piatok 10. augusta 2018

PRIPIME SI NA ZMÁČANÚ CESTU || SMOLNÁ SEZÓNA

MOIRA FOWLEY-DOYLE | 256 STRÁN | MYSTERY, PARANORMAL | COOBOO

Carina rodina je prekliata. Rok čo rok, každú jeseň, prichádza smolná sezóna. Počas tohto obdobia sa dejú nedobré, zle končiace náhody a nehody. Care zomrel počas smolnej sezóny otec a strýko a jej mama zakrýva každý ostrý roh, zbavuje sa nebezpečia ako to len ide. Tento rok má však byť smolná sezóna podľa vešteckých kariet horšia...ale čo ak pred nehodami nedá skryť?

Smolná sezóna ma zaujala ešte v čase, kedy vyšla v originále - zaujala ma svojou obálkou a popisom, ktorý sľuboval atmosferické, jesenné a podivno-magičné čítanie. Takže keď vyšla v preklade, nevedel som sa dočkať, kedy sa dostane do mojich rúk.
Keď som knihu prvý krát otvoril a začal čítať, príbeh ma ihneď vtiahol do deja. Všetko sa to začína príjemnou pochmúrnou a jesennou atmosférou, akýmsi podivným pocitom, že sa niečo deje, ale neviete čo. Čítať prvé kapitoly bola jedna radosť - hoci postavy mi neboli na sto percent sympatické, príbeh vykročil tou správnou nohou. Potom to však trochu začalo stagnovať.
Osobne som mal najväčší problém s postavami. Hlavná hrdinka Cara Morrisová možno nebola vždy úplne sympatická a obľúbiteľná, ako rozprávačka ma bavila. Všetko pozorovala tak potichu a osamote, bez akejkoľvek pozornosti a veľmi sa mi to páčilo. Pýtala sa na isté veci, ktoré robia ľudia a premýšľala o veciach, ktoré sama ešte jakživ nerobila. Autorka má plynulý a pekný štýl písania, ktorý sedí k celkovému príbehu ako zadok na misu, a z Cary urobil akúsi dobrodružku, čo objavuje svet.
Vedľajšie postavy boli tiež celkom sympatické, ale so všetkými charaktermi som mal jeden jediný problém: autorka z nich často nasilu robila výnimočných ľudí. Sam, Bea, Alice, i samotná Cara - všetky postavy až do jednej bola istým spôsobom výstredná, "quirky" a taká osobitá, ale mne to neprišlo nejako sympatické. Autorka ich hádzala do situácií, ktoré patria k bežnému životu, ale na druhej strane z nich robila výnimočných "kúl" ľudí. Víla, čo má conversky. Bea, ktorá veštila a hrala na gitare a spievala, celé mi to prišlo, akoby to bola skupinka nejakých sfajčených hipíkov. 
Ďalším problémom boli vzťahy medzi nimi. Občas som im nerozumel a občas sa postavy správali fakt nanič. Celá tá dejová linka so Samom, ktorý je Care nevlastný brat, ale s Carou sa ľúbia, mi prišla zbytočná. Naťahovala sa po celej knihe, Cara jednu kapitolu omieľala, že je to jej nevlastný brat, druhú zasa, že jej je to jedno a že ho miluje. Bolo to zbytočné. Nemyslím si, že je to až taký obrovitánsky problém, aby sa to riešilo celých dvestoneviemčo strán.
Dôležitou dejovou linkou bola Elsie. Nik nevie, kto to je, no objavuje sa na každej Carinej fotke. Zo začiatku mi to prišlo nesmierne odveci. Netušil som, prečo tu tá Elsie je, akú vlastne hrá v knihe rolu...a hoci sa zo začiatku zdalo, že hlavná problematika je samotná smolná sezóna, poľahky ju vystriedala samotná Elsie - a tu tkvie ďalšia chybička, ktorá mi bila do očí. Oveľa radšej by som videl tú smolnú sezónu. To, ako sa dejú nehody a náhody. A hoci sa v priebehu knihy diali, nedostal som to, čo som vlastne chcel.
Napriek tomu je kniha veľmi príjemná a nato, že to je debut, autorka sa nemá za čo hanbiť. Malo to hlavu a pätu, svoju pointu, príbeh bol celkom dynamický a autorka má pekný štýl písania (čo chcem vlastne narážať nato, že keby je smolná sezóna preložená do slovenčiny, čítala by sa ešte lepšie). Hoci príbeh na viacerých úrovniach nedosahoval to, na čo mal očividne potenciál, kniha ma nesklamala aspoň v tom, že bola atmosferická. Naozaj sa to čítalo dobre a je to ako stvorené na jeseň a ak mám povedať pravdu, rád by som videl nejakú adaptáciu do minisérie, niečo s podobnou aesthetic ako má netflixový Dark (ktorý je úplne bohovský). A aby som niečo povedal aj k tomu twistu na konci, o ktorom zadný obal vraví o vskutku prekvapivom zvrate, vôbec to tak nebolo. Tá skutočnosť mi bila do očí už od prvého momentu.
Ak mám povedať, či ma kniha sklamala alebo nie, nesklamala. Je pravda, že mohla byť lepšia a ten potenciál tam bol, ale napriek tomu ma nesklamala - kniha bola napísaná tak, že neohúri, ale ani neurazí. Smolná sezóna skôr pripomína akúsi rozsiahlu poviedku, preto ju definitívne odporúčam, ak chcete čítať niečo rýchle a svižné, no s príjemnou atmosférou a dynamickým príbehom. Hoci sa kniha nestane vašou najobľúbenejšou knihou roka, podľa mňa vás nesklame. Bolo to príjemné čítanie, ale asi sa už k nej nikdy nevrátim.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  65%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Čítali ste Smolnú sezónu? Čo na ňu vravíte?
Páčila sa vám kniha?
Chceli by ste si ju prečítať? Máte ju vo svojom to-read zozname?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!