utorok 10. októbra 2017

Tu dole sa všetci vznášame | TO

Autor: Stephen King
Počet strán: 1056
Originálny názov: It
Žáner: Horror, Fantasy
Vydavateľstvo: Ikar

Ak si nespomenieš, neprežiješ. Ak si spomenieš, zomrieš. Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.To, čo uvidel, bolo také strašné, že jeho najhoršie predstavy pivničného monštra v porovnaní s tým vyzerali ako sladké sny: to, čo uvidel, ho jediným šľahom pazúrov pripravilo o rozum.
"Vznášajú sa," zamrmlal tvor v kanáli zastretým, posmešným hlasom.


Stephen King je jeden z najslávnejších spisovateľov dnešnej doby, na svojom konte má obrovské množstvo románov, príbehov a poviedok, vďaka ktorým si vyslúžil svoj titul majstra hororu. Medzi jeho najslávnejšie romány patrí napríklad aj rozsiahly román To - snáď nikomu z vás nemusím predstavovať tancujúceho klauna Pennywisea, ktorý straší deti.


Príbeh sa začína scénkou, kedy malý Georgie naháňa svoju loďku. Vonku leje ako z krhly a on ju vypustil, celý šťastný, že sa loďka vznáša. No čoskoro sa papierová loďka zatúla a spadne do kanála - kde sa Georgie a aj vy ako čitateľ po prvý krát stretáva s klaunom.
Poklona za túto scénku, pán King. Mi-lu-jem túto scénku, ľudia, pre mňa to bolo ako rozbuška. Ako bomba, ktorá všetko nechá vyletieť do vzduchu. Tu sa to celé začína a ja som tento príbeh miloval už od tej prvej vety, ktorá je tak múdro a premyslene napísaná, že mi z toho normálne preskakuje. Poznáte tie pocity, ktoré zažívate pri pozeraní takých tých prvých scénok? Napríklad keď Harry po prvý krát dostane list. Alebo keď zhoda okolností vyberú Prim do Hier o život a Katniss sa dobrovoľne prihlási - to všetko sú scénky, ktoré rozpútali úžasné príbehy, ktoré nám prirástli k srdcu.
Presne tak sa cítim, keď si spomeniem na prvú scénku z knihy To, hoci Georgiemu Pennywise odhryzne ruku a neskončí sa to dobre. (To nie je spojler. Celý príbeh sa začína práve tam.)


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt it gifNuž, ako ste si všimli, mám neskutočnú tendenciu o tejto knihe kecať donekonečna, takže aby som sa pohol ďalej, čosi poviem k postavám. Ak čítate môj blog dlhšie, viete, že rád pozerám rozhovory so spisovateľmi, je jedno, či som čítal od nich knihu alebo nie. Robím to, pretože ma to veľmi baví, ale taktiež aj preto, že vás to istým spôsobom učí, hlavne teda ak píšete. Autorov sa často spomínajú na tipy atď atď, nebudem sa rozkecávať, poznáte to. Taký jeden rozhovor som pozeral a v centre diania bol Stephen King. Prišla nejaká otázka a Stephen odpovedal niečo v tom spôsobe, že pre neho sú najdôležitejšie postavy, či už ako pre spisovateľa alebo ako čitateľa. Povedal, že ak nemá nutkanie ísť za postavou v príbehu aj na koniec sveta, potom ten príbeh nie je až taký dobrý.
V tomto sa so Stephenom zhodujem - aj ja som ten typ čitateľa, kedy mi najviac záleží na postave. Môžete mať svet a príbeh domyslený do špiku kosti, nuž keď postavy stoja za nič a je mi jedno, čo sa s nimi deje, príbeh nemá istú váhu.
V knihe To Stephen urobil s postavami to, čo som očakával. Každá jedna sa pomaly, postupne vyvíjala, každá bola na začiatku ako bledý priesvitný duch a kým sa dostanete ku koncu, títo duchovia postupne naberajú hmotu a čoraz väčšmi sú z nich ľudia. Každú jednu postavu som si zamiloval, nehovoriac o tom, že som mal pri čítaní pocit, že čítam skutočný príbeh. Každá mala isté plusy a mínusy, každá mala scény, kedy ste jej kričali za chrbtom "Do toho!" a potom scény, kedy ste vraveli "nie, nerob to!"
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt it gifNetreba snáď ani vravieť, koľko krát som mal chuť sa rozplakať za isté scény a okolnosti, v ktorých sa hlavní hrdinovia ocitli. Klub smoliarov je jedna banda skvelých postáv a ako inak, najviac som si obľúbil Billa a Beverly, no Richie má u mňa čestné miesto, špeciálne. Je neskutočne super a niekoľko krát som sa z jeho hlášok potichu smial, a vravím potichu, pretože som nechcel vyzerať ako blázon, ktorý sa smeje nad otvorenou knihou. (pretože to jednoducho obyčajní smrteľníci nepochopia.)
Nuž, aby som to zhrnul, postavám niet čo vytknúť. Podarilo sa ti to Stephen, šiel by som so smoliarmi aj na koniec sveta.


