AK SA JEDNO DVOJČA POREŽE, DRUHÉ ZAČNE KRVÁCAŤ || DÁM TI AJ SLNKO

JANDY NELSON | 352 STRÁN | YA, COMING-OF-AGE | SLOVART 

Jude a Noe sú dvojčatá. Obaja sú umelci a ako malí sú celkom nerozlučiteľní. Noe sa chce dostať na prestížnu umeleckú školu, Jude si umením ešte nie je taká istá. Noe drží v tajnosti, že je gej a Jude zasa chodí na párty a s ostatnými dievčatami loví chlapcov. Keď však dospejú, všetko je inak - nielenže tieto dvojčatá už nemajú k sebe tak blízko ako kedysi, z Noema sa stal pártyboy, dievčatá obmieňa ako ponožky a o umeleckej škole už dávno prestal snívať. Z Jude sa stalo utiahnuté dievča, čo na prestížnej umeleckej škole vyrába sochy, ktoré sa ale vždy nejako pokazia - a keďže je z Jude poverčivá osoba, vinu dáva svojej zosnulej mame. Čo sa však medzi súrodencami stalo, že je všetko inak a naopak? O knihe Dám ti aj slnko som počul snáď všade. V čase svojho vydania zožala vo svete veľký úspech, vyhrala niekoľko ocenení, predali sa práva na film. A dodnes patrí medzi najobľúbenejšie spomedzi podobných ya príbehov o dospievaní. Keď kniha vychádzala u nás v slovarte, určite si pritiahla moju pozornosť - ibaže všetci ju naraz čítali, vychvaľovali a písali o nej kdekoľvek na internete. Nevediac prečo, dodnes trpím syndrómom týchto vyhajpovaných kníh, že si ich radšej pokojne prečítam neskôr. A vôbec to neľutujem. Aj v prípade tohto jedinečného majstrovského diela.
Príbeh istým spôsobom nemá kapitoly, resp. je rozdelený na pár častí - jednu časť príbehu rozpráva Noe ("Neviditeľné múzeum"), keď má trinásť až štrnásť rokov. Druhá časť príbehu sa volá "História šťastia", z pohľadu Jude, keď má šestnásť. Keď som knihu čítal prvý krát, bolo to v júni a zhltol som ju v priebehu dvoch dní. Nebyť písomkového obdobia, prelúskal by som sa ňou behom 24 hodín. Je úžasná. Nie, viac, úžasná je slabé slovo pre túto knihu. Je bohovská, umelecká, je unikátna a originálna. 
Postavy som si zamiloval od prvej stránky, doslova. Možno aj preto, že aj ja žijem umení a umenie znamená pre mňa viac než dosť a chápal som lepšie ich myšlienkové pochody, ich emočné prejavy a vzbĺknutia. Noe bol úžasný a hoci to vyznie trápne, z veľkej časti som v ňom nachádzal seba. Na jednu stranu uzatvorený, osamelý a trochu melancholický, na druhej strane plný emócií a života, ktoré znamenajú. Dýchal umenie a ten spôsob, akým vnímal svet, bol úplne úžasný. Jude bola rovnako impulzívna, ale keďže jej postava sa istým spôsobom schováva sama pred sebou, rovnaké bolo aj jej rozprávanie. Obidva tieto príbehy mali vlastnú zápletku, boli samostatné, no zároveň tým, že sa navzájom prepletali, vytvárali ešte dokonalejší celok.
Asi najsilnejšou stránkou tohto príbehu, z môjho pohľadu, je samotná autorka. Píše štýlom, ktorý ma doslova uchvátil. Jej slová pripomínajú niečo živé a nebezpečné, rovnako ako aj krásne a krehké. Vety mali plynulosť a celý ten jej autorský hlas vo mne vyvolával pocit pokoja a radosti. Neviem sa dočkať, kedy si prečítam od nej predošlý román a kedy vyjde jej očakávaná kniha. Jandy Nelson je jedna z mála autoriek, ktoré si naozaj zaslúžia titul majsterky slova. Nikto nenapíše príbeh ako ona. 
Kniha Dám ti aj slnko je o živote. Je o láske, o sklamaní, o spoznávaní vlastného i okolitého sveta, seba samého, je o smrti...je o všetkom. A aj napriek tomu, že často rieši závažné a temné zákutia, prekypuje životom. Emócie, ktoré Jandy opisuje, priamo zažívate, sú surové a nie sú melodramatické. 
Keď som prvý krát čítal knihu (tento rok v júni, ako som spomínal), všetko som vnímal veľmi impulzívne. Všetko som prežíval, tak najväčšmi ako sa to len dalo, emócie, čo sú v tejto knihe, sa na mňa valili ako prílivová vlna.
Dnes som knihu dočítal po druhý krát, asi dva mesiace od prvého čítania. Možno vám to príde psycho, ale ja som na tú knihu nevedel prestať myslieť. Ten príbeh je tak úžasný a tak čarovný, že som ho chcel zažiť ešte jeden krát. A už teraz môžem povedať, že túto knižku prečítam za život ešte niekoľko krát. Je to moja spriaznená duša. Vyzerá ako známy dom. Spoznávam v nej nábytky, presne tak, ako to opisovala Jude. Čo chcem ale tým povedať je, že teraz, keď som knihu re-readingoval, som mal rovnaký zážitok. Možno aj lepší, neviem. Na jednu stranu som už veci tak impulzívnejšie nevnímal, lebo som vedel, čo ma čaká, na druhú stranu som si však väčšmi všímal ten zážitok zo slov. Zážitky z oboch čítaní sú úplne rovnaké. Ďalší dôkaz, že táto kniha je jedinečná.
Takže...knihu Dám ti aj slnko rozhodne odporúčam. Ak ste ju nečítali, rozhodne to napravte, určite si tým obohatíte život. Ja už len čakám na filmovú adaptáciu, snáď sa jej dočkám čím najskôr a bude rovnako úžasná ako dielo. Mne neostáva už nič iné, len dať knihe plný počet hviezd, čím chcem vlastne dať dôraz na to, že päť ich je žalostne málo.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  100%

Čítali ste knihu Dám ti aj slnko? Čo na ňu vravíte?
Páčila sa vám tak ako mne? Chceli by ste si ju prečítať?
Čítali ste od autorky aj jej predošlú knihu? Aký máte na ňu názor?

Komentáre