štvrtok 1. marca 2018

Aza Ray sa topí vo vzduchu | Magonie

MARIA DAHVANA HEADLEY | 319 STRÁN | FANTASY | COOBOO

Autorka, ktorú mnohí opisujú ako Neila Gaimana na poli young adult literatúry prichádza s príbehom o mytologickej krajine Magónia, ktoré sa skrýva za oblakmi, je plná lietajúcich lodí, vtáčích ľudí, búrkových veľrýb a vzdušných pirátov. Hlavnou hrdinkou je šestnásť ročná Aza Ray, ktorá sa doslova topí vo vzduchu: odmalička totižto trpí záhadnou chorobou pľúc, na ktorú nejestvuje zatiaľ žiaden liek a jediné, čo je lekársky potvrdené je fakt, že Aza čoskoro zomrie. Aza však začne na nebi vidieť podivné znamenia - najprv si myslí, že sú to halucinácie, ktorými trpí bežne, no keď sa dostane do Magónie, zistí, že to je skutočné. Vo vzdušnom kráľovstve sa Aza po prvý krát v živote zhlboka nadýchne, no táto podivná ríša skrýva oveľa temnejšie tajomstvá, než sa na prvý pohľad zdá...


Knihu som dočítal včera večer, ako mnohí z vás iste vedia a ako som naznačil v mini zhrnutí na goodreads, som z tejto knihy v rozpakoch. Magónia mala obrovitánsky potenciál, no hlavný problém tkvie v tom, že nie je využitý doplna. Pozor, nemyslím tým to, že kniha bola zlá, alebo že autorka zlyhala, kniha bola skvelá a čítala sa jedným dychom, no mala ešte na viac. Prvých sto strán som prečítal počas jedného dňa, no napriek tomu ma to až tak nechytilo. Úplný začiatok bol skvelý, mal som priestor spoznať Azu, ktorá takmer nedokáže dýchať, jej rodinu a jej kamaráta Jasona, ku ktorému sa vyjadrím už onedlho. A hoc som prvých sto strán prečítal vážne rýchlo, prišlo mi to strašne priemerné. Potom príbeh trošilinku postúpil, začala sa diať celá tá vec s Magóniou a príbeh začal ožívať. Tento rozbeh však trval dlho, možno tak aj do polovice knihy a tu už som si začal vravieť, že kniha je hodná necelých štyroch hviezdičiek, taký lepší priemer - super nápad, ktorý mohol byť trošku lepšie podaný, sympatické postavy a prvky, ktoré sa vynímajú z poľa klišé young adult kníh.
V polovici sa to však radikálne zmenilo. Jednotlivé postavy nadobudli svoj tvar, každá jedna veta bola seriózna, príbeh sa dal do obehu a kniha bola až akčná. Už to nebolo o chorom dievčatku, ktoré sa zrazu po prvý krát nadýchne v kráľovstve v oblakoch, kde sa to hemží čarovnými prvkami, ale bol to príbeh, ktorý znamenal čosi viac.
Autorke sa podarili postavy. Počas celej knihy ich mala pod kontrolou a pri každej vyjadrila to, čo vyjadriť chcela, dostala ich tam, kam ich potrebovala. Aza mi bola od začiatku sympatická, bola trochu iná ako ostatné ya hrdinky a predsa v sebe mala čosi, čo vidíme u každej podobnej hrdinky, hoc stále neviem, čo to bolo. Avšak musím sa priznať, že jej trošku špecifický štýl rozprávania mi občas liezol na nervy, no nie je to nič vážne. Druhým rozprávačom je Jason a to je jeden z najväčších plusov, ktoré táto kniha podľa mňa má. Keď som uvidel, že ďalšiu kapitolu nebude rozprávať Aza, ale jej kamarát a možno-niečo-trochu-viac-než-kamarát Jason, neskutočne som sa potešil. Jason bol ako postava super, nesmierne som si ho obľúbil, aj ako rozprávača. Bol svojský, rovnako svojský ako jeho vzťah s Azou, a rovnako svojský ako je toto dielko.
K ďalším postavám sa už vyjadrovať nebudem, nakoľko sa jedná o zvláštnych vtáčích ľudí, ktorý patria do Magónie a myslím si, že urobíte najlepšie, ak o Magónií budete vedieť čo najmenej, pretože sledovať všetky tie fantastické prvky, ktoré na vás autorka vytiahne, je jednoducho skvelé.
