utorok 26. júna 2018

SEDEM DÔVODOV, PREČO SI PREČÍTAŤ ARISTOTELA A DANTEHO

BENJAMIN ALIRE SÁENZ | 368 STRÁN | YA, COMING OF AGE | SLOVART

Poetická a cenami ovenčená kniha prináša príbeh o priateľstve dvoch chlapcov, ktoré je rovnako magické ako aj bez hraníc. Ari je chlapec, ktorý nemá veľa priateľov. Často je uzatvorený do seba, stratený vo svojich myšlienkach. Dante je naopak sebaistý, kamarátsky a zdá sa, že ho miluje celý svet. Ariho trápi starší brat, o ktorom veľa nevie, iba to, že je vo väzení a jeho rodina o tom nechce rozprávať - Danteho zasa trápia topánky, ktoré z duše nenávidí. Obaja sú vo veku, kedy spoznávajú tajomstvá vesmíru - a samých seba - a zistia, že jeden pre druhého znamenajú viac, než očakávali.Kniha je plná postáv a ľudí, ktorí sa navonok javia ako obyčajní a bežní - avšak práve tým sú výnimočný. Ariho mám najradšej - možno aj preto, že mi dosť pripomína samého seba. Je uzatvorený, nemá veľa priateľov, no na druhú stranu sa neizoluje - svet je jednoducho pre neho komplikovaný a on ho vníma inak. Dante je zasa také zlatíčko. Je milý, slušný a pochádza z krásnej rodiny. Títo dvaja ľudia sú ako dve časti mozgu, ktoré najlepšie fungujú vtedy, keď spolupracujú. Jeden bez druhého nie sú úplný a svet dával zmysel iba vtedy, ak boli pri sebe. Príbeh však nie je iba milý a krásny a cute, a preto sa mi nesmierne páči, že tieto postavy majú svoju hĺbku - majú svoje temnejšie stránky, vnútorné problémy, strach a obavy. Pri takýchto knihách sú postavy snáď tou najdôležitejšou stránkou príbehu, a autor ich zvládol bravúrne. Celé to spočívalo v tom, že boli reálne.

Keď mi domov prišla kniha, mal som rozčítané asi ďalšie dva romány. Najprv som váhal, vravel som si, že ten deň ešte venujem tým dvom knihám, nech ich doženiem, no túžba ma premohla a ja som sa napokon zatúlal do Aristotela a Danteho. Od knihy som sa nedokázal odtrhnúť. Nielenže bola až neuveriteľne pútavá a dokázala zaujať už od prvého slova, ona sa ešte aj rýchlo čítala. Kapitoly sú nesmierne krátke - čím kniha u mňa trafila do čierneho, lebo tie mi vyhovujú najviac a príbeh sa čítal jedna radosť. Ani som sa nenazdal a zrazu som bol už na druhej stovke, tretia časť, strany ubiehajú ako voda. Takže po tejto stránke definitívne knihu odporúčam už len ak potrebujete dohnať čítaciu výzvu, alebo práve trpíte čítacou krízou, alebo si jednoducho chcete prečítať niečo bleskovo rýchle s krásnym príbehom, ktorý sa nikde nezadrháva a ide plynulo až do konca.

Ari a Dante je kniha, ktorá najväčšmi zapadá do "žánrov" coming of age a potom literatúra s LGBT tématikou. Pri takýchto knihách sú tie príbehy veľmi...krehké, povedal by som. Dokážu byť na strane, kedy je svet krásny a akceptovateľný a všetko je jednoduché, a potom môžu byť na druhej strane, kde je svet krutý a zlý a plný melanchólie a ubíjajúceho stereotypného prostredia. Najlepšie sú však knihy, ktorých je menej - a pohybujú sa na tenkej, úzkej stredovej čiare týchto dvoch rovín. Tým dávajú taký realistický pohľad na svet. Často sa mi pri takomto type kníh stáva, že si hovorím, aké to majú postavy ľahšie a potom zasa, že niektoré postavy vážne trpia. Ari a Dante sa pohybuje na lane vyváženosti. Kniha ukazuje aj jednu aj druhú stranu - Ariho, ktorý je zastrašený a bojí sa reakcie okolitého sveta, Danteho, ktorého rodina je akceptovateľná. Ani jedna strana však nebola iba dobrá alebo iba zlá, alebo iba neakceptovateľná a iba akceptovateľná. Autor brilantne trafil "klinček po hlavičke", lebo svet opisuje presne tak, aký je.

