pondelok 5. februára 2018

V niektorých vesmíroch sme všetci Beyoncé | Najdlhší deň Adama T.

PATRICK NESS | 280 STRÁN | YOUNG ADULT | SLOVART

Autor známych a obľúbených kníh ako napríklad Volání netvora či Niečo viac prichádza tento krát s príbehom o chlapcovi, a o tom, čo sa mu prihodilo počas jediného dňa - a stane sa toho oveľa viac, než si dokážete predstaviť. Tento jediný deň je plný lásky, myšlienok o tom, čo to znamená byť sám sebou, konfliktov medzi blízkymi, no aj o Kráľovnej, ktorú sprevádza satyr - a ešte viac, no v konečnom dôsledku je to príbeh o živote.


Nuž, ľudia, čo vám poviem - Patrick Ness opäť nesklamal. Hoc sa nejedná o najdokonalejšiu knihu a ani z jeho nie je práve naj-naj, a o chvíľu vysvetlím prečo, no tento príbeh mi niekoľko krát nahnal až slzy do očí. Nie ani preto, že by to bolo dojemné, ale skôr preto, že každá jedna emócia v tomto krátkom dielku je naozaj silná. A tým začnem. Postavami - ako iste, táto kniha je o tínedžeroch. A najviac, čo sa mi páčilo z tejto stránky bol fakt, že Patrick Ness vážne písal o tínedžeroch - ako vždy. Nepíše o hrdinoch, ktorý sú zhoda náhod mladí, to nie - píše z pohľadu tínedžerov, a hoc neviem, či to máte aj tak vy, no z vlastnej skúsenosti viem, že všetko cítim veľmi silno, naplno a myslím si, že to tak aj väčšina tínedžerov. Každú emóciu, ktorú Patrick opisoval, bola čistá, silná a rýdza, pochádzala zo srdca, bola skutočná a nenásilná. Hlavný hrdina, Adam Thorn, je chlapec ako každý iný (nie, to že je inak orientovaný ešte nerobí z neho "nenormálneho chlapca") a vždy som ho dokázal pochopiť a cítil som s ním všetko to,čo cítil on sám. S Patrickom Nessom mám už dajakú tú skúsenosť, a ľudia, verte, že on je jeden z tých spisovateľov, ktorí sú majstrami vo vytváraní postáv a ich charakterov. Hoci pozorujeme iba jeden deň, postavy sa vyvíjajú, rastú a sú reálne, presne tak veľmi,ako si len najväčšmi dokážete predstaviť.
Najdlhší deň Adama T.Adamovou najlepšou kamarátkou je Angela. Hoc medzi sebou mávali občas také tie "typické ya-ovské dialógy", kedy sa postavy chytajú za slovíčka, v konečnom dôsledku som si obľúbil aj ju. Páčilo sa mi, ako tu vždy pre Adama bola, ako ho chápala a pomáhala mu a vždy dokázala odľahčiť vážnu situáciu nejakou svojou nevinnou poznámkou. Ich vzťah bol skvelo napísaný, nenútený. No poďme k deju. Knihu tvoria akoby dva príbehy - taký ten hlavný patrí Adamovi, ktorého pozorujeme počas jediného dňa. Hoc to možno neznie práve zaujímavo, super je, že autor nám ukazuje, ako veľmi sa za jeden deň dokáže stať. Adam zažil nepekný zážitok v práci, dozvedel sa, že jeho brat bude mať dieťa (akože jeho frajerka, ale chápete) a že niektorí ľudia jednoducho vždy odídu z našich životov, uvedomil si isté veci a prekonal v istom zmysle samého seba. 
