LUMBERJANES, ASSEMBLE! || PÄŤ DÔVODOV, PREČO SI PREČÍTAŤ ZÁLESKAUTKY


Ak ma sledujete na Goodreads, určite ste si všimli, že som sa tento rok pustil do komiksovej série s názvom Lumberjanes, alebo v českom preklade, Záleskautky. O čom séria komiksov je? Nuž, pojednáva o partií svojráznych dievčat, ktoré sa skamarátia na letnom tábore - no všade vôkol sa potulujú všakovaké monštrá, neustále sa čosi podivné deje a dievčatá riešia jednu záhadu za druhou. No a keďže som si túto sériu celkom obľúbil, tak vám v dnešnom článku ponúknem päť (a pol) dôvodov, prečo si túto bláznivú jazdu prečítať!


Začnem tak genericky, čiže s postavami. Členky tejto krutoprísnej party sú Mal, Ripley, Molly, April a Jo, samozrejme sa popri hlavných postavách objavujú i vedľajšie postavy. Ja mám osobne najradšej April, veľmi sa vidím v jej úzkostlivých a panických reakciách, haha, a potom Jen, čo je akási mentorka alebo také niečo, jednoducho je jedna z tých slečien, čo ten tábor vedú. Jej reakcia na všetky bláznovstvá Záleskautiek ma vždy rozosmeje, milujem, ako v celej partií predstavuje akéhosi ustráchaného rodiča. Banda Záleskautiek je naozaj super skupina. Určite si v dievčatách nájdete svoju obľúbenkyňu a každá vás má čím zaujať.

Diverzita je aspek YA literatúry, o ktorej môžme diskutovať snáď i celú večnosť. A hoci je v Záleskautkách miestami nepotrebná, miestami trošku väčšmi pretláčaná, všeobecne je však diverzita zobrazená v týchto komiksoch naozaj pekným a úctivým spôsobom. Komiksy prinášajú "empowerment" nielen pre všetky dievčatá a ženy, ale i pre chlapcov a milo zobrazujú "inakosť" istých postáv. Záleskautky je ten prípad, kde diverzita nie je nejak silená, skôr je veľmi prirodzená. Od tvorcov istotne nemám pocit, že diverzitu využili iba kvôli nejakej korektnosti a páčiteľnosti, no naozaj im záležalo, aby sa každý človek našiel v ich diele.

Lumberjanes vychádzajú i v češtine 

To, čo zažijete s touto partiou dievčat, je jedno veľké bláznovstvo. Bohovia a bohyne, mágia a prekliatia, dinosaury a Medvedia žena. Vždy keď si myslíte, že okolnosti, v ktorých sa Záleskautky ocitli, nemôžu byť bláznivejšie, sa jednotlivé situácie ešte zhoršia. Komika a zábava tejto série veľmi spočíva i v tomto - istým spôsobom to pripomína napríklad sitcom, kde sa všetko stupňuje a stupňuje. Hoci vedia byť jednotlivé príbehy trošku akosi pritiahnuté za vlasy, určite vás nebudú nudiť. Jediný problém, ktorý som tuto vedel nájsť je fakt, že občas je to repetetívne. Niekedy sa isté veci opakujú a potom to vyznie tak šablónovito, no na druhej strane, ide o krátky zábavný komiks a nie o nejaký román, takže názor si urobíte vy :)


Záleskautky vlastne založila Noelle Stevenson, ktorú istotne mnohí z vás zbožňujú i vďaka grafickému románu s názvom Nimona, ktorý má obrovský fandom a myslím že aj niekoľko ocenení. V špeciáloch tohto komiksu sa objaví napríklad i Holly Black či Seanan Mcguire, takže to je tiež plus. A som si určite istý, že sa ešte objavia ďalšie mená obľúbených a známych autoriek.

Najradšej mám na tejto sérií atmosféru a humor. Ak ste mali radi seriál Mestečko záhad, toto je pre vás - a to bol dôvod, prečo som tento komiks začal čítať. Milujem príbehy z letných táborov, ktoré sú plné záhad, príšer a všetkému vlastne velí nejaká partia bláznivých podivínov, niečo napríklad vídať i v pôvodnom Scooby Doo. Záleskautky skvelo balansujú na hraniciach atmosferickosti a zároveň humoru.


No a posledným nie-úplným-dôvodom je pripravovaná filmová adaptácia. Ja teda dúfam, že sa jej dočkáme čím skôr a modlím sa, aby to naozaj vyšlo a vystihlo tú atmosféru a posolstvo komiksu. Ak to nik nespacká, bude to super podívaná! 


Čítali ste Záleskautky? Páčili sa vám?
Chceli by ste si ich prečítať?
Poznáte nejaké ďalšie komiksy s podobnou tématikou? Máte nejaké dobré tipy? 

Komentáre