pondelok 11. júna 2018

NAKŔMTE HO KLAMSTVOM A DÁ VÁM PRAVDU || STROM KLAMSTIEV

FRANCES HARDINGE | 368 STRÁN | FANTASY, MYSTERY | MOTÝĽ

Víťaz niekoľkých literárnych cien, kniha Strom klamstiev prináša vskutku neobyčajný príbeh dievčaťa Faith, ktoré sa musí spolu so svojou rodinou náhle odsťahovať na ostrov Vane, kde sa Faith už od prvej chvíle nepáči - a svoje tvrdenie si len potvrdí, keď nájde vlastného otca mŕtveho . Faith ihneď vie, že to bola vražda - a je rozhodnutá nájsť otcovho vraha za každú cenu. Podarí sa jej to? A akú úlohu v celom pátraní po vrahovi zohráva otcov posledný vedecký artefakt - takzvaný Strom klamstiev? Je možné, aby jestvoval strom, ktorý keď nakŕmite klamstvami, dá vám pravdu? 


O knihe viem už strašne dlho, dokonca ešte dlhšie, než je na slovenskom trhu. Knihu podľa pôvodnej tajomnej a peknej obálke už poznám naozaj nejaký ten piatok, avšak vždy som sa akosi k nej nedostal - a dodnes neviem prečo. Nuž, ale konečne som si ju prečítal a ja môžem knihu iba chváliť. Ak by som ju mal popísať jedným jediným slovom - brilantná. Kniha Strom klamstiev je jednoducho brilantná.
Ústrednou postavou je Faith Sunderlyová, mladé dievča vyrastajúce vo Viktoriánskej dobe, kde - ako iste môžete vedieť - nemá príliš veľké možnosti na to, aby bola nezávislá, múdra a aby bola tým, kým chce naozaj byť. Faith je dcéra reverenda, ktorý sa zaujímal o prírodné a aj iné vedy. Faith teda vyrastala s rôznymi živočíchmi, napríklad hadmi a už odmalička bola bystrá. A aj ona chce byť prírodovedkyňa, veda ju baví rovnako ako vedca. Faith je skvelá postava, čo sa budem obkecávať. Obľúbite si ju od samého začiatku a ľudia, verte, že toto je jedna z mála ženských/dievčenských postáv, ktoré sú NAOZAJ skutočne múdre. Je bystrá a vynaliezavá, občas až do takého "štádia", že dokáže oklamať ľudí - a robí to sakra prefíkane. Bola skvelá a mňa ako čitateľa nesmierne bavilo, s čím príde ďalej, čo vymyslí a ako sa pohne vpred.
Ak tušíte, že v knihe nájdete feminizmus, tušíte dobre. Musím sa priznať, že tejto témy som sa bál, vedel som, že kniha sa venuje aj tejto problematike a veľmi som sa obával, že to bude nútené, a plné hnevu ako pri iných knihách. Našťastie, nič z toho sa nestalo a už teraz vám vravím, že v knihe nájdete názorov na sexizmus oveľa viac než čakáte - každá jedna myšlienka je však prešibane skrytá medzi tie ostatné, a každá je napísaná tak, že nehústi do vás, ani vám nevnucuje názory, iba vás nechá o tom popremýšľať . Skvelé, autorka je rovnako múdra ako jej hlavná postava.
Keďže príbeh je hlavne o Faith, ktorá pátra po vrahovi svojho otca, kniha má taký detektívovský vibe, no pozor, Strom klamstiev nie je vyložene detektívka. Autorka mi v tomto smere ulahodila, lebo, popravde, od YA knihy som nečakal, že by to bolo nejako hlboko a komplikovane a záživne prepracované a mal som dojem, že hrdinka, ako to už zvykne bývať, príde na to "z ničoho nič" - no dostal som pravý opak. Každou ďalšou kapitolou odhalíte ďalší kúsok skladačky a hoci sa zdá, že čím ich je viac, tým je to iba horšie, pomaly, ale isto dávajú do kopy jeden ucelený obraz. 
Ak by som mal povedať jednu najlepšiu stránku tejto knihy, určite by to bola samotná spisovateľka. Hoci sem-tam môžete svoju pozornosť stratiť pri detailoch a priznám sa, že našli sa dve-tri scénky, kedy mi kniha na jej pomery prišla nezáživná, no Frances píše veľmi chytľavo, pekne a pútavo. Nepotrebujete si na ňu zvykať a ja pevne dúfam, že sa slovenského prekladu dočkajú aj jej ďalšie literárne výtvory. 
Ako iste viete, takým ústredným symbolom je Strom klamstiev, strom, ktorý rastie iba v tme, škodí mu svetlo a jeho potravou sú klamstvá. Čím viac klamstiev a čím väčšie oni budú, tým skoršie vám dá rastlina plod, po ktorom užití uvidíte pravdu. Musím povedať, že týmto čudom mi autorka fakt počarovala, pretože Strom klamstiev bol prepracovaný do najmenšieho detailu. Autorka ho vytvorila ako samotnú, ďalšiu svoju postavu - Strom mal svoj vlastný príbeh, svoj vlastný pôvod a spisovateľka vysvetlila všetko tak, že vám je všetko jasné a nepotrebujete v tom hľadať nejaké nesúvislosti či zbytočné zložitosti. Na druhej strane to však dokonalo vyvážila tým, že hoci o Strome vieme dosť, je tu ešte koooopa ďalších faktov, ktoré sú nám zahalené - Strom si tak zachováva svoje prazvláštne a priam vzrušujúce tajomstvo a ja som sa niekoľko krát pri čítaní pristihol, že som vlastne celý fascinovaný - príbehom, postavami, Stromom, klamstvami a pravdy, ktoré v sebe skrývajú, to všetko a ešte viac sa navzájom do seba pretavovalo, takže nikdy som nemal pocit, že sa autorka raz venuje výhradne iba postavám a potom zasa na ne zabudne, lebo sa musí popasovať s dejovou linkou.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt growing tree gifAk čítate recenziu až po túto vetu, celkom iste aj tušíte, že Strom klamstiev je čudesná knižka - a nemýlite sa. Predstavte si, že spisovateľka hodila do kotla feminizmus, detektívku, magický realizmus, tajomno, klamstvá a pravdy, s naozaj veľmi maličkou kvapkou akéhosi prírodného a výskmného scifi a to všetko zabalila do svojho štýlu písania, ktorý je rovnako bystrý ako sa len skvelo číta. Hoci, priznávam, kniha nebola úplne a totálne dokonalá a mala svoje malinkaté mušky (ako som spomínal, občas som stratil pozornosť a potom mi to prišlo nezáživné), ja som si čítanie nesmierne užil a Strom klamstiev definitívne odporúčam - či už máte radi fascinujúce a tajomné príbehy, alebo si jednoducho užijete dobrú knihu.
(Och a aby som nezabudol na svoje obsesívne seriálové ja: nevediac prečo som mal celú knihu pocit, že z tohto príbehu sa proste MUSÍ urobiť netflixový seriál. Bol by naozaj super-duper, tak pevne dúfam, že sa raz dočkáme nejakej adaptácie.)


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  90%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Dozvedieť sa o Strome, ktorý sa kŕmi klamstvami a plodí pravdu, môžete na tejto adrese.

Čítali ste Strom klamstiev? Páčila sa vám kniha?
Počuli ste už o nej? Chceli by ste si ju prečítať?
Nachádza sa vo vašom TBR zozname?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!