HORÚČNY SEN || ZÁCHRANNÁ VZDIALENOSŤ

SAMANTA SCHWEBLIN | 120 STRÁN | HOROR, MAGICKÝ REALIZMUS | IKAR

Amanda sa ocitla v nemocnici. Leží v horúčkach rozpráva a sa s chlapcom, Davidom, ktorý od nej žiada, aby sa rozpamätala na posledné chvíle pred príchodom do nemocnice - na to, ako sa Amanda zoznámila s Davidovou matkou, Carlou - a aby pochopila, čo sa vlastne stalo. Chlapec neustále Amandu nabáda na to, aby pochopila jednotlivé súvislosti, no čím ďalej, tým viac sú rozmazané - čo sa vlastne s ňou stalo? A čo sa stalo s Davidom?


Samanta Schweblin patrí medzi popredných autorov dnešnej literárnej fikcie. Pochádza z Argentíny a už pred niekoľkými rokmi upriamila na seba pozornosť oceňovanými poviedkami, ktoré neskôr premenila na niekoľko rovnako oceňovaných a kritikmi vychvaľovaných zbierok. Medzi tie patrí napríklad Mouthful of Birds, ktorá sa nachádzala v longliste na ocenenie Man Booker International Prize. Potom Schweblinová prišla s prvým románom - a síce znepokojujúcim titulom Záchranná vzdialenosť, ktorá je o našom okolí viac, než sa nám na prvý pohľad zdá. Kniha zažala rovnaký úspech ako autorkine zbierky poviedok a taktiež bola priamo nominovaná na Medzinárodnú Bookerovu cenu.
Autorka je známa pre svoj jedinečný spisovateľský štýl, kedy sa nebojí nahliadnuť do tém a výjavov z každého rohu vlastnej fantázie. Jej príbehy môžu byť bizarné, desivé, odpudivé a znepokojujúce, no v konečnom dôsledku sú vždy akýmisi metaforami či alegóriami na problémy z dnešného sveta.

Záchranná vzdialenosť je útla knižka. Má iba stodvadsať strán, sama o sebe je drobná a navyše písmo je dostatočne veľké na to, aby ste túto bizarnú jazdu zhltli behom jediného sedenia - čo bol môj prípad. Nie je teda delená na kapitoly, ani na nejaké iné časti - čo chcem však povedať je fakt, že kniha akoby "netrpí" žiadnou expozíciou. Autorka vám nič nepredstavuje, nijak vás s dejom nezoznamuje - svojim silným stiskom vás okamžite vtiahne do centra diania, či tomu chápete, alebo nie. Už od prvej vety v tejto knihe cítiť nepokoj, akúsi úzkosť, v ktorej vlastne spočíva celý ten jej "horor" a "des". Hlavná postava je delená na dve polovice: jedna patrí Amande, druhá Davidovi, jedna prítomnosti v nemocnici, druhá minulosti, ktorá sa odohrala iba pred chvíľou. Musím sa priznať, že ja osobne nemusím retrospektívne rozprávanie a knihy, kde sa strieda prítomnosť a minulosť, nejako špeciálne nevyhľadávam. Pokojne vás však musím ubezpečiť, že kniha ten svoj príbeh takto nerieši - nie je delená na teraz a predtým. Všetko sa to odohráva počas jedinej konverzácie s chlapcom, ktorý chce o minulosti vedieť. A hoci vás Amanda zoberie do včerajších dní, všetko sa to odohráva vrámci toho dialógu.
Osobne ma viac než samotný príbeh fascinovala autorka. Vidieť jej myseľ a jej slová bol hotový zážitok. Samanta Schweblin má jedinečný dar písania a svojim štýlom je príznačná. Veľmi sa mi páčilo, ako išla rovno k jadru veci, neotáľala, zbytočne neopisovala. Príbeh, ktorý by bol podobne napísaný, som už dlho nečítal. Vôbec sa nesnažila tú scénu akoby "vystavať", ona proste luskla prstami a hotovo.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fever dream samanta schweblin gifZáchranná vzdialenosť je kniha, ktorú v anglickom jazyku pomenovali ako Fever dream - horúčny sen. Ten názov má niečo do seba - príbeh, ktorý ponúka táto útla knižka, je, naozaj, horúčnym snom. Nie nočnou morou, ale akýmsi ťaživým, znepokojujúcim snom. V jednej chvíli máte pocit, že absolútne nechápete o čo autorke ide, a v druhú chvíľu ten problém, ktorý rozoberá, vidno úplne jasno. Kniha Záchranná vzdialenosť je presne takým horúčnym snom - pamätáte si pocity, ktoré ste počas neho cítili, pamätáte si, čo bolo jeho podstatou, no niečím vám nedovolí, aby ste ho uchytili do ruky. Príbeh, ktorý ponúka, sa dá rozanalyzovať a zároveň nechať tak a možnosťou viacerých interpretácií mi autorka osobne ulahodila. Milujem príbehy, po ktorých sa musíte s niekým o nich porozprávať a keď ich spolu rozoberiete, prídete na to, aký máte vlastne názor na svet okolo seba a prečo tak premýšľate.
Tejto knihe naozaj nemám čo vytknúť. Je bravúrne a zároveň svižne napísaná, je bizarná a surrealistická a jej horor spočíva v tom, keď si predstavíte, že dané udalosti by sa začali diať vo vašom susedstve. Je to nepokojný, úzkostný, horúčny sen. No hoci sa mi kniha veľmi páčila, nemohol som jej dať plný počet - očakával som totižto od nej, že ma nejako hlbšie zasiahne, že ma nepustí ani vo chvíli, kedy ju dočítam. No zároveň je zasa aj to jej čaro - autorka vás nestavia do pozície hlavných hrdinov, ona nechce, aby ste to prežili: chce, aby ste túto nočnú moru sledovali.
Ja to môžem uzavrieť iba tým, že Samanta Schweblin je veľmi sľubná autorka. Momentálne od nej čítam jednu zbierku poviedok a taktiež stojí zato!

P E R C E N T U Á L N E   H O D N O T E N I E:  78%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Čítali ste knihu Záchranná vzdialenosť? Ako sa vám páčila?
Čítali ste autorkine ostatné príbehy? 
Čo na ne vravíte?
Chceli by ste si od nej niečo prečítať?

Komentáre