utorok 6. novembra 2018

PRÍŠERY, PRÍŠERKY || DIVOKÁ PÍSEŇ

VICTORIA SCHWAB | 336 STRÁN | YA, DYSTÓPIA, FANTASY | COOBOO

Svet Kate Harkerovej a Augusta Flynna je rozdelený na polovice. Jednu obývajú ľudia, pod diktátorskou rukou Calluma Harkera, zatiaľ čo tá druhá je plná príšer, ktoré sa rodia z násilia. Navonok nevinné hriechy a prehrešky stvorili korsajov, temné tiene s tesákmi, hladné po akejkoľvek koristi. Malchajov stvorila vražda. Pripomínajú upírov a sú zlovestní a prefíkaní. No posledný druh príšer vznikol z toho najväčšieho násilia - z masových vrážd. August Flynn je sunaj - dokáže hriešnikom zobrať dušu pomocou svojej hudby. Temné mesto Verity skrýva temné tajomstvá a nie sú to iba príšery, čo sa začínajú búriť proti systému...dokážu August, ktorý patrí príšerám, a Kate, ktorá je dcérou svojho krutého otca, spojiť sily, aby zastavili chaos?

Victoria Schwab patrí medzi známe autorky young adult literatúry. V češtine jej vyšla známa séria Archiv, na ktorú sa upriamila i moja pozornosť, no nedokázal som sa k čítaniu nikdy dokopať. Potom autorke vychádzala prvá kniha z novej dvojdielnej série, s názvom This savage song a tá mi ihneď počarovala. Svojim poetickým a tajomným názvom, zaujímavou obálkou a hlavne popisom. Príbeh je totižto o príšerách. A samotná autorka o tomto svojom výtvore vraví, že je to Rómeo a Júlia plus príšery mínus láska. A samozrejme, nechýbal ani k tomu správny humbug plný recenzií, v ktorých si čitatelia nedokázali túto knižku vynachváliť. Nevedel som sa teda dočkať, keď české Cooboo oznámilo, že vydá práve tento skvost.
Moje prvotné pocity z knihy...ma dosť pomiatli. Knihu som otváral s tým, že to bude niečo skvelé a napínavé a akčné a plné príšer, lebo o tom všetkom sa vravelo vo všetkých tých recenziách. Ale nie. Prvých necelých sto strán bolo neuveriteľne suchých - a priznávam, knihu som čítal ani neviem ako dlho. Autorka ma svojim nezvyčajnejším svetom zaujala, no príbeh mi neprišiel dostatočne dobrý pre jej nápad. Prvotné kapitoly boli pre mňa suché, vyslovene som sa do čítania musel nútiť a príbeh mi prišiel totálne oničom, takže som si vytvoril v hlave akési podozrenie, že Divoká píseň bude pravdepodobne sklamaním roka. Hoci ma upútali postavy, ktoré mali do seba už od samotného začiatku niečo, nedokázal som v tom vidieť to, o čom všetci vraveli.
Zázraky sa však dejú a udiali sa aj v tomto príbehu, ľudia. Znie to divne, ale je to totálna pravda - keď som sa krvopotne prehrýzol cez tých prvých sto strán, ktoré ma absolútne vytáčali svojou slabotou, autorka sa akoby prebudila a prestala písať omáčky - dostala sa totižto k samotnému príbehu, k tomu, čo tak dlho chcela povedať, k tomu, čo skutočne bolo tým pravým príbehom tejto knihy. Ako niekto, kto píše, dokážem autorku pochopiť, že ten začiatok je slabý, lebo to inak nešlo, pretože pre celú knihu predstavuje akýsi bubienok, z ktorého má celý ten príbeh potom vyskočiť.
Dej začal pracovať na plné obrátky a nedokážem ani opísať, ako skvelo ho má Victoria vymyslený. Victoria píše skvelo a pútavo a svojsky a zároveň jednoducho, no všetko, čo vytvorí, je niečo, čo tu nebolo, niečo originálne. Vytvorila svet, ktorý nám síce neopisuje do posledného minidetajlu, no je brilantne vymyslený a funguje ako hodinky. Autorka sa v ňom nedokáže stratiť a to všetko iba prispieva k faktu, že ten svet je veľmi zaujímavý. Akoby rozprávkový a nadnesený, lebo ide o rozdelené mesto medzi ľuďmi a bytosťami, a zároveň temný až apokalyptický, lebo ide o príšery, ľudskú zlobu, ctižiadostivosť a podobne.
Dobre stavaný svet nie je však zárukou kvalitného príbehu - ten svet treba riadiť. Postavami, charaktermi - a tu Victoriu nedokážem inak, ako iba vynachváliť. Pre mňa sú najdôležitejšie v knihe postavy a Kate Harkerová s Augustom Flynnom boli postavy, čo si samé od seba otvorili dvierka do môjho srdca. Kate Harkerová je snáď tá najsympatickejšia nesympatická antihrdinka, ktorá by poľahky zahanbila všetky badass hrdinky z ya literatúry. August Flynn je to najľudskejšie monštrum, no dobre vie, že ak chce stáť vo svetle, musí vrhať tiene. Autorka dala svojim charakterom neuveriteľnú, nezameniteľnú dušu a hĺbku. Veľmi mi ulahodila tým, že nezabúdala na vedľajšie postavy, práve naopak. Avšak ešte sa vrátim k hlavným hrdinom Kate a Augustovi. Sú to zlomené a zároveň silné postavy a ja som hltal každú jednu myšlienku. Kate a August je určite jedna z mojich najobľúbenejších fiktívnych dvojíc, nehovoriac o tom, že vzťah medzi nimi sa blýska chémiou i napriek tomu, že ani zďaleka nejde o nejakú romantiku.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt this savage songNa čo chcem vlastne nadviazať tým, že kniha je veľmi temná. Autorka trafila u mňa do čierneho s krvavými, bojovými a akčnými scénami, pred ktorými ostatné priemerné young adultovky môžu iba čučať. Victoria brilantne vytvorila zápletku, ktorá dýcha akciou a napätím. Nedokázal som sa od knihy odtrhnúť a dosť často som sa pristihol, ako som v rozpakoch z toho, že chcem čítať viac, no oči mi nestíhajú. Tak veľmi som chcel čítať viac a viac. Nuž, ako ste vytušili, Divoká píseň sa mi veľmi, veľmi, veľmi páčila. Ani nechápem, ako som mohol očakávať, že to bude sklamanie, veď tá kniha je taká úžasná! Divoká píseň je plná napätia a akcie a temnoty, s hlavnými postavami, ktoré sa vám vryjú do srdca. V knihe nenájdete žiadneho hrdinu, ani zloducha. Nenájdete v nej ani príšeru, ani človeka, lebo hoci ide o celkom temný a akčný príbeh, v hĺbke svojej knižnej duše je vlastne o ľudskosti.


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  90%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Čítali ste knihu Divoká píseň? Páčila sa vám?
Aj vás zo začiatku príliš nebavila?
Čítali ste od autorky aj iné knihy? Aký máte na ne názor?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!