SME ĽUDIA, LEBO POZORUJEME HVIEZDY, ALEBO POZORUJEME HVIEZDY, LEBO SME ĽUDIA? || HVĚZDNÝ PRACH

NEIL GAIMAN | 264 STRÁN | FANTASY | POLARIS

Svetoznáma fantastická klasika od majstra Gaimana rozpráva ten najbizarnejší príbeh zo všetkých: predstavte si, že padá hviezda a keď raz dopadne, tak sa ukáže, že je to oslnivá žena. Je dôležitejšia než si možno ona sama myslí, no okrem zamilovaného chlapca, ktorý hviezdu chce doniesť svojej milej ako prísľub vernosti, ju taktiež hľadá bosorka, ktorá je ochotná za hviezdu zabíjať, a kráľ, ktorý by obetoval pre svoj trón aj posledné. Neil Gaiman aj v tejto rozprávkovej jazde pre väčších dokazuje, že je jeden z najlepších spisovateľov vôbec. Ako vraví popis, Hvězdný prach je "príbeh, ktorý stvorila samotná fantázia."


Neila Gaimana absolútne zbožňujem, to tu ani nebudem nejako rozťahovať, je pre mňa veľkou inšpiráciou, vzorom a milujem každé jedno slovo, ktoré napíše. Hoci som doteraz čítal iba Koralínu, Knihu hřbitova a teraz teda Hvězdný prach (drobné poviedky a tie ilustrované nepočítam), je to spisovateľ, ktorého keď čítam, tak zažívam presne ten výnimočný čitateľský zážitok, kedy sa vžijete do tej knihy, potiahne vás do svojich stránok a nepustí. Hvězdný prach nie je výnimkou.
Začnem asi s tým, čo som napísal na goodreads: Hvězdný prach je typická Gaimanovka, no zároveň netypická Gaimanovka. Prečo? Nuž, nájdete tu svet, ktorý nemá hraníc. Nájdete tu tú krásnu hru so slovami, ktorá je pre autora typická. Taktiež môžete očakávať fantáziu, ktorá na vás bude sršať z každej jednej stránky, Gaimanovský jedinečný štýl a jemný, no zároveň prešibaný humor. Netypickou je táto kniha pre svoju vyspelosť. 
Nedá sa to vysvetliť slovami, ale keď si prečítate Gaimanovu Koralínu či spomínanú Knihu hřbitova, je to imaginatívne tým svojim "mladistvým" spôsobom (nechcem povedať detským, lebo mám pocit, že by ste si to mnohí inak vysvetlili). Hvězdný prach je rovnako imaginatívny a rovnako rozprávkový a rovnako nespútaný...no celé to má taký dospelácky odtieň. Tým bolo čítanie Hvězdného prachu výnimočnejšie. Neviem ani v čom sa to presne odzrkadluje, no rozhodne ma to bavilo. Kniha tak riešila trošku iné témy, dotýkala sa iných vecí, a mňa to bavilo. Preto je Hvězdný prach typicko-netypická kniha. 
Príbeh je napísaný presne tým rozprávkovým štýlom. To znamená, že rýchlo to odsýpa, kniha je vlastne veľmi kratučká a budete ju mať prečítanú za deň či dva, no práve tu trošku nastal drobný problém: na tejto knihe bolo menším mínusom samotné postavy. Či už hlavný Tristran, samotná Hvězda či vedľajšie postavy, neboli až tak do hĺbky vytvorené. Alebo boli, no autor to neukázal. Čo na jednu stranu chápem, lebo, popravde, inak si príbeh nedokážem predstaviť, napríklad že by tam boli nejaké pasáže vyslovene iba pre character development, no predsa len mi to chýbalo. Možno to je chyba vo mne, lebo ja som tým čitateľom, ktorý dokáže príbehu dať plný počet hodnotenia, ak mal úžasné postavy, s ktorými som držal od začiatku až do samotného konca. Filmový Hvězdný prach patrí medzi moje filmové srdcovky a verte či nie, pozerám ho aj niekoľko krát do roka, aspoň jeden krát, hlavne teda ak sa nudím cez prázdniny. Hoci kniha a film sú rozdielne a dve samostatné veci, postavy tam sa mi viacej páčili než v knihe, čo sa týka toho developmentu. V knihe bol dôležitý skôr ten príbeh, čo nie je zlé, no možno ja som zvyknutý skôr na to "nalepenie sa na postavy." 
