nedeľa 23. decembra 2018

AKO SA NALADIŤ NA VIANOCE? || KNIŽNÉ ODPORÚČANIA

Síce dúfam, že všetci ste naladení na Vianoce (veď už sú zajtra! ako rýchlo to len ubehlo!) a dúfam, že si všetci užívate tieto výnimočné sviatky, viem, že ten čas ide závratnou rýchlosťou a mnohých "vianočný duch" obíde. A keďže ja mám vo zvyku vždy počas tejto doby čítať knihy a príbehy s vianočnou alebo sviatočnou atmosférou, pripravil som si pre vás pár tipov na celkom rýchle vianočné čítania.


D I E V Č A T K O   S O   Z Á P A L K A M I
Myslím si, že tento príbeh veľmi dobre poznáte - sčasti je tragický, melancholický a chladný, no na druhej strane si v sebe nesie obrovské posolstvo a silnú myšlienku a určite roztopí každé srdce. Je to kratučká poviedka od svetoznámeho rozprávkara a na internete nájdete obe verzie - či už samotný písaný príbeh alebo krátku adaptáciu od Disneyho. A hoci poviedku prečítate behom niekoľkých minút, dá vám veľa. Ja sa k Dievčatku nesmierne rád vraciam, je to jeden z najlepších a najkrajšie vyrozprávaných príbehov vôbec.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the little matchgirl gif

H O W   T H E   G R I N C H   S T O L E   C H R I S T M A S !
A aby sme sa rozveselili zo smutného Dievčatka so zápalkami, je tu svetoznámy Dr. Seuss, ktorý priniesol do sveta habadej notorických príbehov a patrí medzi detské klasiky. Hoci mi je vždy ľúto, že som ho ako malý nepoznal, lebo u nás taký "zaužívaný" nie je (alebo aspoň v mojom okolí nie), veľmi rád si čítam tie krátke príbehy plné obrázkov, ktoré sú tak bujné, veselé a bujaré, že vás dokážu jedine iba rozveseliť. Jeden z mnohých príbehov Dr. Seussa je i známy Grinch - snáď ho ani nemusím predstavovať. A kombinácia Dr. Seuss + jeho chytľavé rýmy + namrzený Grinch + Vianoce je úplne dokonalá.

Súvisiaci obrázok

M A L Ý   P R I N C
Malého princa som po prvý raz čítal minulý rok. Hanba mi, však? Ja viem, ale stále si hovorím, že lepšie neskôr ako nikdy. A bolo to tesne pred Vianocami, v posledný deň školy, kedy sme mali už úplne voľno a v škole sme boli iba preto, aby sme si to odsedeli. Vtedy som si náhodou stiahol do mobilu Malého princa a ihneď som ho prečítal - a kniha sa, ako iste, zaradila medzi moje srdcovky. Teraz túto útlu knižôčku vlastním a vždy keď ju držím v rukách, je to akoby som držal poklad - lebo toto dielo ním aj je. Vždy keď si Malého princa prečítam, cítim sa ako po duševnom kúpeli. Mám lepšiu náladu, nevnímam svet tak pochmúrne, znova ma to dostane do nálady a zažne tú iskru v duši. A ja som si tak povedal, že Malého princa budem vždy čítať cez Vianoce - čo sa mi dosiaľ darí. Toto dielko je plné krásy, života, radosti a ak ste to nečítali, šupitom to napravte, lebo robíte oooobrovskú chybu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the little prince gif

V I A N O Č N Á   K O L E D A
Ja viem, ja viem - omieľam tu vianočné klasiky, ktoré ste mnohí už dávno a možno aj viacero krát čítali. Ale Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je jeden z úplne najlepších vianočných príbehov - ak aj nie najlepším, hoci, paradoxne, je o starčekovi Scroogovi, ktorý z duše nenávidí Vianoce. No prednedávnom som sa dozvedel, že mnohí videli adaptáciu a len máloktorí čítali i knihu - a ak patrí medzi takýchto ľudí, máte čo dobiehať, lebo Vianočná koleda je krásne napísané dielo s celkom premysleným a bystrým príbehom, ktorý ukazuje na to, čo sa týka každého z nás.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt christmas carol gif

L E V ,   Š A T N Í K   A   Č A R O D E J N I C A
Narnia je jedným z najkúzelnejších príbehov vôbec a druhý diel tejto série je zimný, chladný a čarovný, a ja si ho veľmi rád pripomínam práve na Vianoce. Hoci tento rok knihu asi nebudem čítať, lebo mám na pláne ešte knihy, ktoré som nečítal, vždy si tento príbeh aspoň pozriem vo filmovej adaptácií. Mne sa k Vianociam úplne hodí, jednak tou zimou a jednou samotným biblickým príbehom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt lion the witch and the wardrobe gif

H A R R Y   P O T T E R   A   N O Č N Ý   C I R K U S
Iste ste si zvykli, že vždy okolo Vianoc/Nového roka chodí v telke Harry Potter - preto ho tu musím spomenúť. J.K.Rowlingová v každej knihe opisuje isté obdobie, či už sú to Vianoce a či Halloween, a vždy ho opíše úplne úžasne, a na rozprávkové Vianoce v Rokforte nesmiem zabudnúť.
Rovnako to je však aj s Nočným cirkusom. Hoci ja radšej Nočný cirkus čítam cez jeseň, lebo je to taký "daždivý", viktoriánsky príbeh ako dokonalý na jeseň, taktiež neurobíte zle, ak sa rozhodnete si knihu prečítať cez vianočné voľno. Táto kúzelná jazda vám nedá pokoja kým ju nedočítate a elegantný hlas Erin Morgensternovej vás určite zababuší do príbehu, kde je fantázia skutočnosťou...a kde nájdete veľa voňavých a chutných opisov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hogwarts christmas gif

A L M O S T   M I D N I G H T
Rainbow Rowellová je zaručená kvalita, a to platí aj pri zbierke jej dvoch "festive" príbehoch. Hoci som zatiaľ prečítal iba prvý príbeh z tejto knižky s názvom "Midnights", oba príbehy sú príjemné a uzimené (z Kindred spirits som asi pred rokom randomne prečítal pár strán, preto píšem oba) a určite si ich vychutnáte v spoločnosti horúcej čokolády a sušienok.

A čo vy? Čo čítate počas týchto sviatkov?
Čítate vianočné príbehy, alebo ich nemusíte?
Máte aj vy nejaké odporúčania? Čo radi čítate/pozeráte počas zimných prázdnin?
A ako trávite svoje voľno?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!