Vrátim sa k tej svojskosti tohto príbehu. Nesmierne ma na knihe bavilo, že to nebola ďalšia young adultovská kniha. Hoci mala v sebe pár klišé prvkov, autorka ich zamiešala do príbehu tak, že mi vôbec nevadili a práve naopak - zdalo sa, že im dala akýsi nádych nevšednosti. Maria Dahvana Headley je často spájaná s Neilom Gaimanom, možno aj preto, že sú to "starí známi" a mám pocit, že spolu aj pracovali na jednej zbierke poviedok. S týmto spisovateľom je práve autorka Magónie porovnávaná a hoc Gaiman je spisovateľský velikán, myslím si, že autorka je s ním spájaná zaslúžene. Iste, má sa veľa čo učiť, no jej príbeh snový, pre mnohých možno aj divný a často pripomínal niečo, čo naozaj stvorí iba čistá fantázia, preto si myslím, že fanúšikovia Neila Gaimana si taktiež v Magónií nájdu čo-to svoje.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt magonia maria dahvana headley whalesNa knihe ma, ako inak, bavil samotný svet. Autorka sa s ním vyhrala do najmenšieho detailu a ja som sa nestíhal diviť, ako bol plný tých čarovných nadpozemských prvkov, kúzelných tvorov. Taktiež autorke patrí veľká poklona zato, že sa v príbehu nenápadne vyjadruje k samotným ľuďom a o tom, ako sa správajú k prírode, ako ju ničíme. Páčilo sa mi, že kniha mala v sebe hĺbku a úprimne, to som ani nečakal a autorka skvelo skĺbila do seba mýty a legendy o tomto vzdušnom kráľovstve, na ktoré sa kedysi verilo. Sem-tam odkazovala na "teórie", ktoré nájdete na internete a dodala im vlastný šmrnc. Ako spisovateľka dokázala byť miestami trochu melancholická, inokedy aj surová a ak sa bojíte, že svoj dej pozastaví kvôli romániku, ste na veľkom omyle. Romantiky je tu naozaj to najmenšie minimum a verte, že vás v knihe bude baviť.
Nuž, v konečnom dôsledku bola Magónia skvelá kniha. Ako som vravel, začiatok mi prišiel priemerný a priznám sa, že mi trochu chýbala akási atmosferickosť, ktorú som možno očakával od takéhoto druhu príbehu, no inak prináša príbeh do svety young adult literatúry niečo úplne nové, takže definitívne odporúčam. Mňa si autorka získala okúzľujúcim svetom, ktorý by som chcel hneď teraz navštíviť a záverom knihy, ktorý vo mne prebudil všetky pocity. Taktiež je skvelé, že medzi hlavné postavy patrí chlapec a je oveľa dôležitejší, než sme v ya knihách zvyknutý, za čo som bol ako chlapec príjemne prekvapený. Autorka píše skvelo a hoc sa má ešte v čom polepšiť, jej kniha sa čítala rýchlo, jednoducho a príbeh bol akčný, nezaostával a neustále šiel ďalej. Maria Dahvana Headley sa dokonca dotýka tém, ako je napríklad znečisťovanie prírody a ako to ubližuje zvieratám, alebo napríklad čo je to domov - že to nie je miesto, ktoré nám môže hockto zobrať, ale pocit, ktoré sa nikdy nezbavíme.
Úprimne sa už neviem dočkať, kedy budem dvojku držať v rukách a ak hľadáte niečo nové, no stále ya, Magónia je ako stvorená pre vás. Určite vám svojou čarovnosťou počaruje.P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  80%

Čítali ste Magóniu? Páčila sa vám?
Tešíte sa na pokračovanie?
Chceli by ste si prečítať túto knihu? Chystáte sa na ňu?

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Zatúlať sa v oblakoch na vzdušnej lodi po boku vtáčích ľudí, búrkových veľrýb, žralokov a pirátov môžete na tejto adrese.
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!