pondelok 22. októbra 2018

AKO PREČÍTAŤ VIAC KNÍH?

Či už pre to, že sa cítime lenivo a previnilo, alebo pre čítaciu výzvu, ktorú chceme čím skôr splniť, každý sme sa ocitli vo chvíli, kedy sme si povedali, že by sme mohli čítať viac. No nech sa snažíme akokoľvek, zdá sa, že sme sa vôbec nepohli ďalej. Našli ste sa aj vy v týchto vetách? Aj vy by ste chceli prečítať toho viac? Dnes vám predstavím šesť mojich odskúšaných typov, ako vyviaznuť z kliatby neefektívneho čítania.

Začnem s typom, ktorý mi je ohľadom tejto témy najbližší - a síce, doprajte si pauzu, ľudia. Takmer vždy, keď upadám to takzvanej čítacej krízy, nie je to preto, že pomaly čoraz menej čítam, ale skôr preto, lebo som čítal až príliš veľa. Mám mesiace, kedy fakt veľa čítam. Prečítam niekoľko fyzických kníh, niekoľko ebookov v škole a keď k tomu prirátam nejaké novely/bonusy k sériám, ani sa nečudujem, že nasledujúci mesiac prečítam iba minimum. Niekedy si zasa potrebujete dať pauzu, bez akéhokoľvek dôvodu, len tak. Aby ste si oddýchli od stereotypu a znovu nabrali tú vášeň k príbehom. Dávajte si však pri oddychu pozor, aby ste nezaspali, lebo ľahko zleniviete. (Môj prípad.)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt funny sleep gif

Určite všetci viete, čo je to audiokniha, všakže? No som si stopercentne istý, že iba pár z vás ich aj vyskúšalo. Hoci ja nedokážem "počúvať" celú knihu, resp. román, ak sa nájde nejaká poviedka či novela, rád si dám slúchadlá a ponorím sa do príbehu. Okrem toho, že tieto knihy v skutočnosti nečítate (ale zároveň čítate xd), ďalšou výhodou je, že ten príbeh je taký...atmosferickejší. Hlavne ak sa jedná o nejaký temný, hororový príbeh, ešte k tomu dobre vyrozprávaný sympatickým hlasom. Ja som takto "čítal" poviedky od Shirley Jackson (nájdete ich na youtube) a môžem iba odporučiť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt funny earbuds gif

Ak chcete čítať viac, mali by ste vedieť, že dôležitým faktorom je i váš samotný výber kníh. Je samozrejmé a logické, že ak čítate oddychové romantické youngadultovky, prečítate ich rýchlejšie a vo väčšom množstve než nejaké povinné čítanie do školy. Netvrdím, že by ste mali teraz vymeniť svoj zoznam kníh, na ktoré sa chystáte, iba vravím, že ak čítate nejaké siahodlhé prehistorické ságy, tak by ste si mali uvedomiť, že ich určite neprečítate tak rýchlo ako nejakú fantasy knižku, čo ste čítali pred týždňom. Ja napríklad viem odhadnúť, koľko budúci mesiac zhruba prečítam. Niekedy sa chystám na nejaké dlhšie knižky mimo môjho žánru, inokedy zasa čítam niečo jednoduchšie - a aj to vplýva na to, koľko vlastne toho prečítam.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt funny reading gif

Ďalšou vymoženosťou dnešnej doby a vecičkou, ktorú naši rodičia nemali, sú elektronické knihy, čiže ebooky. Sú to vlastne knihy, ktoré môžete čítať v mobile, v počítači, čiže si ich môžete nosiť kamkoľvek, kedykoľvek, všade so sebou. Teraz keď tak o tom píšem, je to vlastne trochu funny, keď si uvedomím, že každý deň so sebou nosím vo vrecku celú knižnicu. Ja ebooky čítam iba v mobile cez google play books, a elektronické knihy vážne milujem. Dosť často sa stáva, že ich prečítam viac než fyzické knihy a ebooky sú pre mňa veľkým vylepšením, nakoľko by som bez nich toho prečítal výrazne menej. Čítam ich väčšinou v škole cez prestávky či voľné hodiny a takto pomaličky prečítam za mesiac aj celý román. Najlepšími webovými stránkami na stiahnutie e-kníh sú táto a táto. Ak ich ešte nepoznáte, v tom prípade nemáte začo, haha.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt funny phone gif

Ak potrebujete súrne dohnať svoju čítaciu výzvu, či schyľuje sa ku koncu roka a vy nemáte splnený počet kníh, v tom prípade zvoľte novely a rôzne poviedky. Dnešné knihy/série, hlavne čo sa týka young adult literatúry, majú vždy jednu či dve novely, mnohé série ich má až celý zoznam. Treba sa len pozrieť na goodreads a potom ich vyhľadať na nete, kde sú väčšinou aj zdarma uverejnené, nakoľko sa jedná o kratučké dodatky či akési epizódy, v ktorých nájdete svojich knižných miláčikov. Taktiež odporúčam rôzne zbierky poviedok. Ak vás príbehy zaujmú, knihu prečítate ľavou-zadnou.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lot of books gif

...A hlavne nečítajte pre čísla. Čo je typ, ktorý tak trochu nesúhlasí s predošlým typom, ale whatever. Čítanie je čítanie, niečo, čo robíte úplne a len pre seba, pre svoje vnútro, pre svoje potešenie. Preto, že to milujete, že vás to teší, že máte z toho radosť a zážitok. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by ste boli "zlým" čitateľom, lebo čítate menej, než vaši obľúbení blogeri či spisovatelia. Je jedno, či prečítate za mesiac jednu alebo desať kníh. Robte to z dôvodu, pre aký ste vlastne aj začali - lebo vás to baví. V opačnom prípade urobíte zle iba sebe a čítať iba preto, aby ste splnili nejaké čísla, je úplne zbytočné.

A čo vy? 
Máte nejaké svoje tipy a triky, ako toho prečítať viac?

1 komentár:

  1. Oceňujem hlavne radu "dopriať si pauzu"...niekedy čítam ako šialená, doslova sa ženiem kniha za knihou a potom sa zrazu zastavím a uvedomím si, že mi knihy splývajú, takto sa samozrejme nedá vnímať ani kvalita... Teraz som vyše týždňa nemala čas na čítanie a doslova mi to dobre padlo, oveľa viac si vychutnávam svoju rozčítanú knihu.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!