utorok 31. júla 2018

TRI SESTRY, ALE IBA JEDNA KRÁĽOVNÁ | TRI TEMNÉ KORUNY

KENDARE BLAKE | 376 STRÁN | HIGH FANTASY | COOBOO

Na ostrove Fennbirn sa rodia vždy tri dcéry - dedičky starodávneho trónu. Každá má osobitý dar: Katharine vie všetko o jedoch, Mirabella dokáže mávnutím ruky privolať búrku a Arsinoe je naturalistka, pod ktorej dotykom by sa mal skrotiť i ten najdivokejší lev. Dni sa však krátia a deň, kedy sa nájde právoplatná kráľovná, sa nezadržateľne blíži. V celej hre je však oveľa viac než len trón a koruna a smrtiaca hra, ktorá sa stala na ostrove tradíciou, je oveľa zložitejšia než sa na prvý pohľad zdá...O Troch temných korunách som počul ešte skôr, než prišli na Slovensko. Autorka je dosť známa kvôli svojej prvej dvojdielnej sérií Anna krví oděná, ktorej sa, tuším, predali aj práva na film. Kendare napísala ešte niekoľko kníh potom, ktoré som však akosi nezachytil a potom prišla s Troma temnými korunami, ktorá vyvolala v zahraničí vlnu chvály. Vydavateľstvo knihu predstavovalo ako spojenie Hier o život s Hrami o tróny, vraj aj pre fanúšikov Trónu zo skla a podobne. Kniha sa preložila do mnohých jazykov, o nejakej adaptácií zatiaľ neviem (čiže budem rád, ak mi napíšete v prípade, že ste čosi zachytili), no už keď som dávnejšie čítal jej popis, nevedel som, čo si mám o tom myslieť. Na jednu stranu to znelo originálne, no pravdupovediac som mal z toho taký čudný pocit, že ide o ďalšiu knihu, ktorá si nesie v popisu spojenie niečoho s Hrami o tróny.
A presne tu začnem, pretože tak, ako to bolo s tým prvotným dojmom z popisu, taká je aj celá knižka. (Samozrejme, z môjho pohľadu.) Je plná pre a proti, kapitol, ktoré sú prepchané akciou a totálne ich zbožňujete a zároveň pasáží, ktoré vás vyslovene nudia, sú nezáživné a suché.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt three dark crownsNajprv však začnem s pozitívami. Prvé pozitívum, čo na mňa vyskočilo pri čítaní, boli postavy. V tejto oblasti kniha Tri temné koruny priam vyniká z davu, ak sa rozprávame o podobnej ya literatúre. Postavy majú svoju hĺbku i podstatu, nie sú otrepané a pasáže, kedy ich milujete a nenávidíte sú príjemne vyvážené, čím zvyšujú taký dojem reálnosti. Osobne som si obľúbil travičku Katharine, najmä preto, že je to taká slizolinčanka, no na druhej strane je z autorkinej strany jasne "cítiť", že jej obľúbencom je pravdepodobne Arsinoe (tuším, že aj o tom, ako ju má najradšej, vravela v jednom rozhovore), čo sa zľahka, ale predsa len, odráža aj na celom tom deji a kapitolách, ktoré pojednávajú práve o nej. Avšak Kendare zasiahla do stredu i iný terč - vedľajšie postavy. Tri temné koruny ani nemá hlavné a vedľajšie postavy, jednoducho iba postavy. Tie, ktoré by sme považovali za vedľajšie, sú rovnako dôležité ako tie hlavné, majú rovnakú hĺbku a ich príbehy hrajú v knihe rovnaké roly ako príbehy troch kráľovnej, z ktorých má ostať iba jedna právoplatná dedička. Ale i tu chcem upozorniť na tie zápory, lebo hoci každá postava bola prepracovaná, nemôžem povedať, že by mi nejako utkveli v pamäti či priľnuli k srdcu. Vnímal som ich ako pri nejakom priemernom filme: neobľúbite si ich, ale nevytáča vás ich prítomnosť a pokojne ich sledujete pri ich ceste.
