HRDINOVIA A ZLOSYNOVIA, MAJTE SA NA POZORE! || NIMONA


NOELLE STEVENSON | 272 STRÁN | GRAFICKÝ ROMÁN | COOBOO

Talentovaná umelkyňa Noelle Stevenson sa preslávila svojím debutovým grafickým románom, ktorý sa posmieva zaužívaným trópom a klišé v príbehoch o superhrdinoch a superzloduchoch. Nimona prichádza ako pohroma: nie je hrdinka, nie je ani zloduch, no dokáže sa premeniť na žraloka, draka a vlastne takmer na všetko. Prichádza, aby pomohla najväčšiemu zloduchovi v kráľovstve - no ako sa rozvíja jej príbeh, zisťujeme, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Humorným a ľahkým autorským štýlom sa dozvedáme, že hranice medzi hrdinom a zloduchom sú bližšie než si myslíme, že aj hrdina má svojich démonov a že možno ten najväčší zloduch je ten najväčší mäkkýš zo všetkých.


O Nimone som počul tak veľmi, ako ste o nej počuli aj vy. Z každej strany. V pôvodnom jazyku je vydaná už niekoľko rokov no a odvtedy jej na konto pribúda čoraz väčšie množstvo chvály, pozitívnych ohlasov a fanúšikov. Nimona je hotová senzácia. Takže ja som si na ňu brúsil zuby už od prvého momentu, kedy som ju na Goodreads videl - čo je už dosť dlhá doba. Dokonca som ju mal aj niekoľko krát stiahnutú v mobile, no nechcel som tie krásne ilustrácie čítať z displeja. No a hoci čítam veľa kníh v angličtine, niektoré odmietam čítať inak než v preklade, pretože si rád užívam zážitok z čítania vlastného jazyka. Takže som si na Nimonu musel trochu počkať, no vďakabohu sa Cooboo postaralo o to, aby sa kniha dostala aj k nám.

Autorka geniálne načala príbeh. V tomto žánri sa často stretávame s backstory, nejakým vysvetlením či opisnou expozíciou, aby sme sa naladili na vlnu príbehu. V Nimone však autorka nestrháva iba hranice medzi tým, čo jej ponúka téma príbehu (hrdinovia, zloduchovia a podobne), ale i v tom, čo jej ponúka samotná forma žánru. Expozícia v tomto diele je nulová, príbeh sa začína tým, ako sa Nimona "votrie do náručia" najväčšiemu zlosynovi v kráľovstve a ten ju neochotne prijme za svoju diabolskú spoločníčku. Prvé kapitoly mi vyčarovali na tvári úsmev. Samozrejme, to platilo aj o zvyšku, ale najmä o tom začiatku - autorka nás ihneď vtiahne do deja, prostredníctvom osobitného humoru spôsobí, že sú nám postavy automaticky sympatické, a príbeh je viac než pútavý a zábavný. 


Nimona ako postava je dievča, ktorú si ihneď zamilujete. Ja som si ju zamiloval v momente, kedy sa premenila na žraloka. Ballister Blackheart je ten netypicko-typický zloduch, ktorý je vysoký, má čierne vlasy a oblieka sa do tmavého plášťa. Spriada diabolské plány a ja som si ho ihneď zamiloval - počas celej knihy som mal z neho pocit, že je akousi paródiou na všetkých tých epických a veľkolepých superzloduchov z filmov a kníh, ktoré sú nám dobre známe. Má taký zatrpknutý, suchý tón a medzi ním a Nimonou vládla dokonalá chémia. Sú to snáď tí najlepší parťáci, o akých som čítal. 

Na druhej strane mince máme udatného, odvážneho a blyštiaceho sa hrdinu vo zbroji, Sira Ambrosiusa Goldenloina. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka zobrazila superhrdinu vo svojom príbehu. Ukázala, že aj hrdina má svojich démonov, je nedokonalý a už tobôž nie je svätý, ako o ňom prehlasuje zvyšok sveta. No na druhú stranu nijak tento titul neznehodnocovala, práve naopak, dodala mu taký ľudský, realistickejší náboj. Ja som osobne Abrosiusovi nevedel prísť na chuť. Viem, že ho mnohí majú radi, no ja som ho začal "vnímať" až keď prišlo ku konfrontácií s Ballisterom. 


Myslím si, že Nimona vás nemá čím sklamať. Je zábavná, svieža, číta sa jednoducho a rýchlo, ponúka sympatické a vtipné postavy a zaujímavý príbeh zasadený do sveta, z ktorého by som ja osobne rád videl ešte mnoho ďalších príbehov. No napriek tomu jej nemôžem dať plný počet hviezdičiek, pretože ak by som knihu rozdelil na dve polovice, tá prvá ma bavila viacej. Počas prvej polky som mal pocit, že knihe dám plný počet a keď prišla tá druhá, trošku začala povoľovať. Prvá polovica bola nabitá vtipnými, akčnými a komickými scénami, tá druhá ide trošku do hĺbky a príbeh sa v ňom zamotáva a má vážnejší a napínavejší podtón. Samozrejme, to je pochopiteľné  a je to čisto iba moja osobná preferencia. Kniha je skvelá, no mne osobne by nevadilo, ak by do tej hĺbky vôbec neišla, hoci ponúkaný príbeh je fakt super. Ako vravím, to je iba moja osobná preferencia, no napriek tomu Nimone nemám čo vytknúť. Je to dokonalé oddychové čítanie a krásnymi a zároveň jednoduchými ilustráciami, ktoré zabaví každú vekovú kategóriu a rozhodne by ste si ju nemali nechať ujsť. Navyše, mať ju na poličke je fakt super pocit. Vyzerá skvostne.

PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 82%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.


• • •
Čítali ste Nimonu? Ako sa vám páčila?
Chceli by ste si ju prečítať? 
Chystáte sa na ňu?
• • •

Adrián

Komentáre