nedeľa 19. novembra 2017

Dannyho jedenástka, griše a Zlatý vek amsterdamu | Vrania šestka

LEIGH BARDUGO | 488 STRÁN | YA, HIGH FANTASY | SLOVART

Každý viete, že s knižkou Shadow and Bone nemáme dobrý vzťah a túto trilógiu určite poznáte, pretože je slávna čoby po celom svete a často sa aj považuje za takú novú klasiku ya high fantasy. No autorke som dal ďalšiu šancu - hlavne preto, že aj ľudia, ktorí S&B totálne hejtovali, jej novú dvojdielnu sériu odohrávajúcu sa v tomto univerze si úplne zamilovali. Vraniu šestku vám predstavím iba pár slovami - skupinka vyvrheľov, lúpež storočia, veľká finančná odmena, štipka mágie a to všetko na pozadí miesta, ktoré je mixom viktoriánskeho Londýna a Amsterdamu v "Zlatom veku". Pridal som sa napokon k tím ľuďom, ktorí si túto knihu zamilovali?


Vraniu šestku tvoria nasledovní vyvrheli a odpadlíci ľudskej spoločnosti: Nina, griša - lámačka, ktorá vám dokáže zastaviť tep, Wylan, chlapec odvrhnutý a nenávidený vlastným otcom, Matthias, lovec čarodejníc zamilovaný do griše, Jesper, ostrostrelec závislý na hazarde a s drobným tajomstvom, Inej, dievča, ktoré utieklo z domu rozkoše a týmto všetkým velí Špinavec, alebo inak - Kaz Brekker, fenomén v podsvetí tohto mesta, dokonalý vo všetkom zlom, čo vás len napadne. Musím povedať, že každá jedna postava je skvelo vytvorená, majú hĺbku a pri čítaní som nemal problém s tým, že mi nejaké ich vety prišli silene alebo akoby im nepatrili, pretože tento pocit som mal práve pri čítaní autorkinej prvotiny odohrávajúcej sa vo fantasy Rusku, ktorý je súčasťou tohto celého grišavesmíru. Vzťahy medzi jednotlivými charaktermi sa nepretržite vyvíjajú rovnako ako samotné osoby a sú popretkávané všetkým, čím medziľudské vzťahy sú. Autorka nám postupne čosi odhaľuje z každej jednej osoby, aby sme ju poznali hlbšie, no zároveň tým vytvára ešte väčšiu temnú dieru, do ktorej chcete nahliadnuť viac. Som neskutočne zvedaví, ako to s postavami bude v dvojke, na koľko je to finále. ALE. Znovu musím napísať to slovo ale. Neviem ako vy, ale ja som na určité postavy musel mať aj náladu. Napríklad hneď taký Kaz - áno, je super a za sebou skrýva oveľa viac, než ukazuje a očividne to je autorkin miláčik hoc sa s ním nemazná, no sem-tam mi liezol na nervy. Áno, Kaz mal na to právo, ale aj tak. A podobne to bolo aj so vzťahom medzi Ninou a Matthiasom - všetci sme dobre vedeli, že sa napokon zmieria a majú sa radi, a nie, toto nie je spojler, takže sa neobávajte, ak ste knihu nečítali. Ale poďme ďalej.
Kým sa vyjadrím k samotnej autorke a jej písaniu, musím ešte spomenúť svet, v ktorom sa kniha odohráva, samozrejme. Presnejšie, je to mesto a potom najchránenejšia väznica na svete. Tu má autorka jedno veľké plus. Svet vytvorila skvelo a hoci na vás nesype samé detaily a podrobnosti ako Martin, má to hĺbku a Ketterdam mi bol nesmierne sympatický. Musím sa priznať, že keď príbeh smeroval k tej väznici, tak tam ma autorka trochu zmiatla celým tým komplikovaným systémom, ale to bola určite moja chyba, že som nedával až taký pozor aký som dávať mal. A ináč, toto musím spomenúť, mne sa neskutočne páčia autorkine názvy. Griše. Lámači, prúdnici, búrnici, znie to veľmi jednoducho a zároveň kúl. A magický systém má skvelo vytvorený, nestráca sa v ňom a pozná vlastné hranice. A oh, celá tá vec s drogou - paremová jurda - ma neskutočne okúzlila. To bolo ona. Celá tá drogová záležitosť nemala chybu.
A teraz k autorke - mňa v tomto smere aj príjemne prekvapila. Od svojej prvotiny sa polepšila a čo mňa vtedy najväčšmi trápilo, vo Vranej šestke sa nedrží žiadnej šablóny. Príbeh si svojsky rozpráva jednoduchým, no pekným štýlom a kapitoly má naplánované tak bystro, že pri knihe nezažijete jediného momentu, kedy si poviete, že toto je trochu nudné. Ako oskarový film, akcia sa mení s reakciou, a Leigh Bardugo to podáva famózne. Áno, naznačujem, že ak bude z toho film, bude to mega film. 
A teraz poďme k tomu horšiemu. Ak mám byť úplne úprimný, kniha ma troši, troši, troši, trošilinku sklamala, ale iba vážne trochu, no viním z toho samého seba - do príbehu som šiel s očakávaniami, že z knihy mi budú vlasy stáť dupkom, že budem celý čas dychtiť a pôjdem vyskočiť z kože pre tie postavy a tak ďalej. Toto sa však nekonalo a hoci ma príbeh od prvej strany zaujal a bavil, necítil som k nemu také to puto. Alebo tam bolo, no nebolo dostatočne silné a ja som si až do poslednej časti myslel, že knihe dám 3,5 hviezdičky. No posledná časť to zmenila, tá bola famózna a posledná kapitola taktiež. Tam to autorka u mňa celé zachránila. Nuž, Vraniu šestku som si napokon užil. Šlo o rýchle, akčné a sem-tam napínavé čítanie, ktoré ponúka kopu antihrdinov, ktorým záleží len a len na tom, aby dokázali prežiť. Je skvelé, že každá ma svoj príbeh, ktorý vás dokáže chytiť za srdce, no v mojom prípade som ešte k nim necítil také silné puto, aké som možno očakával. A síce som si príbeh nesmierne užil a teším sa na dvojku a kompletné rozuzlenie série (snáď vyjde už čoskoro!), zatiaľ to nie je kniha, počas ktorej som zomrel, ožil, zomrel a zasa ožil. No pevne dúfam, že dvojka bude ešte vypeckovanejšia a že si túto knihu úplne zamilujem, pretože ma to trochu mrzí, nakoľko ju všetci tak z hĺbky srdca zbožňujú.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  80%

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Je dvojka lepšia?
Chceli by ste si túto knihu prečítať?
Chystáte sa na ňu?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

 1. Ja mám od knihy obrovské očakávania, obzvlášť po tých hodnoteniach. Dúfam, že sa mi to bude veľmi páčiť. :D :D
  Ale dosť sa obávam, že aj ja sa sklamem. To si ani nemal písať. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to dúfam, že sa ti bude páčiť :) Určite to bolo tými vysokými hodnoteniami,že som bol aj tak trochu sklamaný, ale zasa si nemyslím, že by to bola zlá kniha, takže uvidíš :D Takže prajem pekné čítanie! ;)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!