ŠTYRI ZBIERKY BÁSNÍ, KTORÉ SI MUSÍTE PREČÍTAŤ


Premýšľal som, o čom urobím dnešný článok, no stále som chcel zostať pri knihách. Za poslednú dobu som vám odporučil lgbtq čítania či predstavil knižky, ktoré mali šeredné obálky, no čo som si všimol, už veľmi dlhú dobu som nerobil žiaden článok, ktorý by obsahoval kúsok poézie. Ak ma sledujete na Goodreads, viete, že poéziu - i keď teda zväčša tú modernú - čítam pomerne často a osobne by som povedal, že som prečítal z každého kúska niečo. Niečo z tej typickej instagramovej, niečo z tej feministickej, niečo z tej "nepoetickej" a podobne, a medzi nimi sa našli knihy, ktoré sa mi páčili a vyčnievajú. V dnešnom článku vám teda predstavím štyri zbierky básní, ktoré by ste si podľa mňa istotne nemali nechať ujsť, pretože sú jednoducho skvelé.


4. I WROTE THIS FOR YOU 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt i wrote this for you bookVeľmi romantické, no zároveň melancholické dielko od veľmi talentovaného spisovateľa. O čom táto zbierka je? Nuž, je o všedných veciach - o láske, o vzťahu, o pocitoch, o smútku, o rozchode a o mnohých ďalších veciach. V čom spočíva jej nesmierne čaro? Táto knižka je totižto napísaná spôsobom, ktorý je veľmi jednoduchý. Áno, autor má krásny jazyk plný metafor a podobne, no básne píše tak, že nestrháva pozornosť k jazyku, ale k obsahu - čo bolo pre mňa absolútne neočakávané, nakoľko sa mi pri podobných knihách stáva, že buď sú o obsahu (no strácajú na kvalite) alebo sú o jazyku, no strácajú na obsahu. Keď čítate básne, kladiete pozornosť i na jazyk. Pri tejto knihe to tak nie je. Autorský štýl plynie jednoducho ako voda, vôbec nestrháva k sebe pozornosť a tak máte možnosť sa ponoriť do emočných vôd, ktoré prináša. Myšlienky sú veľmi pekné a realistické, každá veta srší silnou emóciou, ktorá je však spracovaná veľmi pokojne, priam minimalisticky. I wrote this for you je jednoznačne klenot, ktorý musíte v tom mori priemernej poézie s krásnymi obálkami jednoducho nájsť. Navyše je kniha dopĺňaná krásnymi fotografiami, ktorý iba podčiarkujú taký minimalistický, melancholický feel celého diela, ktoré občas pripomína vankúš, na ktorý si chcete položiť hlavu a rozjímať. Je to objatie, o ktorom ani neviete, že ho potrebujete.

          This isn't me missing you. This is me missing the me I used to be.


3. JÁ UŽ CHCI DOMŮ
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt já už chci domu
Zbierka básní od českého spisovateľa J. H. Krchovského je sondou do ľudskej mysle poznačenej melanchóliou. Ja som si čítanie veľmi užil, hoci som knihe nedal plné hodnotenie z dôvodu, že mi tam čosi chýbalo - sám neviem presne čo, jednoducho nejaký ďalší náboj, niečo, z čoho by som padol na zadok. However, táto knižôčka prináša veľmi pekné myšlienky, spracované brilantným a remeselným spôsobom. Autor je naozaj skvelý v tom, čo robí a nedá sa mu vytknúť nič, iba vaše osobné preferencie. Toto bolo prvé dielo, ktoré som od neho čítal a istotne nie posledné. V zbierke Já už chci domů opisuje samotu, smútok a pocit akéhosi prázdna, všetko s akousi dávkou surovosti a drsnosti. No nič nie je skľučujúce, práve naopak: čítanie je také voľné a slobodné ako keď pozorujete holuba, ktorý sa usadil na podokenici, pár minút na neho zízate a potom jednoducho odletí.

