Moja sestra žije na kozubovej rímse | Strieborný lev na oblohe

Autor: Annabel Pitcher
Počet strán: 224
Originálny názov: My Sister lives on the Mantelpiece
Žáner: MG, Contemporary
Vydavateľstvo: Slovart

Jamie sa práve nasťahoval do nového domu s otcom a staršou sestrou Jasmine. Dvojička Jasmine Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Rodičov zachvátil neopísateľný žiaľ a Jasmine si dala pírsing všade, kam sa len dalo, zafarbila si vlasy naružovo a prestala jesť. No Jamie celý ten čas nevyronil ani slzu. Rose je preňho len hmlistou spomienkou. Neutápa sa v smútku, radšej sa venuje svojmu kocúrovi Rogerovi, tričku Spidermana, čo dostal k narodkám, a tomu, ako pred otcom utajiť svoju novú kamošku Sunyu. Zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila pred pár mesiacmi. Keď natrafí na reklamu na novú reality šou, verí, že toto je jediný spôsob, ako dať rodinu raz a navždy dokopy.Moja sestra Rose je uložená na polici nad kozubom. Teda časť z nej. 
Jej tri prsty, pravý lakeť a kolenné jabĺčko sú pochované na cintoríne v Londýne. Keď polícia našla desať kúskov z jej tela, mama s otcom sa poriadne pohádali. 
Mama chcela hrob, na ktorý by mohla chodievať. 
Otec chcel kremáciu a popol chcel rozprášiť do mora. 
Teda aspoň tak mi to povedala Jasmine.

Spisovateľku Annabel Pitcher možno poznáte vďaka jej knihe s názvom Kečupové oblaky, ktoré na Slovensku vyšli od nej ako prvé. Kniha mala z môjho pohľadu u nás úspech, aj čo sa týka ohlasov. Vydavateľstvo teraz prišlo s ďalšou knihou, celkom kratučkým románom, ktorý je autorkiným debutom. Príbeh má byť "bittersweet" - je o láske a podobných témach, no vzápätí vám má nahnať slzy do očí. Splnila kniha Strieborný lev na oblohe tieto očakávania?


Kniha je často krát zaraďovaná do dvoch vekových skupín: niekde ju nájdete pod YA literatúrou a inokedy zasa pod tou detskou. Za detskú by som túto knihu nepovažoval..áno, má mnohé detské aspekty, ale nemám pocit, že toto je kniha, ktorú si prečíta dieťa a bude tomu "skutočne" a "naplno" rozumieť. Povedal by som, že Strieborný lev na oblohe je young adult, ibaže tá spodnejšia - mladšia hranica. Ale teraz poďme k veci.
Celý príbeh sa točí okolo chlapca, ktorý má celkom zvláštny život. Matka s otcom sa rozviedla, otec zostal pochmúrny a nevrlý a dá sa povedať, že to všetko sa stalo kvôli Jamieho sestre Rosu, ktorú on nikdy nespoznal, pretože zomrela pri teroristickom útoku. Určite o knihe viete, že sa v originály a v češtine volá Moja sestra žije na kozubovej rímse, a keď si prečítate prvé stránky, viete prečo. Jamiemu ostala už len jeho sestra Jas.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt my sister lives on the mantelpieceVerte, že vravím pravdu - od prvej stránky som si zamiloval postavy. A nielenže zamiloval typu "táto je cool, tohto mi je ľúto...", myslím to tým spôsobom, akým ich autorka napísala. Každá jedna postava mala hĺbku, vlastnú podstatu a boli veľmi reálne...Jamie, Jas, Sunya, dokonca ma autorka prekvapila tým, že otec hrá v príbehu väčšiu rolu než sa pri prvých stránkach zdá a to, čo urobila z jeho príbehovou linkou mi totálne vyočilo pri čítaní oči. Úžasné. Každá jedna postava sa dostane tam, kam sa potrebuje dostať, takže sa na konci cítite ako čitateľ nesmierne dobre - veď poznáte ten pocit. Postavy sú v podobných knižkách veľmi dôležité, trúfam si povedať, že aj najdôležitejšie. Tu nie je žiaden fantasy svet, žiadne vyšetrovanie či bádanie...iba príbehy obyčajných ľudí. Annabel je jednoznačne autorka, ktorá dokáže vytvoriť postavy, ktoré sa vám vryjú do srdca. A síce som prečítal od nej iba túto knihu a na Kečupové oblaky sa chystám, dovolím si to povedať.

