O NÁVRATE DO PODMORSKÉHO KRÁĽOVSTVA || CHLAPEC, KTORÝ PATRIL MORU


DENIS THÉRIAULT | 200 STRÁN | LITERÁRNA FIKCIA, MAGICKÝ REALIZMUS | LINDENI

Kanadský a oceňovaný spisovateľ prináša poetický príbeh o dvoch chlapcoch, ktorých spájajú osamelosť a pochopenie. Krutú realitu vyvažujú magickým, podmorským svetom stvoreným ich vlastnými fantáziami. Podmorské kráľovstvo je idylické a nejestvuje v ňom smútok zo spoločnej straty rodičov - avšak priateľstvo dvoch zranených chlapcov je čoskoro narušené a ohrozené rozmazávaním hraníc medzi svetom imaginárnym a tým skutočným. Čo ak je svet, ktorý stvorila fantázia, nebezpečný?

Je bolestivé priznať si, že človek je sám.
V tej chvíli som potreboval sám seba presvedčiť, že existuje niečo väčšie než moja samota, a tak som podišiel k oknu a snažil sa odmerať more. Niekde na západ odo mňa ležal Luc v spacom vaku, privoniaval k hviezdam, prípade sa modlil. Pevne som dúfal, že bude úspešnejší...


O knihe Chlapec, ktorý patril moru som počul veľa a zároveň málo. Spoznal som ju vďaka slovenskej obálke (ktorá je mimochodom krásna a jednoduchá) a akosi vždy, keď som bol na Martinuse či iných stránkach, sa znenazdajky objavila, no bližšie som o nej nevedel nič. Azda iba to, že som z nej mal pocit, že bude akýmsi strateným klenotom - čítalo ju totižto nie veľa ľudí, no názory zato boli prevažne plné chvály. Takže som mal nejakého tušáka, že to bude kniha pre mňa. Recenzie a názory sľubovali poetický, lyrický magicko-realistický príbeh o dvoch kamarátoch, a keď sa mi naskytla možnosť si knihu prečítať, neváhal som - a spravil som to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol. Neviem ani poriadne kde začať, no jedno je isté: príbeh, ktorý nájdete v tejto knihe je prekrásny.


Keď som otvoril knihu a začítal sa, nevedel som sa od nej odtrhnúť. Autor ma ihneď vtiahol do deja, ovanul ma sviežim morským vzduchom a ja som podľahol jeho čaru a nechal som sa unášať vlnami tohto príbehu. 

Samotná dejová linka mi spočiatku neprišla - hoci som si čítanie knihy nesmierne užíval - nejaká výnimočná a unikátna, jej sila sa skôr ukrýva v tom, že je to ľudský príbeh, príbeh o ľuďoch, ich životoch, vzťahoch a osudoch. To, čo ju robí vskutku výnimočnou je spôsob, akým je napísaná, akým je podaná. Rozprávač mi bol nesmierne sympatický - bol jednoduchý, typický pre svoj vek, a jeho pohľad na svet i na jeho kamaráta Luca bol prekrásny. Emócie, ktoré cítil a opisoval, boli skutočné a realistické a hoci všetky jeho myšlienkové pochody mali melancholický podtón, sem-tam sa preukázala tá detskosť a hravosť, ktorú ja mám v knihách veľmi rád. S Lucom sa príjemne dopĺňali - na jednej strane bol Luc tichý, menej zhovorčivý, väčšmi tajnostkársky, no autor dokonale vystihol fakt, že to, čo ľudí spája, sú emócie a pocity, ktoré dokážu na tom druhom pochopiť. Nedá sa povedať, v čom si rozprávač s Lucom boli odlišní a v čom podobní, pretože boli oboje.

