčšinu svojho života sa stará len sama o seba a ani zďaleka nie je dokonalá ako iné "badass" hrdinky v iných ya knihách, ktoré nepohnú ani prstom a pri boji sú vystrašené do špiku kosti. Zatiaľ čo v iných ya knihách tieto badass hrdinky len stále premýšľajú a premýšľajú, Amani koná: koná aj keď vie, že to nie je správne, koná aj vtedy, keď vie, že nie je najmúdrejšia na celom svete. A to ju robí takou sympatickou. Počas jej rozprávania zisťujeme ako veľmi je nedokonalá. Zisťujeme, aké má problémy a túžby. Amani stojí fakt zato, ako rozprávačka mi naozaj veľmi dobre sadla a jej rozprávanie som si nesmierne užil. Čo sa týka druhej vedľajšej postavy, Jina, tak len poviem, že autorke sa dobre vydarilo zachovať takú "mysterióznosť a tajomnosť" tejto postavy. A ďalšie postavy? Nuž, je vidieť, že svoj priestor dostanú až neskôr, ale popravde, vôbec, ale absolútne vôbec mi to nevadilo. Táto kniha, je vidieť, že je výhradne len o Amani a o jej ceste a ďalšie postavy dotvárajúce len "pozadie" spoznáme priebežne počas série. A samozrejme, vôbec mi to nevadilo, keďže mi Amani sadla a páčila sa mi.


Tááákže, prejdime pekne k svetu. Omg, ľudia, svet v tejto knihe je asi najväčšie plus, na ktoré autorka očividne vsadila. Zatiaľ čo aj Amani (ako som spomínal) mala svoje chvíle, ale svet, ktorý Alwyn Hamilton vytvorila, nemá takmer ani chybu. A prečo takmer? Nuž, priznávam, nepáčilo sa mi tam to oné s vlakmi. Ja viem, ja viem, bolo to k príbehu a sú dôležité pre ten svet, ale páčilo by sa mi viacej, keby tento svet bol taký trošku..zaostalejší? Ale to je jedno, ten svet aj tak stál za to. Autorka vám ho pomaličky, príjemne a nenútene predstavuje pozadie, ktoré si vybudovala na základe
arabských mytologických príbehov, povestí a mýtov. Sem-tam Alwyn odbočí a pri opisoch vám jemne vyrozpráva príbeh, no aj napriek tomu, že odbočila, zvláda to perfektne. Svet, ktorý vymyslela, je presne taký, aký si predstavujete pod pojmom svet založený na arabskej mytológie: samé púšte, šemagy, sultán, krásna atmosféra, taká, že cítite pod nohami piesok, zatiaľ čo len sedíte a čítate. Táto krajinka Miraji dýchala nekonečnými magickými príbehmi, presne tak, ako od "arabského" sveta očakávate. Autorke klobúk dole za svet, zvládla ho na jedničku s hviezdičkou a mňa si podmanil do špiku kosti, nevedel som sa nabažiť tej magickosti a atmosféry, ktorú zasadila.
A keďže som skončil pri autorke, tak tu aj hneď zostanem. Alwyn stvorila Rebel of the sands na základe toho, že chcela a vlastne spojila western, kde neustále počuť výstreli z pištolí a fantasy, v ktorom nám predstavuje tvory ako ghúlov, džinov, buraqi a ďalšie magické prvky, ktoré do sveta inšpirovanom arabskou mytológiou neodlučiteľne patria a kráčajú spolu ruka v ruke. Autorkin štýl je veľmi príjemný, nenútený a nemáte pocit, že vás nasilu tlačí do niečoho, čo nechcete ani cítiť. Dokonale spísala príbehy, ktoré jej svet dotvárajú, hlavná hrdinka mi bola sympatická a celková dejová linka bola svieža a aj napriek tomu, že to je o rebeloch a povstaní, to bolo niečo nové. Kniha sa číta rýchlo, romantika tu zohráva rolu len jemného okorenenia a autorka píše skvelo a nedáva si servítku pred ústa. Jedinými mínusmi, ktoré som našiel, boli vážne tie vlaky (ja viem, je to hlúpe ale aj tak som sa nemohol zbaviť takého nepríjemného pocitu) a sem-tam, čo mi Amani nepripadala ako Amani. Poušť v plamenech definitívne odporúčam, ak si chcete prečítať niečo exotické, rýchle, s príjemnou a konajúcou hrdinkou a svetom, ktorý dýcha príbehy. 
Dúfam, že si vydavateľstvo švihne s druhým dielom a šup-šup, aby som ho tu už mal. 
Percentuálne hodnotenie: 90%


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem Albatrosmedia.sk

Čítali ste túto knihu? Páčila sa vám?
Aký máte názor na svet a hlavnú hrdinku? 
Chceli by ste si túto knihu prečítať?


2 komentáre:

 1. Ja som si túto sériu zamilovala hlavne kvôli aktívnej Amani (aj kvôli iným postavám) a takisto sa mi páčia tí džinovia a celkovo mytológia a rozprávkovosť. No proste sa mi to páči všetko. :D
  Momentálne čakám na posledný diel. A už teraz ti môžem sľúbiť, že dvojka je ešte epickejšia ako jednotka, takže sa máš na čo tešiť. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Teší ma, že sa ti ďalšie diely páčili, pretože nevediac prečo, young adultovky majú vždy tú tendenciu v ďalších častiach sklamať :D

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!