pondelok 19. marca 2018

Každý máme v sebe Ohniváka | Na Lovu

MEAGAN SPOONER | 320 STRÁN | RETELLING, FANTASY |  COOBOO

Spisovateľka Meagan Spooner sa taktiež rozhodla, že prerozpráva rozprávku, ktorú pozná každý človek na tomto svete. Ide o Krásku a Zviera, teda príbeh, kde láska vyhrá nad akýmsi predsudkom zvieracieho výzoru zakliateho muža, kde láska túto kliatbu prelomí. Námet na knižku Na lovu vraj dostala už dávno predtým a je to jeden z jej najobľúbenejších príbehov, aké vytvorila, pretože v jej srdci má svoje miesto. V tomto prerozprávaní však ide o Krásku, ktorá sa vydá loviť zlovestné Zviera a popritom sa dozvie o sebe a o svete oveľa viac, než si myslela. Na pozadí ruskej mytológie a legiend nám autorka postupne rozmotáva zápletku a celú záhadu, kým Zviera v skutočnosti je a prečo sa ním vôbec stal.


Knihu som otváral s tým, že som o nej veľa nevedel. Bolo mi jasné iba to, že ide o Krásku a Zviera a že je tam akosi do toho všetkého zapletená ruská mytológia, báje a podobné rozprávkové prvky, a že sa jedná o jednodielovku, takže uzatvorený príbeh a žiadne pokračovanie (aleluja). Čo z toho vzišlo?
Nuž, začnem samotným začiatkom až sa postupne dostanem ku koncu. Začiatok bol sľubný, od začiatku mi bolo jasné, že Yeva, hlavná hrdinka, nie je ako ostatné hrdinky, ktoré sú nám v young adult literatúre tak dobre známe. Je bystrá, no nie tým premúdrelým spôsobom, je odvážna (nie tým supermanovským spôsobom) a je krásna (začo dostala od otca prezývku Kráska). K postavám sa však vyjadrím neskôr, teraz mi skôr ide o to, že hoci sa celá kniha číta skvelo, skutočný dej sa začal asi kdesi pred polovicou. Ono to je veľmi zvláštne, neznamená to, že ten začiatok je rozťahaný. Práve naopak, celkom baví, strany plynú, pretože sa táto rozprávka číta jedným dychom a hoci pri tom nezaspávate od nudy, naozaj sa tam nič zo začiatku nedeje a ja osobne sa priznám, že mi prišlo veľmi ťažké sa zo začiatku začítať. Ak ma sledujete na instagrame, tak to určite viete, prvých sto strán som čítal pomerne dlho, čo sa týka toho, že ide o takúto knihu. Keď som sa prinútil čítať, čítal som, ale akonáhle som knihu zatvoril, nechcelo sa mi doň vrátiť.
Potom sa však príbeh rozbehol a mňa to začalo baviť. Neskutočne ma začal fascinovať svet, ktorý autorka vybudovala: zasnežené strechy, atmosféra, ktorá vás dostáva do vedomia, že sedíte pri praskajúcom kozube zatiaľ čo vonku zúri víchrica. Podivuhodné, rozprávkové a kúzelné bytosti z ruskej mytológie, ktoré príbehu dodali nesmierne veľa a celé to oživili. Druhú polovicu knihy som teda prelúskal ľavou zadnou a čítalo sa to fakt dobre.
Čo sa týka postáv, ako som spomínal, Yeva bola vážne super. U autorky sa mi nesmierne páčilo, že bola aj ona sama múdra a presne vedela, čo a ako sa narába s lukom, pretože pravdupovediac, žijeme v dobe, kedy sa naše knižné hrdinky oháňajú lukmi a šípmi, hoci nevedia o nich ani zamak. Napriek tomu som si však Yevu nedokázal obľúbiť. Niežeby sa mi priečila, no nevytvorila si so mnou, ako s čitateľom, žiadne puto. Cítil som sa akoby som iba popri nej kráčal a celé to sledoval spolu s ňou, no nedokázal som to precítiť, nedokázal som precítiť ju. Možno vám to príde zbytočné, no ja to pokladám za akýsi mínus, lebo pre mňa k skvelému príbehu jednoducho patrí aj to, že prežívam všetko s hlavnou postavou. No veľmi sa mi páčilo Yevino myslenie, aj čo sa týka tej "Solmirovskej" dejovej linky. Z hlavných postáv sa už vyjadrím iba k samotnému Zvieraťu, a to síce, že autorka priam úžasne zosnovala jeho dejovú linku. Od začiatku je veľkou záhadou, dokonca sú tam aj kapitoly vyrozprávané z jeho pohľadu (!) a čitateľ sa tak jednoducho nato navnadí, bažiac vedieť o tejto postave viac a viac. 