Aby som nehovoril iba samé dobré veci, spomeniem niečo, čo sa mi predsa len niekedy na knihe nepáčilo. Boli to opisy. Nemyslím všetky, ktoré boli v knihe, nemyslím to všeobecne - myslím tým len tie opisy, ktoré sem-tam "upokojovali" atmosféru v scénkach, ktoré keby niet tých "upokojujúcich" opisov, to napätie by bolo násobnejšie. 
To je všetko k mínusom, poďme ďalej. xD
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt itČo sa týka samotného príbehu, nestačil som sa čudovať. Spočiatku sa to zdá, že to bude príbeh o tom,ako banda deciek pôjde za klaunom aby zistili, kto to vlastne je a aby ho zrovnali so zemou, ono to je však niekoľkonásobne zložitejšie (prekvapivo). Neviem si predstaviť, koľko námahy Stephen vložil do tejto knihy. Každá jedna kapitola je nesmierne dôležitá - je to jeden z mnohých kúskov skladačky, ktorú ku koncu poskladáte. Všetko, čo sa v knihe stane vám čosi odhalí, niečo napovie a posunie vás o krôčik ďalej - je to výtvor, ktorý spisovateľ postupne a nesmierne bystro dával dokopy.
Príbeh obsahuje všetky scény, aké si len viete predstaviť: sú tu scény, ktoré vás rozosmejú, scény, ktoré vám poničia nervy, scény, ktoré vás rozplačú i naštvú...scény, ktoré vás chytia za srdce a scény, ktoré z vás vystrašia dušu.
Ja som si čítanie veľmi užil a keď som ju dočítal, nevedel som si uvedomiť, že je už koniec. Všetko zapadlo do seba, dostali ste odpovede...ale ako pri konci Harryho Pottera, aj tu je množstvo príbehu, ktorý sa dá rozpovedať a ktorý chcete počuť, pretože ste si obľúbili postavy a samotný príbeh. Keď sa to skončilo, mal som slzy na krajíčku, no zároveň som sa tešil a bol nesmierne rád, pretože som prečítal TEN veľký koniec, epický koniec. Stephen King je majster svojho remesla a kniha To je vrchol svojho žánru. Chápem, prečo je okolo nej taký veľký bum, táto kniha je jednoducho ikonická, a aj napriek tomu, že je to horor a kvázi "slúži" nato, aby vám nahnal zimomriavky, má v sebe neskutočne pekné posolstvo a myšlienku, ktorú si príbeh so sebou ťahá v každej kapitole. Napriek tomu, že knihu každý pozná kvôli klaunovi a celým tým hororovým záležitostiam, je to príbeh o tom, čo z nás robí deti. Prečo sme deti? Preto, že sme malí? A prečo sme dospelí? Aký je rozdiel medzi byť dospelým a byť deťom - aký je medzi nimi spoločný vzťah. 
Táto kniha je fenomenálna.
Mimochodom, videl som film, je skvelý. Neviem, čo všetci proti nemu majú. Áno, nie je to horor, ktorý vás vyľaká a to iba preto, že trojminútové ticho zrazu pretne totálny výbuch zvukov. Musím povedať, že filmové To bolo kvalitné To a žiadny lacný horor, kedy sa človek potichu vznáša nad posteľou, pretože ho ovládajú "temné sily" a zrazu sa zľaknete zvuku, ktorý prekvapivo patrí iba rozbíjajúcej sa váze. Filmové To bol kvalitný horor, kvalitný príbeh, taký, ktorý sa vám dostane pod kožu, tak prestaňte hejtovať.
(A tiež treba podotknúť, že kniha má takmer 1 100 strán, boha. Samozrejme, že som sa po dočítaní cítil ako majster sveta.)


Aj ja sa chcem vznášať, Bill Skarsgård.
Percentuálne hodnotenie: 100%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Vznášať sa môžete na tejto adrese.


Čítali ste túto knihu? Aký máte naň názor?
Ohúrila vás rovnako ako mňa?
Videli ste nové filmové spracovanie? Čo naň vravíte?
A videli ste to staré? Aký máte naň názor?
Chceli by ste si knihu prečítať?


2 komentáre:

 1. Veľmi pekná recenzia :) Ja som To čítala ešte dávno predtým než začali hovoriť o tom, že knihe bude urobená dotlač :) Mne sa kniha veľmi páčila, klaun super, opisy som nejako strpela, aj keď mi tiež mi meistami dosť vadili :)) A reálne sa mi nepáčil koniec knihy.. neviem, prišlo mi to také divne prehnané a zvláštne, ale inak kladný dojem tiež :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Totálne chápem, prečo sa ti ten koniec nepáčil - síce sa mi kniha neskutočne páčila, dokážem pochopiť, prečo niektorým ľuďom nesadne...
   Ďakujem veľmi pekne! :-)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!