pondelok 11. februára 2019

MODERNÁ POÉZIA NA PIATU

Krásni pondelok, čitatelia! Dúfam, že sa váš týždeň začal najlepšie, ako sa len dalo. Ak ma sledujete na Goodreads, určite viete, že čítam veeeeľmi veľa kníh z novodobého fenoménu, z tzv. "modernej poézie". A hoci sa na prvý pohľad zdá, že tento ošiaľ často prináša sklamania, nie je to celkom pravda, pretože medzi tou masou kníh a zbierok si určite nájdete svoje klenoty. V dnešnom článku vám predstavím päť kníh modernej poézie, ktoré sa mi páčili a ktoré vám s istotou môžem doporučiť, ak si chcete niečo z tohto žánru prečítať, poprípade chcete vedieť, či sa danú knihu čítať oplatí.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt light filters in poemsAutorkou tejto ešte celkom fresh zbierky je Caroline Kaufman, ktorá sa svojimi básňami a myšlienkami preslávila na Instagrame (vraj). Ja som však jej účet ešte nikdy nevidel, popravde ani neplánujem, no jej zbierku básní som si prečítal vo chvíli, kedy som ju našiel dostupnú na nete, pretože som sa na ňu veľmi tešil. Prečo? Nuž, jednak pre pozitívne recenzia a jednak pre to, čo sa vravelo o autorke. Nemala to najľahšie a od trinástich píše básne, aby sa vyrovnala s depresiou. A keďže som človek, ktorý túto škaredú stvoru dobre pozná, vedel som, že si to musím prečítať. A našťastie to dopadlo oveľa lepšie, než som sám očakával. Každá jedna báseň/myšlienka je trefná, ucelená, má svoj význam a rovno vám svoju rukou miery na vaše srdce. Autorkine slová sú nesmierne citlivé, reálne, no zároveň svojim emočným rozsahom priam surové. Táto zbierka je jedna z najlepších, čo som dosiaľ čítal. Veľmi, veľmi pekná, veľmi emotívna, veľmi pravdivá. Ani jeden raz som nemal pocit, že sa autorka snaží byť "kúl" alebo čo, čo sa veľmi často stáva pri ostatných či podobných knihách. Niektoré vety som čítal niekoľko krát za sebou dookola a premýšľal nad nimi. Táto kniha sa dotýka vážnych tém a aj svojim spracovaním je vážna, vôbec nečakajte nejakú tínedžerskú naivnú výpoveď. 
Zbierku Light filters in jednoznačne odporúčam všetkými desiatimi, a navyše ukrýva aj pekné obrázky :)

“It's okay if some things
are always out of reach.
If you could carry all the stars 
in the palm of your hand,
they wouldn't be 
half as breathtaking” 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the dark between starsAtticusa vám snáď ani nemusím predstavovať. Tohto anonymného, za maskou skrývajúceho sa básnika sleduje na Instagrame milión sledovateľov, medzi ktorými sa nájdu aj mnohé celebrity. No hoci mnohí Atticusa nemusia, hlavne pre jeho jednoduchý štýl pripomínajúci skôr akési jednoduché myšlienky než básne, ja ho totálne zbožňujem. Tým, že je to chlapec, tie myšlienky sú istým spôsobom romantickejšie. Majú čaro a sú vážne pekné, hoci to nie sú žiadne básne, samozrejme. The Dark between Stars je podľa mňa kapánek slabšia než jeho prvá, no stále som naletel na jej zasnené, romantické a mladistvé čaro. Určite ju odporúčam tým, ktorí si chcú prečítať niečo megasuperrýchle, alebo tým, ktorí o sebe vedia, že sú v skutočnosti zasnené, romantické duše túžiace po letných nekonečných nociach plných hviezd.

“A troubled youth
burnt me alive
the poet came from the ashes
the words came from the fire” 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dropkickromanceAutorom je Cyrus Parker, manžel slávnej poetky Amandy Lovelace. DROPKICKromance je taká všedno-nevšedná zbierka poézie - na jednu stranu je akoby plná klišé, na druhú stranu trochu vyčnieva svojim spracovaním, teda autorovým štýlom. Niektorým sa podľa mňa nemusí až tak páčiť, no mne pripadala veľmi príjemná, dokonca sa mi páči to, že autor je fanúšikom E.A.Poea, čo je v básňach aj vidieť. Medzi témy, ktoré rozoberá, patrí napríklad prvá láska, zlomené srdce a ako sa naučiť milovať aj po tom, čo ste také zlomené srdce prežili.

“promise?” — how to trick yourself into coping with trust issues.” 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt honeybee trista mateerZbierka poézie od autorky menom Trista Mateer ma zaujala svojou peknou obálkou - nebudem klamať, bolo to jediný dôvod, prečo som sa do knihy púšťal. Napokon ma však príjemne prekvapila a hoci som z nej nemal vyvalené oči či rozorvané srdce, jej čítanie som si veľmi užil a ak ju mám zhodnotiť, určite vás nemá čím uraziť. Dotýka sa mnohých známych okruhov so života, no akýsi unikátny odtieň tomu dodáva autorkin štýl, pri ktorom sa miestami zdá, že to nie je ani tak zbierka básní, ale skôr memoár, ktorý je v básňach napísaný. Myslím si, že knižka Honeybee patrí medzi tie zlaté priemery, kedy kniha tým, že nedokáže čitateľa ani uraziť ani ohromiť, možno vyhráva nad tými, ktoré sú ospevované do nebies.

“I know that it’s reaching but I just want to leave your name on a page somewhere and never need to come back to it.” 

Súvisiaci obrázokDnešný článok ukončím knihou, ktorá mi doslova vyvalila oči. Do Wild Embers som šiel s nulovými očakávaniami, presne takými, s akými idem do každej knihy zo súdka "modern poetry". Autorkou je Nikita Gill a touto zbierkou sa mi vysmiala do tváre, pretože táto kniha je priam úžasná. Je rozdelená do niekoľkých častí a v každej vás prekvapí niečím iným, vždy má čím zaujať. Prevažne sa jedná o také "empowering" básne o ženskej sile, no nestačil som sa diviť nad všetkými tými brilantnými prirovnaniami a úžasnými metaforami. Každá myšlienka je trefne napísaná neodpozeraným, svojským štýlom. Niektoré básne sú úplne krátke, iné úplné dlhé. No každá jedna je rovnocenná, a to je iba jediný aspekt z mnohých, ktorými sa kniha môže len chváliť. 

“She is alone.
And oh
how brilliantly she shines.” 


Zaujali vás niektoré z týchto kníh?
Čítali ste ich? Aký máte na ne názor?
Ste fanúšikom modernej poézie, alebo ju skôr nemusíte?
Čítate ju často? 

1 komentár:

  1. Keďže tu nevidím žiadnu Rupi Kaur dám možno niečomu šancu :D úprimne však nie som najväčší fanušík modernej poézie aj keď je možné, že som len nenašla tú pravú pre mňa. Najmä Light Filters znie ako niečo čo sa mi môže páčiť :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý váš komentár a názor!