nedeľa 23. septembra 2018

JE HRIECH ZABIŤ DROZDA || NEZABÍJAJTE VTÁČIKA

HARPER LEE | 344 STRÁN | SPOLOČENSKÝ ROMÁN | IKAR

Román, ktorý na seba už po vydaní upriamil pozornosť, sa zaradil medzi svetové klasiky a dodnes si nachádza svojich čitateľov a fanúšikov. Filmová adaptácia bola niekoľko krát ocenená a príbeh nám prináša témy, o ktorých nikdy nie je dosť diskusií. Nezabíjajte vtáčika je dielo o rasizme, spoločnosti a živote, a na to všetko sa čitateľ pozerá skrz oči malého dievčatka Jean Louise, ktorú všetci prezývajú Scout. Hoci sú "dospeláci" tí, ktorí súdia a vynášajú rozsudky, často zabúdajú, že aj oni kedysi boli deťmi a vnímali svet úplne inak...


Knižku Nezabíjajte určite poznáte, nemusím ju vôbec nijako predstavovať. Mnohí z vás ju čítali a mnohí z vás ju poznajú z počutia, aj keď ju ešte nečítali. Ja som sa dosiaľ radil medzi tú druhú skupinu. Vedel som zhruba, o čom je kniha, vedel som, že je to svetová klasika a všetky tie podobné informácie. No nikdy som nemal nutkanie si knihu zaobstarať a prečítať...no potom sa čosi vo mne zlomilo a dodnes neviem, prečo som si knihu napokon vybral. Jednoducho som mal také nutkanie, pričom som si aj uvedomil, že kniha je veľmi pozitívne hodnotená. A keďže v nej každý vidí akési prazvláštne čaro, chcel som aj ja vidieť, čím je tá kniha taká výnimočná a prečo, hoci je na svete už nejaký ten čas, sa stále číta a je dôležitá.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt to kill a mockingbird
Popravde ani netuším čím začať. Knihu som dočítal iba včera večer a ešte z nej stále mám tie búrlivé pocity plné rozčarovania. No zrejme začnem postavami, nakoľko sú takým centrálnym dianím celej knihy.
Medzi hlavné postavy patrí malá dievčina Scout, jej starší brat Jem a kamarát Dill. Z dospeláckeho obsadenia tam máme veľmi dôležitého právnika Atticusa, otca Scout a Jema, jeho sestru tetu Alexandru či napríklad slečnu Maudie. Nebudem sa k postavám nejako osobite vyjadrovať, no chcem iba povedať, že tie postavy sú kompletne iný, vyšší level. Ten spôsob, akým sú vytvorené, ako sa nenútene vyvíjajú a rozvíjajú, ako priam dýchajú životom a vychádzajú spomedzi stránok - niečo neuveriteľné. Bystrý, humorný a sem-tam taký uštipačný tón rozprávačky Scout ma očaril už od prvého slovíčka. Príbeh rozpráva tak jednoducho a tak krásne a všetka tá krása spočíva v tom, že je to malé, nevinné dieťa. Tie opisy akoby žili, a tá nevinnosť a deckosť a "neskazenosť" pretvára i obyčajné veci na niečo, čo je možno v skutočnosti oveľa jednoduchšie než sa na prvý pohľad zdá. Rozprávanie je v tejto knihe kapitola sama o sebe, je to dôležitá časť a zároveň asi jedna z najsilnejších stránok tohto diela.
Jem mi bol veľmi sympatický. Nielenže v knihe Nezabíjajte vtáčika sa rozvíja každá postava, ono sa tam totižto rozvíjajú i vzťahy. A ten súrodenecký medzi Scout a Jem priam hladil po duši, nehovoriac ešte o kamarátstve s Dillom, ktorý tu bol vždy, aby odľahčil situáciu a ktorého som si obľúbil vo chvíli, kedy sa so Scout zosobášili, hehe.
Atticus je taktiež kapitola sama o sebe. Dosiaľ som nerozumel fenoménu, ktorým sa tento charakter stal, ale teraz mu úplne chápem. Nesmierne dobrosrdečný človek, no zároveň to nebola taká tá umelá dobrota na spôsob "som dokonalý a dobrý". Harper Leeová vdýchla každej postave vo svojom diele život a charizmu a nedokáže si ich neobľúbiť.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt to kill a mockingbirdKeďže dej pojednáva o spoločenských problémoch (rasizmus, ľudské stereotypy atď.), spočiatku som sa obával, či ma to bude baviť - veď viete, som zvyknutý na mágiu a čary a fantáziu a tuto sa to všetko týkalo reality. Nemal som sa však čoho báť a strach zo mňa opadol už v prvej kapitole. Hoci sa kniha zaoberá celkom závažnými témami a často sa v nej spomína i násilie, dej a samotná zápletka je zvládnutá bravúrne. Okrem prvých troch kapitol, pri ktorých som sa viac zorientovával než čítal, ma na vlastné prekvapenie nesmierne bavilo sledovať, ako sa to všetko deje, ako to všetci vnímajú a ako sa to vlastne skončí. Priznávam sa, že som lenivý človek a nech je kniha akokoľvek dobrá, ak sa mi nechce čítať, jednoducho dočítam kapitolu a zatvorím ju. Ale kniha Nezabíjajte vtáčika bola jedna z mála kníh v mojom živote, ktoré som musel čítať aj keď sa mi nechcelo. Musel som, pretože som príliš miloval tie postavy a príliš ma zaujímal dej a to, ako to skončí.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt to kill a mockingbirdNapokon chcem ešte povedať, že všetky tie reči - ak ste knihu ešte nečítali (mali by ste to napraviť -, sú viac než pravdivé. Kniha je prekrásna po všetkých možných aspektoch. A je to presne ten typ diela, ktoré sa nielenže zaradí medzi vaše najobľúbenejšie, ale schová sa vám do srdca a tam si nájde vlastné, špeciálne miestečko. Či je kniha Nezabíjajte vtáčika medzi mojimi favoritmi? Iste, že áno. Ale či je v zozname toľká alebo toľká, to vám nepoviem, lebo má v mojom srdci veľmi špeciálne miesto - tak špeciálne, ako má napríklad Harry Potter. S Harrym som vyrastal, Harry vyrastal so mnou a preto to je viac než len obľúbená kniha. Nezabíjajte vtáčika je taktiež viac než len moja obľúbená kniha, jednoducho si ma celého zobrala.
Čo sa týka konca, akiste viete, že príbeh, čo sa týka zápletky a tak, je dosť otvorený. Napriek tomu však nie je napísaný "otvorene" a nemáte pocit, že ste ostali po ňom nenaplnený a prázdny, práve naopak. Hoci sa určite čoskoro pustím do dvojky, ktorú autorka vydala iba nejaký čas pred tým, než bohužiaľ zomrela, tá "otvorenosť" konca práve prináša do knihy akúsi tón ucelenosti. Akoby to tak malo byť, lebo popravde, žiaden príbeh sa v skutočnosti nikdy nekončí...a inak, videli ste film? Nikdy by ma nenapadlo, že by som mal nutkanie pozerať čiernobiely film, ale na Nezabíjajte vtáčika sa určite v nasledujúcich dňoch chystám.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  99%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Čítali ste knihu Nezabíjajte vtáčika? Aký máte názor na túto svetovú klasiku?
Páčil sa vám príbeh rovnako veľmi ako mne?
Videli ste jeho filmovú, ešte čiernobielu, adaptáciu? Čo naň vravíte?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!