Jedna z tých najsilnejších stránok tohto príbehu je samotný spisovateľ. Príbeh je krásne napísaný, z lyrického a priam poetického hlasu vaša knihomoľská duša bude jasať radosťou. Ale to nie je všetko - síce som si nikde nič neznačil, ani nezvýrazňoval, dám ruku do ohňa za to, že každučká jedna krátka kapitola má aspoň jednu krásnu myšlienku, aspoň jeden citát, ktorý stojí zato si ho napísať na papier či nastaviť ako pozadie na mobil. 

Spočiatku som mal pocit, že príbeh sa bude zväčša zamieravať výhradne iba na Ariho a Danteho a ich vzťah - mýlil som sa. Čím viac čítate tú knihu, tým viac zisťujete, tým viac ide autor do hĺbky a ďalších postáv. Potešil som sa, keď som si uvedomil, že táto kniha nie je iba o dvoch chlapcoch, ale aj o ich jednotlivých vzťahoch k svojim rodičom, rodinám a priateľom. Rodičia zohrávajú v príbehu podstatnú rolu a veľmi sa mi páčilo, aké vzťahy majú k svojim deťom. Čo by pre nich urobili, ako ich vnímajú, čo pred nimi taja a skrývajú.

LGBT knihy v mojej hlave delím na dva typy: tie, ktoré sú skôr iba pre lgbt ľudí a potom tie, ktoré sú pre všetkých. Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru je výnimočná v tom, že keby si ju prečítal nejaký človek plný vymyslených a nereálnych stereotypných fóbií, určite by v ňom čosi vyvolala a poprípade "otvorila oči." Tento príbeh nie je iba sladký a chutnučký príbeh o dvoch chlapcoch, má svoje posolstvo a má potenciál meniť ľudí. Preto je taký obľúbený, preto je taký slávny a známy. Takto by sa mali písať všetky lgbt knihy a ja pevne dúfam, že sa tak písať budú.
Taktiež dokáže pomôcť, ak ste nejaký tínedžer, ktorý sa práve potýka s danými témami a problémami a určite si v nej nájdete útočisko.

Ako som spomínal vyššie, kniha je známa po celom svete a neustále ju ktosi na svete číta, ktosi ju znovu vychváli na internete - dokonca sa pripravuje aj film, pokiaľ sa nemýlim (na ktorý sa mimochodom veľmi teším, dúfam, že ho urobia s úctou). Je to kvôli nadčasovosti tejto knihy. Nie je stvorená iba pre jednu dobu - a tým je výnimočná. Keby ste ju dali ľuďom spred sto rokov a či ľuďom z budúcnosti, príbeh by mal stále tú istú myšlienku, stále to isté posolstvo a ľudia by si ho istotne užili rovnako ako ja. Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru je novodobá klasika.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  92%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Prečítať si príbeh o krásnom priateľstve dvoch chlapcov môžete na tejto adrese
.
Čítali ste Aristotela a Danteho? Páčila sa vám kniha?
Tešíte sa na pripravovaný film?
Máte radi LGBT literatúru? Aký máte na ňu názor?

2 komentáre:

  1. Úžasná recenzia. Ari a Dante je kniha ku ktorej sa rada vraciam. Čítala som ju asi predminulé leto, no dodnes si pamätám, ako som sa od nej nevedela odtrhnúť. Ako si povedal, číta sa dobre a rýchlo. Začala som ju čítať uprostred noci, unavená. Až som sa napokon pristihla na konci. Nedalo mi ju odložiť, až kým som nedočítala. O príbehu som veľa básnila a odporúčala som ho kamarátke, ktorá mi napokon darovala na Vianoce knižku v angličtine. Nespomínam si, či čítaš v angličtine, ale ak áno, tak rozhodne sa pozri po Arim a Dante. V originálnom jazyku je to strašne krásne a má to takú peknú poetickosť skrz tie všetky myšlienky.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujeeem! :-) V angličtine čítam teda dosť a po tvojom odporúčaní si určite niekedy túto knihu prečítam v originály - aj keď sa priznám, že osobne si to písanie dokážem oveľa viac užiť v slovenčine :))

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!