Nechcem to naozaj porovnávať, no filmový Tristran mi je oveľa sympatickejší, najmä preto, že on ohýba ten dej. On sa pričiňuje, on sa rozhoduje, on je ten, ktorý vykročí na cestičku. V knihe to bolo trochu inak, alebo aspoň ja to tak vnímam. Ako to už v rozprávkach býva, dej sa skôr dial jemu. Prišlo mi to, že nemusí nič robiť a jednoducho sa to stane, lebo to je osud či čo. Niekomu to vôbec nevadí, mne to trošku prekážalo. A taktiež ma trochu sklamalo, že v knihe nie je filmový Kapitán Shakespeare, o ktorom som si myslel, že bude v knihe a Gaiman ho svojim svojským humorom zvládne na jedničku. 
Ďalšou malou muškou sú nezrovnalosti alebo isté veci, ktoré mohol autor dobrúsiť, lebo na jednu stranu na to jednoznačne má, a na druhú stranu by tomu pomohlo. Ale toto nejako ani neberiem do úvahy, je to iba taký môj názor.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt stardust gifNo inak ma kniha nesklamala, práve naopak - páčilo sa mi, že bola iná než film, čo som aj očakával, lebo to spisovateľ v niekoľkých rozhovoroch uvádzal. Bola to rozprávkovo, temno, sem-tam humorná jazda, ktorú si jednoducho vychutnáte, či už Gaimana poznáte alebo nie. Milujem jeho prácu a milujem jeho Hvězdný prach, aj napriek tým drobným chybičkám spomínaným vyššie. Je to výnimočné dielko, ktoré vskutku napísala samotná fantázia a určite sa budem k nemu vracať. Taktiež chcem povedať, že táto kniha je tiež taká výnimočnejšia kvôli svojej "klasickej kvalite." Neviem, či mi rozumiete, no kniha má v sebe niečo, čo majú v sebe iba tie výnimočné, unikátne klasické diela, ktoré budú zachované naveky.
Takže, Hvězdný prach mi totálne učaroval. Dlhé čarovné retiazky, zlovestné bosorky, odhodlaní vladári, chlapci, čo hľadajú padlé hviezdy. Modrý vtáčik, ktorý sa premieňa v slúžku, chlapci, ktorí majú kozie podoby. Úžasné, Gaiman si znovu dal záležať na tom, aby sa čitateľ utvrdil v názore, že je jedným z najväčších majstrov slova. Knihu určite odporúčam všetkým milovníkom skvelých príbehov, príbehov, ktoré vás doslova vsiaknu do seba a svojej atmosféry.
A na záver chcem ešte spomenúť spracovanie vydavateľstva. V tomto ďalšom vydaní nájdete fotky s filmu, rozhovor s autorom a dokonca aj prológ knihy, ktorá viedla k Hvězdnému prachu, lebo Hvězdný prach nie je to, s čím autor začal tento nápad tvoriť, takže vydavateľstvu sa to naozaj podarilo :)


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  89%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Ponoriť sa do príbehu, v ktorom je všetko možné, môžete na tejto adrese.

Čítali ste Hvězdný prach? Ako sa vám páčil?
Čítali ste od autora aj iné knihy? Aký máte na ne názor?
Ktorú knihu ste čítali od Gaimana ako prvú?
Chceli by ste si túto knihu prečítať? 
Videli ste film? Čo na neho vravíte?


Komentáre