Najlepšou a najsilnejšou stránkou tejto knihy je samotná autorka. Jej podanie ruskej mytológie bolo brilantné a spôsob, akým ich zakomponovala do príbehu bol naozaj skvelý. U podobných príbehov fungujú tie tvory, bytosti a čarovné prvky ako ozdoba, ako trblietky, ktoré sa majú čitateľovi zapáčiť, no zväčša nemajú akúsi hĺbku či dôležitosť. V tomto príbehu je to inak. Mytologické prvky sú nesmierne dôležité a hoci nechcem vyzrádzať zápletku, sú oveľa dôležitejšie, než si na prvých stránkach myslíte. Autorka rozpráva príbeh veľmi jednoducho, no lahodne. Áno, teraz si vravíte, čo je to za hlúpe slovo, ako som opísal jej písanie, no mne to ani nijak nejde. Naozaj som mal pocit, že ten príbeh rozpráva "lahodne", inak mi to popísať nejde. Sem-tam si nedokázala však udržať moju pozornosť, no na druhú stranu sa často objavili v knihe scény, ktoré boli atmosferické, čím u mňa zahrala na tú správnu nôtu a nemôžem zabudnúť ani na Ohniváka, ktorého vytvorila perfektne.
Najväčším sklamaním bol pre mňa koniec. Nebol zlý, práve naopak, veľmi sa mi páčil. Ibaže ten koniec z veľkej časti spočíva aj v tom, že sa rozuzlí celá tá záhada s ešte záhadnejším Zvieraťom, dozviete sa, kto to je a čo sa za tým všetko skrýva. Tu autorka očividne chcela trochu prekvapiť čitateľov, no u mňa jej to nevyšlo. Celé toto rozuzlenie som tušil kdesi už na začiatku a v prostriedku som si tým bol už naprosto istý, iba som si to koncom potvrdil. Ublížilo to však samotnej knihe? Istým spôsobom nie, páčila sa mi aj tak. No užil by som ju viac, keby som to nepredpovedal? Oveľa, oveľa viac.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hunted meagan spoonerNuž, ako sami čítate, knižka Na lovu je plná kladov a záporov, je ňou priam definovaná. Neurazí vás, nebudete sa pri nej nejako obzvlášť nudiť, no žeby vás prekvapila alebo ohúrila, to ani zďaleka nie. Je to pekný priemerný príbeh, pekne napísaný a s kvapkou niečoho, čo ho robí trošku výnimočnejším, lebo až medzi také priemery zasa nezapadá. Ja osobne si myslím to, že ako čitateľ "cítite", že pre autorku príbeh znamená veľa. Ku koncu nám ešte čosi povie a ozaj sa presvedčíte, že je to jej srdcový príbeh. Ak máte radi čarovné príbehy, prečítajte si Na lovu - kniha je plná mytologických bytostí a čarovných prvkov. Ak si radi prečítate niečo rýchle, oddychové, táto knižka je taktiež pre vás, hoci vám z nej nebude biť srdce ako splašené. Ak máte radi retellingy či rozprávku Kráska a Zviera, alebo máte dokonca radi francúzske spracovanie tohto príbehu (s tou blondínou v hlavnej úlohe), tento príbeh definitívne odporúčam práve vám. Pre mňa bola knižka pekným a príjemným čítaním. Je to taký pekný nadpriemer, ktorý vás rozhodne neurazí.P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  66%

Čítali ste Na lovu? Páčila sa vám?
Čo vravíte na to ruské spracovanie?
Máte radi retellingy obľúbených rozprávok? 
Chcel by ste si túto knihu prečítať? Chystáte sa na ňu?

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem Albatrosmedia.sk
Odhaliť pravú tvár Zvieraťa môžete na tejto adrese.
 instagramfacebookpinterestyoutubetwitterinstagram

2 komentáre:

  1. Túto knižku som už videla na youtube, celkom ma vtedy zaujala. Úprimne presne tento problém mám s mnohými knižkami, začítanie sa až niekde v polovici. Naozaj nemám rada nudné začiatky. Z tvojej recenzie mi nie je jasné, či teda bol nudný, alebo sa to čítalo dobre... :D Ale asi je to pre teba tiež ťažko definovateľné, keď je tak plná protikladov. Najviac ma na nej zaujíma tá ruská mytológia a tiež som zvedavá na autorkin štýl písania. Mám ju zapísanú vo wishliste, tak ti potom ak chceš trebárs dám vedieť, čo si o nej myslím :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ten začiatok nebol vyslovene nudný a kniha sa číta dobre, no v prvej polovici sa naozaj nič nedeje xd

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!