Súvisiaci obrázok

Príbeh je rozprávaný z perspektívy malého Jamieho. Hovorím malého, pretože som zabudol, koľko presne má rokov. Ja viem, hanba hanba, ale čo sa dá robiť xD.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt my sister lives on the mantelpiece
Ale to teraz nie je dôležité. Dôležité je to, kam tým smerujem - že príbeh je vyrozprávaný neskutočne krásnym štýlom. Napriek tomu, že všetko vnímame detskými očami, napriek tomu, že príbeh vnímame z pohľadu chlapca, ktorý ešte len objavuje všetky zákutia sveta, príbeh je vyrozprávaný tak, že vás zahreje pri srdci. Jamie rozpráva príbeh veľmi bystro, knihou preletíte ľavou zadnou, pretože sa to číta veľmi, veľmi rýchlo, jednoducho a ľahko. Ak chcete niekoho "naučiť" ku knihám, dajte mu túto knihu. "Nečitatelia" sú nečitateľmi aj preto, že prečítať knihu je pre nich strašne zdĺhavé, alebo si to poprípade iba myslia. Strieborným levom prebehnú raz-dva a navyše budú mať z toho neskutočne krásny zážitok.
Napriek tomu, že príbeh je často plný skvelých hlášok, pri ktorých som sa usmieval ako pripečený, má v sebe veľké množstvo hlbokých myšlienok a temnejších, závažnejších tém. Autorka píše o rozdieloch medzi deťmi a dospelými a čo ich spája navzájom, často sa vracia k téme čo je život a čo je smrť a zasa aký je vzťah medzi nimi. Veľmi sa mi páčila tá myšlienka typu, kedy sa Jamie pýtal, prečo je Rose (tá mŕtva sestra) taká dokonalá. Možno sa to nezdá ako veľká vec, ale túto myšlienku som si zapamätal, veľmi vo mne utkvela a neskutočne sa mi páčila - prečo je mŕtvy človek automaticky dokonalý?
Súvisiaci obrázokA tak ďalej a tak ďalej. Ďalšou témou, ku ktorej niečo poviem, je rasizmus a predsudky. Toto som od knihy neočakával, ale bolo to veľmi príjemné prekvapenie, že v príbehu sa objavila Sunya - "jedna z ľudí", ktorými Jamieho otec pohŕda, pretože "podobní" ľudia spôsobili teroristický útok, pri ktorom Rose zomrela. Autorka postredníctvom Jamieho detských očí akosi "vyšetruje", prečo sa správame k ľuďom inej farby/národnosti/atď jednoducho inak. To sa mi nesmierne páčilo a ešte väčšmi sa mi to páčilo, keď to Annabel miestami okorenila humorom. Detským, nevinným, ale za to vtipným.
Nemienim tu príbeh spojlerovať, takže sa nemusíte báť, ale treba podotknúť, že mňa kniha veľmi dojala. Síce nie som "knižný plačko" a vrchol spôsobený knihou sú iba slzy v očiach, táto kniha bola tým vrcholom. Po dočítaní som sa cítil prázdny a plný zároveň a mal som chuť automaticky znovu otvoriť tú knihu a zasa sa začítať. Príbeh i postavy mi veľmi prirástli k srdcu a dúfam, že si knižočku prečítam v blízkej dobe ešte raz, pretože je jednoducho brilantná - jednoduchá, ale brilantná. A treba podotknúť, že aj napriek známym témam, ktoré som spomínal vyššie, všetko je podané a opísané originálne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt my sister lives on the mantelpieceNeviem, či je film "in works" alebo dačo, ale dúfam, že z tejto knihy raz bude peckový film, po ktorom v kine bude každý plakať, radosťou, smútkom, všetkým.
Ako som spomínal na goodreads - táto kniha nie je "pitch perfect", kedy každá jedna slabika je krásny vytvarovaná spisovateľom, ktorý má za sebou xy svetoznámych románov. Ale táto kniha vám prinesie postavy, s ktorými pôjdete aj do ohňa. A čo je ešte lepšie - absolútne som to nečakal. Nevedel som, o čom je príbeh, dokonca som si myslel, že je to "ďalší príbeh vyrozprávaný očami tínedžerky", proste niečo v štýle Na vine sú hviezdy, pretože nevediac prečo, tá kniha sa stala predlohou. Ale namiesto toho som dostal bystro a jednoducho vyrozprávaný príbeh očami malého chlapca, ktorý vo mne vyvolal množstvo emócií, každá jedna mocnejšia než tá predchádzajúca.


Knihu odporúčam všetkým, ktorí by si radi prečítali niečo, čo budú mať prečítané fakt zachvíľu - no taktiež ľuďom, ktorí majú radi príbehy, ktoré ich zasiahnu.
Percentuálne hodnotenie: 90%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.


Čítali ste túto knihu? Aký máte naň názor?
Páčila sa vám?
Čítali ste od autorky Kečupové oblaky? Ako ich hodnotíte? 
Sú rovnako dobré?
Chceli by ste si túto knihu prečítať?
Komentáre

  1. Čítala som, ale bohužiaľ ma príbeh nezasiahol tak riadne ako teba, minimum emócií.. ale určite ma zaujal. Možno by mohol byť aj o čosi dlhší :)

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!