streda 3. januára 2018

Novoročný read-a-thon | Wrap up

Keďže sme sa od posledného článočku nevideli, tak mi dovoľte, aby som vám poprial šťastný nový rok, dúfam, že 2018 bude pre vás lepším než ten predošlý a snáď ste doňho vkročili tou správnou nohou, ako sa vraví. Ja som doňho vstupoval tou správnou a viem to, pretože som Nový rok "oslávil" tým, že som si dal 24-hodinový čítací maratón. Kým vám predstavím knihy, ktoré som počas týchto dvadsaťštyri hodín stihol prečítať, chcem ešte poďakovať tým, ktorí sa do maratónu zapojili. Toto bol druhý maratón a vedzte, že ma to neprestáva baviť - práve naopak!


Inak, koľko kníh ste si trúfli zadať do tohtoročnej čítacej výzvy? Keďže som 2017 strávil čítaním 100+kníh a mám rád čitacie výzvy a výzvy všeobecne, tak som sa tento rok challengol na 110, čo si myslím, že aj dám. Snáď :D Ale poďme k tým knihám - nakoľko maratón bol novoročný a ja som doteraz ešte nič nedočítal (okrem tých kníh z maratónu ovšem), tak všetky knihy za tento rok sú práve z tohto readathonu. Tu je skrínšot z goodreads:
Rok 2018 som začal s knižkou, na ktorú som sa noše tešil. Atticusa sledujem snáď celú večnosť (na sociálnych sietiach samozrejme) a je jednoducho úžasný. Keď sa aj ku mne dostali chýry o tom, ako chystá knihu, hneď som vedel, že si ju musím prečítať, avšak s veľkým excitementom prišiel aj strach - čo ak to bude iba obyčajná zbierka niekoho, kto sa stal na internete populárnym? Čo ak to bude kniha, vydaná iba preto, že ju spísal internetový fenomén? Ľudia. Kniha básní Love her wild bola úžasná. Čítať to bola jedna radosť a ja som nový rok nemohol odštartovať lepšie. Atticus je jednoducho úžasný.
A keď sme už pri básňach, ďalšie pomerne slávne zbierky s názvami Love & misadventure a Lullabies od jednej autorky ma akosi sklamali, trošku. Ako vravím, sú známe a veľa ľudí ich miluje..mne sa páčili, ale zostávam iba pri tom. Prišlo mi to priemerné.
Z Gaimanoviek som stihol prečítať iba dve jeho malé dielka: Fortunately, the milk bolo bezvaaaaa, pecka. Zábavné, hravé, divné, gaimanovské, no zároveň výstižné. Bombastické. Sleeper and the spindle bola pomerne rovnako dobrá, avšak ako som spomínal na goodreads, celý čas, čo som knižôčku čítal, som mal pocit, že mi dačo uniká. Akoby som nepochopil celý ten zmysel, pointu.
Komiksy Jessica Jones a dvaja Avengerovia ma sklamali. Boli vyslovene o ničom, dej bol neskutočne nudný. Komiksy milujem, no keď sa niektorý nevydarí (tento prípad), neviem, čo si mám myslieť, pretože tie obrázky sú stále pekné. Ono len ten príbeh nestál zaveľa.
Deep dark fears bolo ďalšie sklamanie. Čakal som niečo oveľa, oveľa lepšie a v tej knihe som nevidel zmysel.
Knižka The cat in the hat comes back bola skvelá, tieto knižky milujem. Sú stelesnením výroku "v jednoduchosti je krása". Baví ma čítať tie drobné veršíky, tie rýmovačky, ktoré sú tak jednoduché, no zároveň nesmierne bystré. A light in the attic, čo ma akosi nechytilo a považoval som to za priemer, The missing piece meets the Big O, ktoré sa mi zasa páčilo a malo to super story a The Giving tree, čo bolo neuveriteľne krásne sú od jedného autora. 
The Night before Christmas bola jednohubka, takže nic víc, nic míň.
Veľké prekvapenie však nastáva u Muža, ktorý sadil stromy, pretože túto knihu som našiel čírou náhodou. Neviem prečo mi akosi padol ten názov do oka a vyhľadal som to na gr, že čo to je. A pozerám, tam samé chvály! A vravím si, že tá knižka nie je dlhá a sú v nej obrázky, tak to okúsim a zvolil som správne. Úžasný príbeh, no ešte krajšie napísaný. Čítalo sa to fakt pekne a keby si mám vybrať jednu najlepšiu z týchto kníh, bola by to asi ona, hoc by sa na svojom mieste ustavične bila s Atticusom.
Celý čítací maratón som ukončil Othellom v deckej edícií. Bolo už čosi pred polnocou, Othella som randomne "dostal" od tety, ktorá to randomne dostala s nejakými novinami (mám pocit, že Nový čas) a chcela sa toho zbaviť a chcel som sa jednoducho "vyzvať", či stihnem za pár minút zostávajúcich do polnoci ešte prečítať aj toto. A podarilo sa! A dokonca aj s predstihom! Nuž, ak mám čosi povedať, Othello ma bavil - a určite si zoženiem dakde aj ostatné šejkspírovky z tejto edície,pretože ma to bavilo. Avšak, ten koniec...to bolo riadne, riadne divné.

Z H R N U T I E
Takže...je pravda, že som za tento deň prakticky neprečítal žiadny "román", teda knihu skutočnej veľkosti. Ak je reč o skutočných knihách, z Búrky v impériu som ten deň prečítal vyše 50 strán a z Language of Thorns som prečítal všetky poviedky okrem poslednej, pri ktorej ma odrádza dĺžka. (Ono ma tie poviedky akosi nebavia, takže chápete.) No napriek tomu som so svojim výsledkom spokojný, nový rok som začal celkom pekne a navyše som sa zbavil stiahnutých ebookov, ktoré mi trčali v mobile už nejaký ten piatok. Btw, ak vás zaujíma, koľko hviezdičiek som daroval jednotlivému dielu, šup na goodreads.

A čo vy?
Ako ste dopadli? Koľko ste toho načítali?
Čítali ste nejakú z týchto kníh? Ako ste ich ohodnotili?
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

7 komentárov:

 1. A ja som sa aj čudovala na GR, že ako je možné, že Nový rok aj začal a niekto má také množstvo kníh prečítaných :D Gratulujem k sľubnému začiatku :D Snáď ti to vydrží do konca roka :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Gratulujem k úspešnému read-a-thonu! Uvažujem, že aj mne by sa nejaký zišiel kým sú prázdniny O:). Držím ti palce v novoročnej výzve... 110 knižiek je krásny počet. Snáď sa zadarí :).

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wow tak to bolo dosť úspešné teda :D Myslím, že týmto tempom tých 110 knižiek zvládneš ľahko :D Ja som si dala ako goal 30, ako aj minulý rok, ale rada by som stihla viac.

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!