O BEZMENNOM MESTE, SNÍVAČOVI A BOHYNI || ZASNENÝ NEZNÁMY


LAINI TAYLOR | 496 STRÁN | FANTASY | COOBOO

Lazlo Neznámy vyrastal v knižnici. Obklopený príbehmi a históriou, Lazlo, sirota a knihovník, odjakživa sníval o mýtickom meste, ktorému bolo odobrané meno. Ľudia ho pomenovali Nárek a príbehy ho opisujú ako snové mesto, plné bohov a bohýň, s modrými pokožkami a špeciálnymi darmi. Avšak po masakre, kedy Bohobijca neľútostne zbavil svet bohov, už Nárek nie je taký, aký býval kedysi. Lazlo nečakane dostane príležitosť toto "stratené" mesto preskúmať, a keď tam príde, zistí, že nie všetko, čo sa o meste vraví, je pravda. Nárek totižto ukrýva modré deti, božských bastardov, ktorí sú rovnako mocní ako ich predkovia. A medzi nimi je aj dievča, ktoré každú noc rozosieva sny a nočné mory, dievča, s ktorým sa Lazlo jedného dňa stretne.

Keby im porozprávala, čo videla v strastiplných spomienkach Náreku, čo cítila a počula - 
srdcervúce vzlyky otcov, ktorí neuchránili svoje dcéry, hrôzu dievčat, ktoré sa vrátili s vymazanými spomienkami a znásilneným telom -, možno by pochopili, že ľudia tiež prežili svoj diel utrpenia. 

Laini Taylor pre mňa nie je žiadnym novým menom. Je to vlastne jedna z mojich úplne najobľúbenejších spisovateliek. Prvý raz mi učarovala svojou sériou Dcéra dymu a kosti (a áno, hanba mi, že som ešte stále nečítal trojku), no a po dlhšej odmlke sa znovu vrátila na knižný trh a jej najnovšia séria si ihneď dobila srdcia čitateľov, knižné rebríčky a literárne ocenenia. Na Zasneného neznámeho som sa nevedel dočkať od prvého momentu, kedy autorka zverejnila na Goodreads nemenovanú pripravovanú knihu s pár odrážkami, o čom asi bude. Už z tých pár odrážok mi bolo jasné, že to bude veľkolepé snové dielo, rovnako krásne ako Dcéra. No hoci kniha bola vo svete už nejaký čas, ja som trpezlivo čakal na preklad - pretože čítať Laini Taylorovú v slovenskom jazyku, to je zážitok!
Nuž, a nemýlil som sa. Laini Taylorová to znovu tromfla.

Začnem asi mojimi prvými dojmami, keď som sa do knihy začítal. Prológ mi ihneď vyrazil dych, cítil som sa akoby som navštívil krásny, takmer zabudnutý domov, v ktorom som kedysi žil. Cítil som, ako sa ku mne Laini spoza svojho úžasného jazyka naťahuje a rovno ma hádže do deja.

Musím však byť úprimný a spomenúť, že pri čítaní prvých kapitol som bol mierne skeptický. Áno, bola to Laini, ktorá mala svoje kvality už len tým, že tú vetu písala ona. Lenže ten príbeh akoby nebol...to, čo som očakával? Neviem presne povedať, čím to bolo, viem len opísať ten pocit. Na začiatku som bol mierne rozochvený, pravdupovediac som sa obával, že knihu som si v mojej mysli predstavoval vždy ako dokonalé dielo s tým a takým príbehom a ono to bolo úplne iné, než som predpokladal.

Našťastie mi však po tých pár stranách Laini pretrela zrak, vyfackala mi ksicht a priviedla ma znovu k zmyslom. A ja som sa nestačil diviť. Pri čítaní Zasneného Neznámeho som sa cítil ako Alica v Krajine zázrakov, alebo skôr čitateľ v meste Nárek, ktorý objavuje jeho skryté kúty a večnú krásu.
Neviem ani slovami opísať, ako veľmi sa mi táto kniha dostala pod kožu. Nie je to kniha, ktorá s vami ihneď klikne - áno, zaujme od začiatku, no postupom času sa vám viac a viac dostáva do hlavy. Do srdca. Tá kniha je ako človek, ktorého milujete viac zakaždým, čo ho väčšmi spoznáte.

Spisovateľka prináša epický fantasy príbeh, na ktorý nemá žiaden YA knižný hit. Je to príbeh o vojne medzi bohmi a ľuďmi, o jej dôsledkoch a katastrofách, ktoré spôsobila a ešte len spôsobí. Je to príbeh o nepochopených deťoch a sirotách, je to o smútku, o šťastí, o láske a o strate. A taktiež o hneve. O veľa, veľa hneve. O hneve, ktorý má podobu pomsty, o hneve, ktorý má podobu predsudkov.
Je snový, magický a nebezpečne prekrásny. Svet má mnoho limitov, ale Laini Taylor nepozná ani jeden z nich. Láme ich, pretáča, vytvára z nich čosi očarujúce. 

