pondelok 25. septembra 2017

Sedem knihomoľských (zlo)zvykov


Už dlho som dával dokopy tento článok, ktorý som vlastne tvoril tým, že som pozoroval samého seba, teda ako čítam. Už dlhšie som si uvedomoval, že keď idem čítať, alebo čítam, vykonávam isté "veci" (to znie trošku divne, ale whatever), ktoré robím neustále a sú teda takým mojim (zlo)zvykom. Aj vy máte nejaké? Prečítajte si mojich sedem knihomoľských zlozvykov, a možno sa nájdete v nich aj vy!Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt book photography aestheticNeviem teda ako vy, ale ja keď sa rozhodnem ísť čítať, nie je to hneď v tej minúte, v tej sekunde, v tej chvíli...dajme tomu, že sa rozhodnem ísť čítať tak o štvrtej (poobede, samozrejme), zoberiem si knihu, no ihneď nečítam. Často sa stáva, že "naozaj čítať" začnem až o takú polhodinku, pretože sa ešte stále zaoberám mobilom (a instagramom, prekvapivo), poprípade si nájdem inú činnosť. Vážne neviem, prečo to robím, ale prisahám, že to robím pokaždé. Idem čítať, ale nečítam v tom momente. Divné, čo?


Keď si kupujem/sťahujem do mobilu/objednávam na recenziu knihu, vždy, opakujem VŽDY viem, čo za knihu sa chystám čítať. Niežeby som vedel o príbehu, či čítal anotáciu, to nie, nie! Ide o to, že vždy viem, čo z tej knihy môžem očakávať. To znamená, že poznám na danú knihu recenzie, ohlasy...a samozrejme, potom také obyčajné veci, ako napríklad, aký je to žáner a tak, ale nejaké "hlbšie" súvislosti už nie. 


Tu sa bavíme o knihách tvrdej väzby, ktoré väčšinou mávajú aj prebaly. Vždy knihu čítam bez prebalu. Ja viem, možno si poviete, to preto, lebo nechcem si knihu porušiť..áno, to je pravda, ale iba sčasti - iba v súvislosti so školou, pretože keď mám knihu v batohu, je pravda, že rohy sa obijú a zošúchajú...ale inak čítam knihu bez prebalu iba preto, že mi to príde pohodlnejšie.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt book photographyToto ani ja sám nechápem. Vždy (naozaj, naozaj vždy), keď začnem ešte len čítať nejakú knihu, sto strán prečítam ani taký fukot. Vážne tým začiatkom sa rýchlo prelúskam, tých prvých sto strán často prečítam za jeden deň. Potom sa stane (vždy, ako vravím), že upadnem do akéhosi stavu, kedy prostredných sto (beriem stovky ako príklad) prečítam hrozne pomaly. A potom posledných sto zasa rýchlo, tiež za jeden deň. Vážne neviem, prečo to tak je, ale mám to tak s každou knihou. Začiatok prečítam rýchlo, koniec taktiež, ale to medzi tým mi trvá snáď aj celú večnosť.


Ja som určite ten typ čitateľa, ktorý číta viacero kníh naraz. Úprimne? Už niekoľko rokov sa mi nestalo, že by som čítal iba jednu knihu at the time. Vážne ľudia, niekoľko rokov. Ale viete, kto môže za to? Ja. Neviem prečo, nedokážem čítať iba jednu knihu. Vždy začnem druhú, nech mám aspoň dve. 


Keď čítam niečo napínavé, niečo dych vyrážajúce, kedy si sám sebe nadávam, prečo tak pomaly čítam, vždy hodím očkom na ďalší odsek...ono to ani neviem za to, ono to ide samo...


Nuž, niečo na tom bude.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smelling book gif


A čo vy a vaše čitateľské (zlo)zvyky?
Zhodneme sa v niektorých?
Máte nejaké ešte okrem týchto?

2 komentáre:

 1. Tak to sa teda s tebou zhodujem v niektorých veciach :)) Taktiež čítam knihy výhradne bez prebalu, ten mi iba zvykne zavadzať a bojím sa, že ho natrhnem alebo úplne roztrhnem :)
  Taktiež niektoré knihy čítam len na základe ohlasov a nie podľa anotácií.
  Kedysi som mala naozaj veľký zlozvyk :D Čítala som si posledné vety v knihách. Radšej som s tým prestala :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. U mňa je to s tou rýchlosťou čítania presne opačne. Začiatok mi trvá veľmi dlho, kým sa do príbehu vžijem. Mne skôr ubehnú rýchlejšie zvyšné strany knihy. :D
  Ja mám taký zlozvyk, že keď si veľmi obľúbim nejakú postavu a momentálne nie je na scéne, tak zvyknem knihu prelistovať a hľadám, kde sa najbližšie objaví, aby som vedela, koľko mi to ešte potrvá, kým sa k nej zase dostanem. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!