Obrovský triumf tejto knihy je, ako som spomínal, spisovateľ. Nedokážem slovami vyjadriť, ako tento autor umne a priam prekrásne spriadal slová do viet a vety do jednotlivých kapitol. Ak čítate blog dlhšie, viete, akú veľkú mám slabosť na knihy, ktoré sú poeticky a lyricky napísané, a nič nie je dokonalejšie, keď sa spojí krásny príbeh s ešte krajším písaním - čo je práve prípad Chlapca, ktorý patril moru. Čítať tento román bol hotový zážitok - autor uhrančivý príbeh podáva tak, že to pripomína more. Pri čítaní prvého odseku cítite škrekot čajok a svieži vánok, onedlho vstúpite do vody a ostanete sa vznášať na hladine. No a po zvyšok príbehu vás autor svojim lyrickým a vyšperkovaným jazykom iba ťahá väčšmi ku dnu. Možno sa vám zdá, že preháňam, no naozaj je táto kniha taká nádherná. Už v kdesi v polovici som si bol stopercentne istý, že sa pridá na môj zoznam úplne najobľúbenejších kníh a pravdupovediac, ak by som sa necítil kvôli tomu divne a trápne, pokojne by som si knihu prečítal znovu, hneď v tejto chvíli, hoci som ju dočítal iba nedávno. Aj cez to, že je knižka útla a číta sa naozaj rýchlo a jednoducho, ponúka príbeh s obrovskou škálou emócií a má sa čím pýšiť. Myslím si, že tie ocenenia, chvály a recenzie si právom zaslúži. Nejestvuje jediného detailu, ktorý by som vytkol, tobôž nie niečo, čo by sa mi vyslovene nepáčilo.

Nuž, určite vám už je jasné, že táto knižôčka ma doslova očarila. Vôbec som nepredpokladal, že si tak uchopí moju pozornosť a pravdupovediac, absolútne som neočakával, že si ju zamilujem tak veľmi. 
Ak ste Chlapca, ktorý patril moru, nečítali, ihneď to napravte. Nebudete ľutovať (a poďakujete mi).


PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 100%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.


Čítali ste Chlapca, ktorý patril moru? Ako sa vám kniha páčila?
Chceli by ste si ju prečítať? 
Chystáte sa na ňu?
Čítali ste od autora iné diela? Čo na ne vravíte?


Adrián

Komentáre

 1. Wau... Je pravda, že táto kniha si vždy upútala moju pozornosť a neraz som ju držala v rukách, ale ešte väčšmi je pravdivejší fakt, že som ju z neznámenho dôvodu odložila do pomyselnej klietby - neplánujem čítať/zabudla som, že existuješ. Nebyť tvojej recenzie asi by to tak aj ostalo. Čítať toľko nadšenia a úprimnej radosti z krásy, ktorú ti príbeh predostrel mi zlepšilo deň a bola to radosť čítať. Neviem, či som viac šťastná z toho, že som na knihu zmenila názor a určite si ju prečítam (už čoskoro!) alebo z tejto tvojej skvelej recenzie :).
  "Ak čítate blog dlhšie, viete, akú veľkú mám slabosť na knihy, ktoré sú poeticky a lyricky napísané, a nič nie je dokonalejšie, keď sa spojí krásny príbeh s ešte krajším písaním" Krajšie a výstižnejšie sa to ani nedá vyjadriť. Mám rovnakú záľubu, ako ty... takže cítim, že Chlapec, ktorý patril moru bude pre mňa tým pravým. Ďakujem :)!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne taký istý postoj som mal aj ja. Neviem čím to bolo, asi tým, že je tá kniha taká malá, drobná a vyzerá jednoducho. Veľmi ma teší, že moja radosť z čítania bola "cítiť", pretože ma príbeh fakt bavil a bolo to to čítanie, ktoré som už nejakú dobu hľadal. No a ešte viacej ma teší, že som ťa na knihu navnadil, som rád, že sa na ňu chystáš, určite ťa nesklame :-) Teším sa na tvoj názor.
   Veľme pekne ti ďakujem za krásny komentár :)))

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!