utorok 9. októbra 2018

NEZABUDNUTEĽNÉ LETO || DAJ MI TVOJE MENO

ANDRÉ ACIMAN | 232 STRÁN | LGBT, COMING-OF-AGE | SLOVART

Daj mi tvoje meno je dielo, ktoré pojednáva o jednom neobyčajnom lete v živote sedemnásť ročného Elia, ktorému sa doslova zmení celý život vo chvíli, kedy na taliansku riviéru počas prázdnin vkročí charizmatický Oliver, študent Eliovho otca-profesora. Medzi Eliom a Oliverom vznikne neobyčajný vzťah a jeho príbeh je nielen plný vášne, túžby a nostalgie, ale i sklamania a nenaplneného šťastia. A času, ktorý nám tak ľahko dokáže pretiecť pomedzi prsty a ktorý nedokážeme vrátiť späť.


S príbehom, ktorý sa skrýva za názvom Daj mi tvoje meno, som sa prvý krát stretol prostredníctvom filmu, ktorý som si pozrel iba na základe oscarových nominácií. No vôbec som nečakal, že ma film emočne "vyžmýka" a že si ho budem musieť týždeň nato pozrieť zas. Film som dosiaľ videl asi tri či štyri krát, nie som si úplne istý, no určite viete, že som si ho nesmierne zamiloval. Úžasní herci a ich výkony, nezabudnuteľný príbeh a dokonalé spracovanie ma, samozrejme, navnadili i na knihu, z ktorej bol adaptovaný. Kniha Daj mi tvoje meno od autora Andrého Acimana vyšla v januári roku 2007 (pokiaľ sa nemýlim), no kým nevyšiel film, kniha vôbec nebola známa a vôbec sa o nej nerozprávalo. 
Popravde ani netuším, čím začať. Je pravda, že príbeh, resp. jeho zápletka nie je nejaká akčná a je istým spôsobom pravda, keď niekto povie, že sa tam nič nedeje. Celá kniha, celý príbeh sa však ale odvíja od postáv, ich citov, ich prežívania a podobne. Preto už teraz vravím, ak na podobné knihy nie ste, tak vám Daj mi tvoje meno neodporúčam. Možno bude pre vás nudná a nezáživná, no ak ste ako ja a takéto knihy môžete, určite si prečítajte i tento príbeh. Lebo je úžasný a krásny a emotívny a smutný.
Hlavnou postavou a rozprávačom je Elio. Vo filme som ho mal veľmi rád, samozrejme, o to viacej, že ho hrá úžasný Timothée Chalamet. No v knihe je trochu iný - skoro akoby filmový Elio a ten knižný boli dve rozličné postavy. Prečo? Filmový Elio je akoby menej...emotívny? Neviem, ako to nazvať, no hoci vo filme vidíme, ako veci prežíva (a prežívame ich s ním), v knihe máte úplný prístup k jeho myšlienkam, pocitom. Ste rovno v jeho hlave, v jeho srdci, a všetko prežívate vo chvíľach, kedy ich prežíva i on, nie je to iba také rozprávanie, ktoré buď vo vás niečo vyvolá alebo nie. A čo chcem tým povedať je, že toto rozprávanie je celá tá krása tej knihy. Je to také úprimné a zároveň chaotické...presne tak, ako je to v živote, keď sa nachádzate v podobných chvíľach. Vzťah medzi Oliverom a Eliom je nesmierne výnimočný, plný šťastia a úprimnej lásky, no zároveň je veľmi smutný a autor ho napísal bravúrne. Ako je písané vyššie, kniha je na svete už nejaký ten čas, no pred filmom nebola nijak známa. To ma spočiatku trochu vyľakalo, ak mám byť úprimný, lebo čo ak to svedčí o tom, že tá kniha sa mi jednoducho nebude páčiť? 
Našťastie ma takéto nešťastie nečakalo, haha. Práve naopak, ani vo sne som neočakával, že bude mať na mňa taký dopad, čo sa týka všetkých tých emócií a pocitov a že sa zapíše do môjho zoznamu najobľúbenejších kníh. Prečítal som ju tak rýchlo, ako mi to len šlo a nikdy som sa nevedel dočkať, kedy sa znova ponorím do toho príbehu, do tej letnej a dovolenkovej a zároveň romantickej atmosféry a kedy sa ponorím do myšlienok hlavných hrdinov. Čítať túto knihu bolo niečo...ako z iného sveta. Prenesie vás to úplne niekde inde, autorove slová sú balzamom pre dušu. Určite knihu odporúčam čítať v lete - čo sa týka atmosféry, z knihy dostanete ten istý pocit ako keď si na pintereste vyhľadáte estetické a nostalgické letné fotky. 
Najviac, čo sa mi na tomto diele páčilo bol štýl písania. Autor píše naozaj krásne, úprimne a akoby vám videl do duše, zároveň vám však do nej svojimi slovami preniká. Kniha sa čítala ľahko, no zároveň som sa snažil čítať ju pomaly a opatrne, pretože som si vychutnával každé jedno slovo. Spôsob, akým André dáva dokopy jednotlivé vety, je úplne úžasný, inak to vyjadriť ani neviem. A city, ktoré vychádzajú z jeho slov, sú pravdivé a surové. Ak by mi autor povedal, že si príbeh kompletne vymyslel, neveril by som mu.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt call me by your name gifPríbeh dýcha láskou a mladosťou a nostalgiou. Istým spôsobom oslavuje mladosť a ku koncu som si neustále vravel, aké hrozné je vyrásť a zostarnúť, príbeh v knihe Daj mi tvoje meno priam žiari životom. A tá nostalgia, gosh. Autor dokázal vo mne vyvolať pocity, ktoré boli viac než skutočnejšie, preto som sa vôbec nečudoval, keď som sa postupne blížil ku koncu a do očí sa mi tisli slzy.
Daj mi tvoje meno je presne ten typ knihy, ktorý si chcete prečítať ešte raz, ale tak, akoby to bolo po prvý krát. Nezabudnuteľné čítanie plné čírych emócií, ktoré opisuje život, mladosť a nostalgiu. Je to romantické čítanie, čiže sa istotne zamilujete, no zároveň i melancholické, takže si pripravte vreckovky. Je to také čítanie, po ktorom ešte dlho budete ležať na zemi a premýšľať o tom príbehu.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  99%

Čítali ste knihu Daj mi tvoje meno? Čo na ňu vravíte? 
Páčila sa vám rovnako ako mne?
Videli ste film? Aký máte naň názor?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!