utorok 17. júla 2018

KEĎ CHLAPEC, ČO MÁ SMOLU, MUSÍ ZACHRÁNIŤ ASGARDSKÝCH BOHOV | ODD A MRAZIVÍ OBŘI

NEIL GAIMAN | 160 STRÁN | FANTASY, MYTOLÓGIA | ALBATROS

Spisovateľský génius Neil Gaiman napísal na Svetový deň knihy rozprávkový príbeh inšpirovaný severskou mytológiou, jej bohmi a rôznymi legendami a povesťami. Príbeh sleduje Odda, chlapca, ktorý v živote má vraj poriadnu smolu - prišiel o svojho otca, ktorého nahradil nepríjemný chlapík, vonku je mrazivá zima a pri svojej ceste preč z dediny sa stretne s medveďom, líškou a orlom. Tieto zvieratá však čoskoro začnú rozprávať a onedlho sa Odd dozvedá, že sú to v skutočnosti nám známi asgardskí bohovia...Keď som sa znenazdajky dopočul, že Albatros bude vydávať túto knihu, jasal som od radosti. Nielenže to je Gaiman, od ktorého by som naozaj prečítal aj nákupný zoznam, je to dokonca rozprávka. Hoci mám všetky príbehy od Gaimana rád, jeho rozprávky majú u mňa špeciálne miesto. Na Odda som sa nesmierne tešil - navyše, keď som videl, že sa jedná o edíciu s prekrásnymi ilustráciami Chrisa Riddella, musel som knihu mať, takže Albatros mi splnil taký drobný sen. A skôr, než budem vravieť o knihe, musím spomenúť samotný dizajn. Vydavateľstvu patrí klobúk dole, nesmierne sa s tým vyhrali a ja som iba vďačný. Keď kniha prišla domov, nemohol som sa vynadívať a odvtedy ju mám na výstavke, nehovoriac o tom, že sčasu-načas sa pri nej pozastavím, poobzerám si ju a prelistujem ňou. Je fakt nádherná, a to nie len ilustrácie - obálka je bystro vymyslená, čiary a jednotlivé elementy obrázkov sú strieborné. Ak si ju možno ani neplánujete kúpiť (čo by ste mali), choďte si ju aspoň obzrieť do kníhkupectva. Pozerať sa na ňu a listovať v nej je pastva pre oči.
No teraz k príbehu. Ako je spomínané v popise knihy, jedná sa o krátky príbeh s rýchlym spádom, ktorý vás od prvej vety vtiahne dnu a pustí vás, až keď knihu dočítate. Keďže to bol Gaiman, vedel som, že to bude dobré, no na druhej strane som sa trochu obával tej mytológie - bál som sa, že to "gaimanovské" kúzlo bude menej výrazné, alebo že sa bude venovať mytológií do takej miery, že zabudne na nástroje vo svojom kufríku umenia. Tu som sa totálne zmýlil a znova sa presvedčil, že Gaiman, či píše to alebo ono, napíše to úžasne.
Hlavným hrdinom-nehrdinom je taký tvrdohlavý a smolný Odd. Predstave si takú akčnejšiu rozprávku o severskej mytológií - Odd bol dokonalý pre rolu v tomto príbehu. Je skutočný, realistický a obľúbite si ho od prvej chvíle. To isté môžem povedať o medveďovi, líške a orlovi, ktorí sú v skutočnosti Thor, Loki a Odin. Každá jedna postava mala svoje hlášky, mala svoju hĺbku a Lokiho som si z nich obľúbil najviac, ako inak XD. 
Čo sa týka príbehu a samotnej zápletky, celkom ma prekvapilo, aká bola akčná a premyslená. Na takú tenučičkú knižku s veľa ilustráciami bolo temer nemysliteľné, že tá zápletka bude dosť nabitá akciou. Príbeh je dynamický, akčný a kniha sa nedá inak prečítať ako na jeden zálusk, lebo po každej kapitole chcete vedieť viac, nehľadiac na to, že je je to veľká sranda. Je tam veľa mytologických prvkov, kúzla a čary, bohovia a nádherné bohyne, mraziví obri, dobrí i zlí. Táto kniha je jedna veľká super jazda a vy si ju istotne nechcete nechať ujsť. Gaimanov štýl písania tomu všetkému udáva smer, čím jednotlivé prvky knihy ešte väčšmi "žiaria" a aj tu máte možnosť stretnúť sa s jeho jedinečným humorom, spôsobom, akým sa pozerá na svet a fantáziu, ktorá nemá hraníc. Hoci severská mytológia nepatrí práve medzi moje najobľúbenejšie (ja mám radšej skôr džinov, ghúlov a lietajúce koberce), Gaiman ich vo svojich rukách poňal tak skvelo, že po dočítaní som mal chuť si niečo z týchto povestí a legiend niečo prečítať. 
Knižočka Odd a mraziví obři vám určite nesmie uniknúť. Nielenže je z pera majstrovského spisovateľa a je inšpirovaná severskými mýtmi, ide o príbeh, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden čitateľ, čo má rád skvelé a akčné a kúzelné príbehy - a rovnako sa vám bude páčiť, či máte desať alebo tridsať. Je to Neil Gaiman a on znovu dokázal, aký je úžasný. A tento raz mu navyše "kryl chrbát" Chris Riddell, rovnako geniálny umelec, ktorého už dlhú dobu sledujem a jeho kresby vám doslova ožijú pred očami. Ako som spomínal v recenzií na mojom goodreads účte, tejto knihe už chýba iba filmová adaptácia, ktorá bude verná knihe. Dúfam, že sa jej raz dočkám, je jedno či s hercami alebo v animovanej verzií, a že bude rovnako zábavná a kúzelná a akčná ako predloha.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  100%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk
Vydať sa s Oddom na dobrodružstvo popri medveďovi, líške a orlovi, môžete na tejto adrese.

Čítali ste Odda a mrazivých obrov? Čo na knihu hovoríte?
Chceli by ste si ju prečítať? Máte Gaimana radi? 
Čítali ste už od neho niečo? Ktorá kniha je vaša obľúbená?
Ste fanúšikmi severskej mytológie?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!