Druhá dejová línia je však rozpoluplnejšia, hlavne preto, že zo začiatku budete veľmi zmätení. Nechápal som, o čo tu presne ide, aký to bude mať zmysel v celom diele - aby som nepovedal príliš veľa, je to príbeh o dievčati, ktoré sa prebudí a jej "duša" sa akoby bije s dušou istej Kráľovnej, ktorú po celý čas sprevádza satyr. Nemôžem povedať, že tieto pasáže by ma nebavili alebo že to bolo zbytočné, to nie, práve naopak - u Adama je to príbeh, kedy ideme akoby z okrajov do hĺbky a v druhom prípade je to naopak, z hĺbky ideme do okrajov a čím ďalej sme, tým viac sa dozvedáme. Príbeh o zvláštnej Kráľovnej a satyrovi, ktorý bol ešte čudesnejšie napísaný,ma bavil, no v konečnom dôsledku som akosi nepochopil, prečo bol s tou prvou líniou spätý. Akože, myslím to tak, že knihu by som si bez tejto linky - hoc príbehu čosi dáva a obohacuje ho - úplne vedel predstaviť. Viem,čo chcel autor povedať, no akoby nechápem taký ten celý zmysel tejto strany príbehu. Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol, tie sa delia na jednotlivé scény, či už sa jedná o Adama alebo kráľovnú. Príbeh je napísaný jednoducho,no svojsky, a kniha sa číta priam ultrarýchlo. Už v prvý deň, čo mi kniha došla, som mal prečítaných asi sto strán, pričom je pomerne krátka, takže ak hľadáte rýchle, no zato skvelé čítanie, definitévne odporúčam.
Ďalej sa chcem vyjadriť k témam,ktorých sa Patrick dotýkal. Nielenže pekne opisuje život chalana,ktorý je inak orientovaný, zobrazuje túto "problematiku" aj z pohľadu rodičov, brata, okolia. Nesmierne sa mi páčilo, ako veľmi to bolo reálne a hoc to znie absurdne a morbídne, veľmi sa mi páčila scéna, v ktorej Adama takmer znásilní jeho vlastný šéf. (to nie je spojler, len tak trošičku.) Čo sa mi na tom páčilo? Nuž, to, ako to Patrick napísal - pretože keď sa niečo podobné stane, ľudia si všeličo povymýšľajú a takéhoto vážneho príbehu sa vykľuje historka o chlapcovi, ktorý zvádzal vlastného šéfa - a niekoľko krát to aj sami sledujeme v televízií, či na sociálnych sietiach. Podobné veci sa stávajú, čo je nesmierne smutné a ja pevne verím tomu,že keby ľudia viac čítali, na svete by nebolo toľko zla. A súvisí to aj s touto knihou, pretože som si pevne istý, že by dokázala "otvoriť" oči ľuďom, ktorí ich majú zatvorené. 
Problém s ya lgbtq knihami je dnes taký, že sú často vytvorené iba pre marketing a preto, aby boli "likeable", vytvorené pre to, aby sa páčili. Uisťujem vás, že kniha Najdlhší deň Adama T. našťastie taká nie je. Je skutočná. Má skutočné postavy, skutočný svet, apeluje na viaceré témy, ktoré sa týkajú nás všetkých a ktorých sa mnohí z nás stránia. Táto kniha je svojim spôsobom dôležitá. Hoc nie najlepšia a najdokonalejšia, toto dielko vám určite prinesie pekný realistický príbeh o láske, o nádeji, o akceptovaní samého seba, ktorý prečítate jedným dychom.
A priznávam sa, že po dočítaní knihy mi bolo trošku za postavami smutno.P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  75%

Čítali ste túto knihu? Aký máte na ňu názor?
Máte radi Patricka Nessa? Koľko kníh ste od neho prečítali?
Chceli by ste si túto knihu prečítať?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

 1. S Patrickom Nessom mám komplikovaný vzťah, keďže som čítala jeho knihu Niečo viac a vôbec sa mi nepáčila. Rada by som mu však ešte dala šancu, lebo je to podľa niektorých ľudí strašne talentovaný autor. Možno som len natrafila na knihu od neho čo mi nesadla.
  Najdlhší deň Adama znie zaujímavo, takže možno mu dám šancu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne sa zatiaľ od spisovateľa páčilo všetko, čo som čítal a určite mu šancu daj, Patrick Ness jednoznačne stojí za to :)

   Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!