PRIATELIA NAVŽDY || NEOPÚŠŤAJ MA

KAZUO ISHIGURO | 312 STRÁN | DYSTÓPIA, SPOLOČENSKÝ ROMÁN | IKAR

V dystopickej verzií nášho sveta vládnu tajomstvá a záhadné pravidlá. Na výnimočnej internátnej škole Hailsham vyrastajú spolu Kathy, Ruth a Tommy, ktorých spolu s ostatnými deťmi vedú učitelia k rozličným druhom umenia a dozerajú na ich zdravie. Ako roky však plynú, z Kathy sa stane opatrovateľka a na Hailsham akoby úplne zabudla - všetko sa však mení, keď i po rokoch do jej melancholického života vstúpia Ruth a Tommy. Traja priatelia sa tak zamýšľajú nad svojimi životami, nad tým, čo sa medzi stalo, a čo sa stalo so svetom, ktorý už nie je taký, aký býval. 


Kazuo Ishiguro je autor, ktorého meno na poli literatúry je dôverne známe a familiárne. Jeho tvorba je veľmi oceňovaná a neustále čítaná množstvom ľudí po celom svete. Medzi jeho známe knihy patria Súmrak dňa, či práve kniha Neopúšťaj ma, za ktorú spisovateľ získal Nobelovú cenu za literatúru, čo si myslím, že hovorí samo za seba. 
Kniha si ma namotala už od prvého riadku. Hoci je začiatok pomerne slabší, vnímajúc to po dočítaní celého románu, už od prvej kapitoly je to také svojské, nezameniteľné a už od prvého momentu má kniha svoj tón. Je nostalgická, melancholická a smutná, no ani jednu z týchto emócií k vám spisovateľ neprináša nejakým veľkolepým spôsobom - čo chcem tým povedať je, že keby zoberiete hocakú inú knihu obsahujúcu tieto emócie, bola by nimi preplnená, no kniha Neopúšťaj ma to robí inak, akosi nenápadne. Autor všetko opisuje ľahkým a nie zložitým spôsobom a namiesto toho, aby tie emócie boli nejako pompézne vyburcované, sú skôr ľudské, minimalistické a skrývajú sa hlboko pod povrchom, takže keď dočítate knihu, namiesto toho, aby ste fňukali ako dieťa a potom sa pohli ďalej, iba ostanete sedieť na mieste, neschopný slova. Tie emócie sú skutočné a tvrdé, a myslím si, že v tom spočíva celá sila tejto knihy, hoci má mnohé aspekty, ktorými sa môže len pýšiť.
Mne sa veľmi páčilo ako autor podal svoj dystopický a zároveň nie veľmi vymyslený svet. V ostatných románoch by ste v priebehu už niekoľkých kapitol vedeli, ako a prečo veci fungujú tak, ako fungujú a podobne - tu je to úplne inak. O svete neviete absolútne nič. Avšak každou ďalšou vetou, každou ďalšou kapitolou, sa dozvedáte o ňom viac a viac, pričom však autor vždy nechá niečo otvorené a nevysvetlené, takže sa to dokonale vyváži. Ku koncu knihy som vedel usúdiť, aký je tento svet a podobne, no zároveň som o ňom nevedel viac, než autor zamýšľal - a to je nesmierne bystré a brilantné.
Postavy sú rovnako plastické ako svet, po ktorom kráčajú. Každá jedna je výnimočná, no zároveň všetky spája jedno: že sú to skutoční ľudia. Majú dobré i zlé stránky a ja som sa po veľmi, veľmi dlhej dobe pri knihe cítil,že čítam nejaký skutočný príbeh o skutočných ľuďoch, ktorí možno ešte dosiaľ žijú. Kathy, Ruth a Tommy sú samozrejme hlavná trojica a nedá sa ich neobľúbiť - no zároveň vás dokážu rozoštvať a nahnevať, no tým sa iba prehlbujú a vy s nimi sympatizujete pre to, ako ľudsky a skutočne sa zachovali v daných situáciách. Ruth je taká princezná, ktorá nikdy nebola zachránená a Tommy absolútne zlatíčko.
Kathy je rozprávačkou celej tejto knihy a hľadieť na svet jej očami bolo nesmierne krásne a zároveň ťažké - každé jedno slovo, každá jedna scéna, je totižto podfarbená melanchóliou a nostalgiou, ktorá iba pripomína to, čo sa nedá vziať späť. Jej rozprávanie vás pohladí po duši i zlomí srdce, čo najväčšmi samozrejme platí pri závere.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt never let me goJa som na goodreads spomínal, že knihe dávam plný počet hviezd aj napriek drobným chybičkám krásy, ktoré som tam ja videl. Medzi tie patrí napríklad začiatok, ktorý bol, ako som spomínal, slabší ako zvyšok knihy a taktiež fakt, že som z knihy nikdy nevedel prečítať veľký kus na jediný záťah a vždy som si musel dať prestávku, čo zapríčinili jednak i emócie a jednak dlhšie kapitoly, ktoré mám ja skôr radšej kratšie a vo väčšom počte. Avšak čítanie tejto knihy je ako vznášanie sa na hladine jazierka zaliateho mesačným svitom, pričom vás voda každou ďalšou chvíľou ťahá viacej ku dnu - a ja som si to nesmierne užil. Teším sa na autorove ďalšie knihy a neviem si túto vynachváliť. Ak ste ju nečítali, napravte to - je to totižto uhrančivé, nostalgické a krásne čítanie o živote, o priateľstve, o láske a strate a o svete okolo nás. (A film je tiež pekný. Hoci nevyužíva celý potenciál knihy, je naozaj pekne spravený.)


P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  95%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Čítali ste knihu Neopúšťaj ma? Ako sa vám páčila?
Čítali ste autorove ostatné diela? 
Čo na ne vravíte?

Komentáre

 1. M I L U J E M túto knihu :). A vlastne príbeh, ako taký. Keď mám pravdu povedať, tak ako prvé som videla jej filmové spracovanie, ale to bolo veľmi dávno.. Až potom som sa dostala ku knižke a tá mi vyrazila dych. Je celkom iná, než autorov Súmrak dňa a naozaj všetkým sa líši od toho, čo som v Súmraku našla. Neopúšťaj ma je melancholická, nostalgická, skrátka presne taká, akú si ju popísal v recenzii. Tak veľmi nenútene vie drobnými slovíčkami zahrať na tú správnu strunu a dokáže zlomiť srdce, no je to spôsob, ktorý sa dá ťažko popísať. Chystáš sa pozrieť film? Tvoja recenzia je prefektná a som rada, že som si pri nej zaspomínala na vlastné dojmy :). Maj sa krásne!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Film som si pustil niekoľko minút po dočítaní knihy a veľmi sa mi páčil, bol naozaj pekne spracovaný a taký nenútený a úprimný :-)
   Veľmi pekne ďakujem za pekné slová, som rád, že sa recenzia páčila :) A maj sa krásne aj ty!

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!