streda 26. júla 2017

7 momentov, ktoré zažil každý spisovateľ


Dnes som sa rozhodol spraviť nejaký ľahučký a možno trochu aj miestami zveličujúci (to tými gifmi) článok o tom, aké je to byť spisovateľom, teda človekom, ktorého myseľ je jednoznačne iná než tá "obyčajných ľudí" - no, teda, tento článok je len o siedmich momentoch, ktoré určite zažil každý z vás, ak radi píšete príbehy a váš najväčší sen je vydávať knihy a byť spisovateľom (ktorého písanie kníh uživí). 


1. Keď chcete začať niečo nové a premýšľate, ktorý nápad je ten pravý


Nuž, toto je istým spôsobom spisovateľská denná rutina. Nápady prichádzajú a prichádzajú, neustále sa hromadia, ibaže ich napísanie nie je také rýchlo ako rýchlosť ich množenia. A niekedy je sakra ťažké vybrať jeden ten správny nápadík, jednu tú správnu hviezdu z neba, na ktorých ich žiari snáď nekonečne veľa.


2. Keď premýšľaš o svojej spisovateľskej budúcnosti a kariére, teda z toho pozitívneho uhla pohľadu

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jennifer lawrence falls on stage gif

No tak. Kto z nás to neurobil aspoň jeden krát? Kto z nás nepremýšľal sekundu nad tým, aká bude jeho spisovateľská budúcnosť s prehnanou kvapkou nádeje a naivity? Viem, o čom snívate. Že budete obľúbený autor, až tak obľúbený, že si musíte prísť na veľkolepé odovzdávanie ocenení pre svoju cenu za najlepší príbeh roku. 


3. Keď dostanete nový nápad, ktorý je ešte navyše úplne mega super


Tento moment snáď netreba popisovať. Vždy sa cítim akoby som sa práve narodil, alebo akoby ma osvietilo, alebo akoby som sa ocitol v krajine jednorožcov, ktorí kakajú dúhu. Proste niečo neskutočne naplňujúce.


4.Keď je písanie tak ťažké, že rozmýšľate nad tým, že s tým skoncujete


Ach, škoda reči. Toto musel zažiť každý spisovateľ, je to nesmierne nepríjemne a strašne deprimujúce. Písať príbehy je zvláštne umenie, nemyslíte? Pre spisovateľov je písanie rovnako dôležité ako dýchanie, hoc to často prináša chvíle zúfalstva a trápenia a chaosu, ktorý sa na prvý pohľad zdá ako nekonečný.


5. No potom si uvedomíte, že písanie je pre vás dôležitejšie než vzduch


A je to tu. Uvedomíme si, že nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou. A tiež si uvedomíme, že jednoducho bez toho nedokážeme žiť a že vždy budeme písať, je jedno, čo sa bude práve diať.


6. A potom vás naplní znovu ten inšpiratívny pocit a ste rozhodnutý písať ako o dušu7. Keď premýšľate nad tým, ako je písanie podceňované a ako obyčajní ľudia nevedia, ako veľmi je písanie príbehov náročné a pomalé remeslo


Akože vážne? Nikdy nepochopím, prečo je písanie tak podceňované, hoc, pravdupovediac, je to podľa mňa najťažšia "práca" na svete.


Ľudia sú všelijakí, ale rozhodne sú vysoko imbecilní, keď si myslia, že napísať knihu či samotné písanie je jednoduchá práca, kedy len sedíte a ťukáte do klávesnice. Ach jaj.


Tak čo, našli ste sa v niečom?
Koľko "spisovateľských situácií" ste zažili z týchto uvedených?
Aj vás tak veľmi štve, že písanie je samo o sebe ľuďmi veľmi podceňované?


1 komentár:

  1. Musím říct, že já jsem se našla snad ve všem - trefné a výstižné, nejvíc mě dostal asi ten třetí gif od konce :)

    Lory Humble

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!