nedeľa 27. mája 2018

O KRÁSKE, KTORÁ MÁ PORAZIŤ NETVORA || KRUTÁ KRÁSA

ROSAMUND HODGE | 255 STRÁN | RETELLING | COOBOO

Hoci sa zdá, že príbehov inšpirovaných klasickou rozprávkou Kráska a Zviera je viac než dosť, autorka Rosamund Hodgeová svojim "ďalším" retellingom tohto príbehu debutovala v knižnom yound adult svete. Napriek tomu, že sa navonok jej kniha javí ako ďalšie prerozprávanie rozprávky, príbeh prináša čosi nové. Je totiž o dievčati, ktoré je odmalička zasnúbené s krvilačným a chladným démonom, ktorý tyranizuje jej svet. Keď nadíde deň ich svadby, Nyx sa vydáva do sídla démonov, no zisťuje, že Ignifex - alebo ako si vraví "Láskavý pán" - je oveľa záhadnejší, než sa zdá. Aké tajomstvá Ignifex skrýva? A bude ho vôbec Nyx vedieť poraziť? Čo ak je príliš mocný nato, aby Nyx zachránila svoj svet z náručia tieňov? 

Na Krutú krásu som sa veľmi tešil, no zároveň som nemal absolútne žiadne očakávania. Hoci si knihu čitatelia nesmierne chvália, ja som od nej nečakal nič špeciálne - a to hlavne preto, lebo je zaškatuľkovaná ako retelling Krásky a Zvieraťa a povedzme si pravdu, tých je na trhu habadej. Je ich tak veľmi veľmi veľa, že už jednotlivé knihy ani nedokážu byť od seba odlišné či unikátne. Ak máte podobné očakávania od Krutej krásy, ste na veľkom omyle.
Kniha ani zďaleka nie je retellingom a dovolím si tvrdiť, že je to iba marketingový ťah vydavateľstiev. Pozeral som jedno interview s autorkou, kde vravela o inšpirácií, a Krásku a Zviera tam skoro ani neuviedla, skôr bola inšpirovaná rímskou a gréckou mytológiou, o ktorej sa však rozkecám neskôr. Kráska a Zviera je skôr také prirovnanie, no ak mám byť úprimný, istým spôsobom je každá druhá ya kniha retellingom Krásky a Zvieraťa, no nie? Ale to iba k úvodu, chcem iba tým povedať, že príbeh si ide vlastnou cestou a je to svojrázna vec, len aby bolo všetko na poriadku xd.
Začnem asi postavami. Aj tu som sa veľmi zmýlil - z popisku som totižto očakával akúsi mäkšiu Aelin Galaneviemčo, ktorá je krásna, múdra, zaľúbená a aj napriek tomu, že nesmierne bystrá, v určitých chvíľach hlúpa ako vrece zemiakov. Nene.
Hlavnou hrdinkou je totižto Nyx Triskelionová, krásne dievča (tým zvodnejším a badass spôsobom, žiadna milučká krása), ktoré je odmalička vychovávané k svadbe s Démonom tyranizujúcim jej svet. Hoci my sem-tam liezla na nervy, Nyx som si veľmi obľúbil, hlavne preto, že to nie je žiadna hrdinka. Nie je milá, nie je milosrdná, je to antihrdinka ako sa patrí. Je oveľa viac badass než Celaena z Trónu zo skla, ak sa bavíme o takýchto hrdinkách. Nesmierne sa mi páčila scéna (a to je asi moja najobľúbenejšia scéna z celej knihy), kedy objíme sestru a zo všetkého toho hnevu jej povie, že ju nenávidí. (alebo niečo na ten spôsobom, nie som chodiaca enyklopédia.) A to som potreboval vidieť. Hrdinku, ktorá je zvnútra totálne skazená, ktorá je odhodlaná zabiť Netvora. A čo sa týka Zvieraťa tejto knihy - Ignifexa, tak autorka brilantne spáchala medzi postavami chémiu. Konečne vzťah, ktorý nie je suchý. Jednoducho to medzi nimi iskrilo, prebleskovalo a ich vzťah sa rozvíjal a vyvíjal, bol reálny a skutočný.