          Co dám si letos k Valentýnu?
          nesu si stovku ze sběrny...
          nedám si nic, ač láskou hynu!
          byl jsem si včera nevěrný2. IF THERE IS SOMETHING TO DESIRE: ONE HUNDRED POEMS
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt IF THERE IS SOMETHING TO DESIRE: ONE HUNDRED POEMS
Básne, na ktoré som prišiel čistou náhodou. Vôbec som o knihe nevedel a potom sa mi raz "objavila" v mojom mobile, no a keďže môj život je naplnený nudnými chvíľami, začítal som sa. A neodtrhol. Táto zbierka, ktorá má dostatočne dlhý názov na to, aby som ho iba vždy skopíroval, má v sebe dva tromfy: za prvé, obsahuje kultúrny názor (Rusko), za druhé, jazyk autorky je úžasný. Toto bola istotne zbierka, pri ktorej väčšmi vyčnieva práve ten jazyk. Je veľmi taký ostrý, výstižný, no vzápätí krásny a lyrický, dychtivý a živý. Tým, že zbierka má spomínaný kultúrny názor, majú niektoré básne väčšiu hĺbku, čo sa mi nesmierne páčilo. Nič jej nedokážem vytknúť, padla mi ako uliata. Úžasný, nie prvoplánový obsah, ktorý je spracovane veľmi bystrým a skúseným štýlom spisovateľky.

          A poem is a voice-mail:
          the poet has stepped out, most likely
          will not be back. Please leave a message
          after you hear a gunshot.1. NIGHT SKY WITH EXIT WOUNDS 
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt night sky with exit wounds

Ak ste si donedávna mysleli, že Rupi Kaur je kráľovná, potom je Ocean Voung (autor tejto zbierky) boh. Toto je najlepšia poézia, akú som dosiaľ v živote čítal. A vôbec nepreháňam, nečudujem sa, že autor je tak oceňovaný a ospevovaný - dovolím si tvrdiť, že je jeden z najlepších spisovateľov dnešnej generácie. Na internete som pozeral niekoľko videí a zistil som, že je to nesmierne veľký umelec a úžasný človek a z jeho zbierky básní zistíte, že má v sebe tak obrovský talent. Night sky with exit wounds je neobyčajná a úžasná zbierka básní o dospievaní, o domove, o rodičoch a predkoch, o kultúre, o všetkom - je o živote. Prosím, prečítajte si ju. Sa sa neviem dočkať na Oceanov debutový román, ktorý vyšiel iba pred chvíľou a už má na konte toľko úspechu. Ja sa nečudujem - je to jeden z najtalentovanejších autorov vôbec. 

          I met a man tonight.... maybe I shouldn't have, but he had the hands of someone I used to know.           
          Someone I was used to.

• • •
Čítali ste niektorú z týchto kníh? Ako sa vám páčila?
Máte tieto knihy vo svojom to-read zozname?
Chystáte sa na ne? Zaujali vás?
Máte aj vy nejaké odporúčania?
• • •

Adrián

Komentáre

  1. Priznám sa, že aj keď k poézii pociťujem obrovské sympatie, akosi ju nečítam... Nikdy som jej neprišla na chuť vrámci voľnočasového čítania, a vždy ma to viac ťahalo, aj ťahá k próze, či už v písaní alebo čítaní. Ale aj tak ma zaujali NIGHT SKY WITH EXIT WOUNDS a I WROTE THIS FOR YOU. Nech je, ako chce - opisom vnútorných pocitov, prežitých zážitkov, či už len myšlienok, ktoré dokážu hýbať čitateľom a dotýkať sa citlivých miest... Tomu sa mi odoláva ťažko, nech sa jedná o akúkoľvek formu.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Night sky with exit wounds si jednoducho musíš prečítať. Síce sa trochu ťažšie dostáva do toho jazyka a metafor, ktoré autor používa, pretože píše naozaj krásne, no pre mňa bolo čítanie hotový zážitok.

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!