utorok 1. januára 2019

NAJLEPŠIE KNIHY ZA ROK 2018

Krásny Nový rok vám prajem! Snáď ste si noc plnú ohňostrojov užili a dúfam, že ste do nového roka vkročili pozitívne, s radosťou a nadšením. V dnešnom článku sa ešte obzriem do toho predošlého - a zhrniem v ňom tie najlepšie knihy, ku ktorým som sa behom roka 2018 dostal.


Kniha od oceňovaného autora Jasona Reynoldsa je výpoveďou chlapca písanou vo veršoch. O čom je? Celý príbeh sa točí okolo chlapca, ktorý ide výťahom - s pištoľou v ruke, pripravený spáchať pomstu. Pri jednotlivých poschodiach však do výťahu prichádzajú chlapcovi zosnulí blízky a celá kniha je veľmi citlivá, zároveň akčná a brilantne napísaná. Hoci som od autora neprečítal každú knihu, jednu-dve mám prečítané a je to skvelá osôbka a knižku Long way down odporúčam všetkými desiatimi.

22552026

Hoci tento príbeh čítali okolo mňa snáď všetci, na mňa prišiel rad až dakedy v júni - a vôbec som nevedel pochopiť, prečo mi to trvalo tak dlho. Knihu som zhltol behom jediného dňa a už pri písaní tejto vety mám nutkanie ju znova otvoriť a začítať sa do tohto krásneho a poeticky napísaného príbehu. Neviem, či mám dobré info, no dakde som započul, že by mal byť film - tak dúfam, že bude rovnako úžasný ako aj predloha. Recenzia je TU.

26192361

Dodnes neviem, ako presne som sa dostal k tejto svetovej klasike. Ale vôbec neľutujem. Je to úžasný a brilantne napísaný príbeh o témach, ktoré nás ako spoločnosť sprevádzajú a budú sprevádzať na každom kroku, kedykoľvek a kdekoľvek. Nezabíjajte vtáčika má v sebe obrovitánske posolstvo a postavy, ktoré vám priľnú k srdcu. A hlavná hrdinka je úplne úžasná, sledovať celý ten príbeh skrz jej oči bolo pre mňa nesmiernym čitateľským zážitkom. Recenzia je TU.

28532006

Film mi vytrhol z hrude srdce, roztrieštil ho a tie zvyšné polámané kúsky ešte pre istotu udupal, takže som sa nevedel dočkať, kedy siahnem po knihe. A hoci som mal veľký strach kvôli rozporuplným názorom či tým, že kniha je v skutočnosti staršia a dosiaľ sa o nej nepočulo, bola rovnako romantická, zasnená a úžasná ako aj film. Najviac sa mi páčilo, aké to bolo filozofické, zasnené a napísané tak precízne a umelecky, až som si daktoré vety prečítal niekoľko krát hneď za sebou. Táto kniha je atmosferickou ódou na leto, mladosť, krásu, život a lásku. Recenzia je TU.

39698803

Príbeh o súrodencoch, ktorí kedysi boli veľmi blízki, no teraz sa ich vzťah rozpadol, rozdelili sa a stali sa z nich úplne iní ľudia. Kniha o živote, o láske, o umení. No to, čím je výnimočná, je spôsob, akým je napísaná. Z autorkiných slov srší elán, umenie a vášeň a keďže ja osobne mám s Noem veľmi veľa toho spoločného, knihu som prečítal za necelé dva dni a asi mesiac-dva som si ju musel prečítať ešte raz, lebo stále som nad ňou premýšľal. Recenzia je TU.

25945689

V roku 2018 prišiel čas aj na lúčenia - a to sa týkalo mojej srdcovej záležitosti s názvom Havraní cyklus. Táto neuveriteľne úžasná séria sa schyľovala ku koncu a Havraní kráľ má v sebe všetko, čo od dobrého zakončenia očakávate. Táto séria je úplne ikonická a ja sa neviem dočkať, kedy autorka vydá trilógiu zameranú na Ronana. 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt havraní kráľ

The Wicker king je pre mňa úplne najlepšou knihou predošlého roku - a z veľkej časti viem, že aj preto, že to bolo úplne mimoriadne prekvapenie. O knihe som nevedel ABSOLÚTNE nič. Nič, ani meno autorky, ani tému, absolútne nič, nič nič. Zaujala ma však obálka a keď som nemal čo čítať, randomne som si ju stiahol a pustil sa do nej. Automaticky ma zaujala. Kapitoly nemajú viac ako jednu stranu a ja som knihu prečítal za dve či tri hodinky a bola to skvelá, úžasná jazda. Wicker king je kniha, ktorá síce nie je pre každého, no nájde si svojich čitateľov, svoje spriaznené duše, ktoré si príbeh obľúbia kvôli rovnakým emóciám, ktoré možno cítia samy. Hlavných hrdinov som si nesmierne obľúbil, bolo to citlivé a emotívne čítanie s kvapkou paranormálna a tajomna a ja len dúfam, že sa preloží, aby sa k nej dostalo čo najviac čitateľov.

33158541

A aké knihy boli pre vás minuloročnými favoritmi? 
Dokážete si vybrať jedinú najlepšiu?
Čítali ste niektoré z uvedených kníh? Páčili sa vám? Čo na ne vravíte?
Chystáte sa na niektoré?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!