nedeľa 5. novembra 2017

4 dôvody, prečo vás napadla čítacia kríza | Čítacia kríza #1


S čítacou krízou ste sa už určite stretli a trúfam si povedať, že nie iba jeden krát. Ja som práve prednedávnom "trpel" týmto závažným knihomolským problémom, no a keďže neexistuje knihomolský lekár na knihomolské problémy, tak som krízu musel nakopať do zadku celkom sám. Rozhodol som sa, že napíšem na blog dva články, prvý sa venuje dôvodom a druhý zasa akýmsi tipom, ako krízu poraziť. Takže poďme na to! :-)


U mňa je to najbežnejší dôvod. Jednoducho som prednedávnom dočítal nejakú knižku, fakt dobrú super megagigaultrakúl knižku, a to čo teraz čítam sa jednoducho tomu ani nevyrovná. 


Aj toto je jeden z mojich najbežnejších dôvodov. Čítam každý deň, čítam stále, čítam vkuse a vkuse a jednoducho príde ten moment, kedy sa čítanie stáva akousi povinnosťou a prestáva byť tým, čo ma naplňuje a baví, pričom si oddýchnem. Často sú dôvodom recenzné výtlačky, hlavne ak ich je teda viacej a každý deň sa snažím čo-to prečítať, aby som recku mal hotovú za určitý čas. Jednoducho niekedy váš mozog potrebuje vypnúť od takého toho "stereotypu", či to týka toho alebo onoho. Často mi pomáha kino, poprípade dni strávené iba pri seriáloch...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lazy gif

Niekedy sa vám do čítanie práve chce, no keď otvoríte knihu, zistíte, že sa vám nechce čítať. Nechce čítať, pretože kniha, ktorú máte pred sebou otvorenú, vás absolútne nebaví, nudí vás, poprípade sa to viaže k prvému dôvodu a nie je pre vás dostatočne dobrá ako tá predošlá, ktorú ste dočítali.
Tiež som tento dôvod skombinoval s faktom, že niekedy za to môžu aj hrubé knihy. Nemusia byť vyložene nudné, ale niekedy za krízu môže aj príliš hrubá kniha - čítate ju dlho a vaše podvedomie si pýta niečo, čo by dokázalo zhltnúť za deň-dva, aby ste mali ten známy dobrý pocit. 


Posledný dôvod je sčista-jasna úplne jednoduchý. Jednoducho nemáte čas. Škola, písomky, skúšky, poprípade práca...každodenný život, starosti a sračky, ktorými vás zaťažujú druhí ľudia.
Myslím si, že toto je tá najhoršia kríza. Pretože vy v skutočnosti chcete čítať, ibaže okolnosti vám to zakazujú.


A čo vy a vaše čítacie krízy?
Nájdete sa v zmienených dôvodoch?
Máte nejaké iné?
Prečo vás napáda čítacia kríza?

3 komentáre:

 1. Uhm, no už dlhšie trpím takouto chorobou :D U mňa by sa čas veru aj našiel, ale jednoducho nemám chuť po akejkoľvek knihe vôbec siahnuť. Mám ich niekoľko a ani jedna mi nie je po chuti. Keď sa k tomu dokopem je to nakoniec super, ale ten prvotný moment..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono je tak skoro vždy, že najťažší moment je práve ten prvý, kedy sa konečne rozhodneš otvoriť knihu :D :D

   Odstrániť
 2. Ja som, bohužiaľ, ten posledný prípad, a.k.a škola a práca :DD
  Ale tie brutálne komíniky kníh, čo mi vedľa postele rastú a čakajú na svoju príležitosť, ma strašne tešia - su taka motivácia, že čo ma čaká v lete, keď budem mať viac voľna! :D Už sa neviem dočkať!

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!