Súvisiaci obrázokDruhým plusom bol dej. Je premyslený a prepracovaný, samotná zápletka ani zďaleka nie je otrepaná a ak aj autorka použila nejaké trópy či klišé, dala tomu iný a odlišný odtieň. No, ale čo chcem povedať je to, že hoci je samotná zápletka múdro a dobre premyslená, chýba jej akýsi spád. Kniha je miestami veľmi akčná a potom nasledujú pasáže, kedy sa doslova nič nedeje. Keby bola táto "akcia a reakcia" lepšie vyvážená, celá kniha by bola úplne na inom levele. Najväčší problém s knihou u mňa tkvel práve v tejto oblasti. Prvých dvesto strán sa mi čítalo vyslovene ťažko. Do čítania som sa pri prvých desiatich kapitolách nútil. Hoci Kendare píše pútavo a číta sa ľahko, občas som mal hlavu inde, lebo ma to nebavilo. Popravde, po dočítaní knihy som si priam povzdychol, lebo som ju konečne dokončil!
Čo sa týka sveta, v tom Kendare zabodovala. Je originálny a svojský, no má v sebe akúsi atmosféru známych svetov z epických fantasy, čo podľa mňa nie je na škodu. Páčili sa mi kapitoly, v ktorých autorka vysvetľovala rôzne tradície a rituály, prírodu a rôzne zvyky, spôsoby, akým sa tri sestry - naturalistka, elementalistka a travička - líšia. 
Čo sa mi asi najviac páči z knihy je celá tá dráma. Intrigy, rôzne podvody medzi "royalmi", celé ich zmýšľanie a spôsoby, akými brali na seba pozornosť. Bavilo ma čítať, ako všetko plánujú a zvažujú aby práve ich vyvolená kráľovná vyhrala trón. Twist na konci pre mňa nebol prekvapujúci, hoci perfektne zapadol do deja ako posledný kus skladačky, a určite si viem predstaviť, ako mnohým "odpáli dekel", hoci u mňa to tak ani zďaleka nebolo.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt three dark crownsAko som spomínal, kniha Tri temné koruny je plná plusov a mínusov, no ak mám povedať pravdu, tých kladných stránok je viacej. Priznávam, potenciál tam bol veľký a autorka ho rozhodne mohla využiť ešte ešte ešte väčšmi, no na druhej strane nemám zasa pocit, že by to nejako podcenila a tak. A hoci Tri temné koruny mi neurobili dieru do srdca či do hlavy, úprimne sa neviem dočkať pokračovania. A gosh, dúfam, že sa raz dočkám nadupanej filmovej či seriálovej adaptácie, lebo tento príbeh má potenciál na to byť úspešnou sériou, ak sa nič nepokazí.
(A prosím CooBoo, prosím, dajte do dvojky mapku. Nielenže je krásna, ale mne rozhodne pri čítaní chýbala. Niežeby som bol zmätený ako pri čítaní Hier o tróny, ale veď viete...všetko sa tak ľahšie predstavuje a tak ďalej.)

P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  70%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk
Dozvedieť sa, ktorá sestra sa stane kráľovnou, môžete na tejto adrese.

Čítali ste Tri temné koruny? Páčila sa vám kniha?
Čítali ste od autorky nejaké iné knihy? Čo na ne vravíte?
Ktorej sestre ste najviac fandili? 
Tešíte sa na pokračovanie?

2 komentáre:

  1. Tuhle krásku už mám na čtečce v angličtině a brousím si na ni zuby. Nevím, jak je na tom momentálně český překlad, ale s Kendare už mám nějaké zkušenosti, tak se to pokusím nějak dát dohromady :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Tak to teda dúfam, že nesklame a prajem pekné čítanie! :)

      Odstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!