S rukou na srdci môžem povedať, že kniha Zasnený neznámy je jednoducho ľúbezné čítanie.
A na všetko sa dívame očami komplexnými charaktermi postáv, pre ktoré by ste zašli na koniec sveta. Lazlo je človek, ktorého by každý chcel mať za priateľa. Myslím, že sa v ňom nájde každý, čo miluje knihy, fantáziu, sny a príbehy. Je to romantik, ktorého máme každý v sebe a vidieť ho ako hrdinu v tomto akčnom epickom príbehu je hotový pôžitok. Žiadni hrdinovia, žiadni zlosynovia, žiadni záchrancovia a žiadni králi. Žiadne nafúkané hrdinky, iba ľudia. Sarai, božský bastard, ma očarila. V prvej chvíli ma očarila svojim darom, no stále bola tajomná, všetko ukrývala vo svojom vnútri. Ako plynie kniha, Sarai spoznávame a vidíme, ako sa vyvíja a je to snáď tá najlepšia hrdinka z ya fantasy príbehov za posledné roky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt strange the dreamer

Určite vám je jasné, že táto kniha prekypuje prvkami, ktoré by stáli za zmienenie. No hoci vymenovať všetky by bolo zbytočné, musím spomenúť jeden, ktorý mi bil do očí počas čítania celej knihy: a je ním ľudskosť. Autorka nezobrazuje vojnu ako akčnú udalosť, pri ktorej sa zabíja a skrýva, ale ako konflikt medzi ľuďmi. Ako hnev a nepochopenie. To, ako vedela zakomponovať problematiky, názory a pohľady na reálny svet a dnešnú dobu do príbehu o snívačovi a bohyni, ktorí šli kupovať mesiac, mi vyrazilo dych. Nehovoriac o tom, koľko krát sa mi stalo, že som si odsek či niektoré vety musel prečítať hneď pár krát za sebou, pretože boli tak geniálne napísané

Hoci som pri začiatku knihy trošku omieľal, Laini Taylor mi znovu dokázala, že je brilantnou a zavše nadanou spisovateľkou, pri ktorej môžem byť iba vďační, že ju môžem čítať. V Zasnenom Neznámom nedokazuje iba svoje kvality - krásny štýl rozprávania, sympatické postavy, komplexný a hutný dej a divokosť jej snovej fantázie -, ale dokonca latku znovu nastavuje na vyšší stupienok.
Ja túto recenziu zakončím iba tým, že sa neviem dočkať na dvojku, ktorá je zároveň aj ukončením celej tejto série. Dúfam, že s ňou vydavateľstvo príde už čoskoro, pretože Zasnený Neznámy bolo úžasné čítanie - a navyše preložené úplne skvostne! 
PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 90%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.


• • •
Čítali ste Zasneného Neznámeho? Ako sa vám kniha páčila?
Chceli by ste si ju prečítať? 
Chystáte sa na ňu? Čítali ste ostatné knihy od spisovateľky?
Aký máte na ne názor?
• • •

Adrián

Komentáre

 1. Toto mi jednoducho nedá neokomentovať - Laini Tailor je neskutočný zážitok aj v anglickom jazyku. Akože niežeby som sa snažila ťa na niečo nahovárať, ale prekladom kniha vždy trochu stráca... A nebudeš musieť čakať kým to preložia.
  Knižku som čítala minulý rok a bola asi prvá za posledných pár rokov, kedy som si povedala: "Toto je dôvod, prečo ma baví čítať." (a povedala som si to po takých prvých 60-tich stranách) Jediné, čo mi trošku vadilo, bolo ako rýchlo postúpil vzťah Lazla a Sarai, neverila som im také hlboké city. Autorkinej predchádzajúcej trilógie sa trochu bojím, ale určite si ju chcem prečítať kvôli jej štýlu písania. Jedného dňa sa k tomu hádam dostanem...
  (a inak... ak ti v tejto knihe bila do očí ľudskosť, tak v dvojke ťa prevalcuje)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som od Laini po anglicky čítal novelu zo série Dcéra dymu a kostí a máš úplnú pravdu - no hoci som mal možnosť presne vidieť slová, ktoré volila, stále je pre mňa tým najväčším zážitkom čítanie v preklade :DD Akože ja viem, že tá kniha samozrejme čosi stráca (aj keď je preklad skvelý), ale najviac si knihu dokážem užiť práve tak. Som totálny nerd čo sa týka slov, písania a tak a čítať v slovenčine dobré príbehy je pre mňa top xd
   Tiež máš pravdu s tým vzťahom Lazla so Sarai, tiež mi to prišlo trošku ako instalove, len som to akosi prekukol, pretože ma to bavilo aj napriek tomu...a bolo to také viacej "rozprávkovejšie" (alebo inak povedané: všetko,čo napíše táto spisovateľka, zožeriem aj s navyjakom :D)
   No a o tej dvojke som počul iba samú chválu...cítim sa byť pripravený a zároveň nie :DD

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!