štvrtok 9. novembra 2017

Blue alias desperado, Sivý muž prichádza a Ronan má svoje POV | Zlodeji snov

MAGGIE STIEFVATER | 415 STRÁN | YA, PARANORMAL FANTASY | SLOVART

Po epickom prvom diele tejto svetoznámej série sa Maggie vracia v plnej sile. Blue s jej havraními chlapcami ešte stále pátrajú po stratenom waleskom kráľovi, zatiaľ čo na pozadí prichádza do príbehu tajomný Sivý muž a do všetkého je zmiešaná aj Ronanova schopnosť priniesť veci zo sna do sveta živých, no je to vôbec bezpečné? Čo všetko Ronan dokáže? A čo Blue? Je pravda, že zabije svoju pravú lásku jediným bozkom? Ako odolá Ganseymu, ku ktorému má bližšie a bližšie?


Je to už nejaký ten čas, čo som čítal prvý diel tejto všetkými vychvaľovanej série a odvtedy som sa nedokázal dočkať pokračovania. Keď mi prišli domov Zlodeji snov, neskutočne som sa potešil a ihneď som sa vrhol do príbehu, celý nadšený, že kniha je hrubšia ako predošlý diel. A čo vám môžem povedať na úvod? Maggie nedokáže sklamať.      Prvé, čo chcem spomenúť, je rozprávanie príbehu. Už v prvom diele máme takého rozprávača, že ním je prakticky ktokoľvek, koho si ako čitatelia potrebujeme vypočuť z autorkinej strany. Ak sa nemýlim, jednotka sa niesla v takom tom Blueinom duchu, no táto je v rozprávaní úplne iná a zároveň rovnaká. Prečo iná? Nuž, do príbehu nám pribudli kapitoly Sivého muža, ktoré ja som si neuveriteľne obľúbil a vyjadrím sa k tomu neskôr, a Ronan je dá sa povedať stredobodom, takže jeho POV sledujeme takmer neustále - mňa to neskutočne potešilo,vôbec som to nečakal, že aj Ronan nám bude rozprávať príbeh, hoci vždy som v to dúfal. Ronana mám z partie havraních chlapcov najradšej. A prečo je táto kniha v rozprávaní aj rovnaká? Samozrejme, je to spisovateľkou. Maggie nesklamala, aj túto knihu rozpráva neuveriteľne krásnym štýlom, jej vety sa čítajú jedna radosť a zároveň vám idú "do ucha" jednoducho. Je to talentovaná spisovateľka a nikdy o nej nezapochybujem. Majsterka svojho remesla!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dream thievesHoci knihy samozrejme na seba nadväzujú, dej v tejto knihe mi prišiel akčnejší a taký viacej akoby "rýchlejší". Nie v zmysle, že prvá kniha mala pomalý dej, to nie, ale tých akcií bolo tak veľa, že to za sebou šlo ako po masle. Ako som spomínal, Maggie je úžasná spisovateľka a napísať akčné scény prelínajúce sa zasa s tými "nežnejšími" až "romantickejšími" vie dokonale, takže ak ste knihu nečítali a chystáte sa, tu sa nemáte čoho báť. Dej vie podať tak, aby vás bavil, má to svoje unikátne grády. Napriek tomu, že do príbehu vstúpili a pribudli rôzne nové a ďalšie dejové línie a otázky, Maggie nezabúda na to, čo začala v prvej knihe. Na niektoré otázky dostanete odpovedať, na ďalšie si budete musieť posvietiť ešte asi v ďalšom diele a odpovede na tie zvyšné si Maggie ešte necháva u seba, no napriek tomu ako čitateľ ku koncu nebudete nespokojný - práve naopak. Aj napriek tomu, že chcem vedieť, čo bude ďalej a chcem poznať ďalšie odpovede, som spokojný s tým, čo mi spisovateľka "odhalila."

Súvisiaci obrázokČo sa týka postáv, tu niet o čom. Postavy sú veľká časť príbehu, z mojich očí aj najdôležitejšia a túto časť príbehu Maggie zmákla na jednotku. Nebudem sa k nim rozkecávať ako pri jednotke, no postavy z Havranieho cyklu sú presne také tie "ikonické postavy". Proste jedny z najlepších. Blue mám neskutočne rád, aj celú jej divnú rodinu z Fox way 300 a síce som Ganseymu ešte stále neprišiel na chuť tak ako ostatní čitatelia, patrí medzi obľúbených havraních chalaňov. Noah je v tejto knihe trošilinku v ústraní, čo mám pocit, že on akosi vždy, ale myslím si, že ani vám to nevadilo, ak ste Zlodejov čítali. A potom moje dve najobľúbenejšie postavy z tejto série - Adam a Ronan. Obaja zostali totálne super ako v prvom diele. Neskutočne sa mi na autorke páči, že každou ďalšou kapitolou ryje v tých postavách hlbšie a hlbšie, hoci si myslíte, že sa to už ani nedá. Každá postava stále rastie, čoraz väčšmi nadobúda hĺbku a preto sú také úžasné. A celá Adamova linka, čo sa týka jeho character developmentu, sa mi veľmi páčila. A Ronan je proste Ronan, ním aj zostal. Ronanovský ako vždy.

Súvisiaci obrázokSúvisiaci obrázokAk mám knihu porovnať s jednotkou, sú takmer na rovnakej línií, no u mňa troooošilinku boli Zlodeji pod Havraními chlapcami. Možno sa inak čudujete, prečo som knihu čítal tak dlho - bolo to mojou čítacou krízou, a to ma neskutočne mrzí. Pretože keď čítate počas krízy, tak ani nečítate, pretože hlavu máte úplne inde - a to presne sa mi, žiaľ, stalo s touto knihou. Keď som sa nútil čítať počas krízy, tak som Zlodejov čítal, ale veľmi som nad tým nepremýšľal, takže mi niektoré kapitoly, ktoré mohli byť inak totálne mega super, utiekli. Ale poďme to zhrnúť, pretože táto séria jednoducho nikdy nesklame. Maggie Stiefvater je neskutočná spisovateľka a svoje príbehy rozvíja jedna radosť, rovnako ako svoje postavy. V Zlodejoch sa mi nesmierne páčili kapitoly Sivého muža - boli také kratšie, trošku akčnejšie a mali taký zvláštny, až nepopísateľný podtón, presne tak, ako je celý Sivý muž. Dúfam, že aj v trojke bude mať vlastné POV a neviem sa dočkať, kedy uvidím, čo "vyvedie" ďalej. Dúfam, že slovart už pripravuje trojku, pretože inak neprežijem. Potrebujem trojkuuuuu. A to hneď.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  89 %

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Ktorá sa vám páčila viac - jednotka, alebo dvojka?
Zaujala vás? Chceli by ste si ju prečítať? 
Máte túto sériu v vo svojom Tbr liste?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!