Ďalším obrovitánskym pozitívom knihy je samotný svet. To je asi najlepšia a moja najobľúbenejšia stránka tohto príbehu. Neuveriteľne temné, plné tieňov, nebezpečné a zároveň čarovné. Ako som vravel, autorka je inšpirovaná akousi antikou a všetky tie zvyky, tradície, bohovia, mytológia...autorka je vo worldbuildingu hotová majsterka. Svet vybudovala premyslene a múdro a brilantne, čo sa na poli ya často nestáva, nehovoriac o retellingoch, zvlášť na tému Krásky, kde ten svet naozaj väčšinou funguje ako pozadie. V Krutej kráse to tak nebolo. Svet tam hrá jednu z najdôležitejších rolí, je to žijúca vec, rastie, rozvíja sa. Veľmi sa mi páčil a ja sa neviem dočkať ďalších príbehov z tejto zeme.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cruel beautyNo teraz poďme k slabinám knihy. Celkovo vnímam za najväčšiu slabosť knihy asi samotný začiatok. Hoci som nemal pocit nudy a kniha baví od začiatku do konca, približne celú jej polovicu sa takmer nič nedeje. Alebo sa deje, iba je tých udalostí fakt málo, príbeh sa ani nie že posúva pomaly, lebo on vás baví, no proste sa tam nič nedeje. Sú to skôr myšlienkové pochody hrdinky, potom predstavovanie sveta a podobné zvyčajnosti. A taktiež, ako som spomínal na goodreads, ten začiatok môže nejakých čitateľov-netrpezlivcov pokojne aj odradiť. Možno si podaktorí budete myslieť, že to je nič moc príbeh, že ide o ďalší prostý retelling, čo je škoda, lebo kniha taká nie je. Príbeh sa naplno rozbieha kdesi až v strede, no ku koncu je zasa vypeckovaný naozaj skvelo. Posledných sto strán som zhltol jedna radosť, koniec ma nesmierne bavil a ja som chcel už nedočkavo vedieť, ako to celé dopadne, lebo samotná dejová linka je rovnako ako svet dobre spracovaná. Zápletka je premyslená a preto od autorky nečakajte, že pôjde o ďalší obyčajný príbeh o tom, ako sa krásne dievča zaľúbi do Netvora. 
Ďalším veľkým mínusom je akýsi milostný trojuholník. Áno, teraz si možno vravíte "čo?". Ale preto vravím, že "akýsi". Neviem to popísať, no ten milostný trojuholník nie je až tak akoby dôležitý ako v iných knihách, ktoré tento geometrický útvar v sebe majú. Skôr ide o takú pasáž, obdobie, no nechcem spojlerovať, preto len zhrniem, že aj napriek tomu, že nie je až úplne zbytočný, ja som ho nemusel. Nemám to nejako v láske. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt cruel beautyTaktiež by som chcel spomenúť, že keby som nemal prečítaných toľko retellingov či keby som čítal túto knihu dávnejšie, páčila by sa mi mnohonásobne viac. Ja viem, možno to nie je ku knihe fér, ale sú to proste také "čitateľské skúsenosti", pred ktorými sa asi neschováme a keby knihu čítam rok či dva späť, totálne by som ju miloval. Teraz ju skôr vnímam ako taký ľahší nadpriemer, kedy sa v nej navzájom bijú klady a zápory a kladov je o trošku viac než tých slabín. Každopádne, kniha sa dobre číta a ľahko sa ponoríte do príbehu. Autorka pekne píše a nato, že týmto debutovala (ak sa mýlim, pokojne ma opravte), tak spravila naozaj slušný príbeh. Čo sa týka retellingov a ya literatúri, je Krutá krása niečím rozhodne unikátnejším, takže ak hľadáte niečo originálnejšie, definitívne siahnite po tomto, istotne sa vám bude páčiť, aspoň tak ako mne. A ak nie, rozhodne si zamilujete svet, lebo autorka ho zvládla na jednotku. A keď vydavateľstvo vydá ďalšie jej príbehy, s radosťou sa do nich začítam.

P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  68%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk
Či sa Nyx podarí zabiť vládcu démonov, sa môžete dozvedieť na tejto adrese.

Čítali ste Krutú krásu? Páčila sa vám?
Čítali ste od autorky aj jej ďalšie knihy? 
Čo na ne vravíte?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!