PREHLIADKA FANTÁZIE A TAJOMNA || TEMNÝ KARNEVAL


RAY BRADBURY | 272 STRÁN | POVIEDKY - FANTASY, SCI-FI, HOROR | PLUS

Ray Bradbury, autor knihy 451 stupňov fahrenheita, sa okrem svojich románov preslávil aj poviedkami. Za svoj život ich napísal veľa, objavovali sa v rôznych literárnych magazínoch a dodnes ich neustále čítajú a milujú čitatelia po celom svete. V zbierke Temný karneval nám autor ponúka vyše dvadsať príbehov, ktoré popisujú všedné veci nevšedným tajomnom. Je to prehliadka autorovej fantázie, často veľmi metaforickej a zahalenej melancholickým, temným tónom.

"Bože na nebesích, proč jsme se všichni nenarodili dospělí?!"

Ray Bradbury patrí medzi najvýznamnejších autorov moderných klasík. Počul som od neho takmer zo všetkých strán, no hoci som si vždy chcel čosi od neho prečítať, nejako som sa nevedel k tomu donútiť. O jeho románoch som sa obával, že by sa mi nemuseli páčiť, no a potom som sa dopočul, že vydavateľstvo Plus vydalo niekoľko kníh s jeho poviedkami. V tej chvíli som neváhal a vybral som si Temný karneval, nakoľko skôr preferujem fantasy než sci-fi. 
Ak ma sledujete na Goodreads, tak viete, že som túto zbierku čítal pomerne dlho. Aspoň dlhšie, než je u mňa obvyklé a ešte dlhšie, než som sám očakával. Samozrejme, nebolo to nejako mimoriadne dlho, myslím, že som ju čítal temer mesiac. Jednak to bolo preto, že som mal veľa rozčítaných restov no a druhým - dôležitejším - dôvodom bola skutočnosť, že ma tá zbierka zo začiatku až tak nezaujala.
Prečítal som jeden príbeh, začítal som sa do druhého. Pokým som sa dostal k tretiemu ubehol nejaký čas, pretože prokrastinácia je diabol no a po štvrtom som si konečne uvedomil, že niečo ide mimo mňa. Akoby som čosi nechápal, neviem presne opísať tento pocit. 

Išlo o to, tie poviedky boli fakt super. Mali skvelú zápletku, chytrý nápad a autorov štýl je naozaj vyšperkovaný, každá jedna veta má zmysel a miesto, netreba mať pochyby o tom, že je to skvelý spisovateľ. Mojim problémom bolo, že sa ma to akosi nedotklo. Hľadel som na stránky, čítal text na nich a to bolo všetko - nedokázali však tie písmenká preniknúť ku mne. Ostával som voči poviedkam chladný a tým pádom akosi nezaujatý, hoci ponúkali premyslený príbeh.
Ďalším mínusom bol fakt, že poviedky sú skôr žánrové. Áno, čo som mohol očakávať? Je to zrejme moja chyba, toho som si vedomý, no akosi som podvedome o poviedkach očakával, že budú viac také "literary", dúfam, že ma rozumiete. V Temnom karnevale sú skôr príbehy žánrové, ak vás chce autor vydesiť, tak vás vydesí, ak chce povedať príbeh o záhadnom upírovi, povie ho bez akýchkoľvek okolkov. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ray bradbury dark carnivalSamozrejme, kniha má množstvo pozitívnych stránok. Ako vravím, autor je skúsený a zabehnutý vo svojom remesle, o tom niet pochýb. Poviedky majú skvelú, plynulú výstavbu, ani jedna nie je skutočne nudná či nezaujímavá a tie nápady sa dajú autorovi iba závidieť - spoločne s krátkymi úvodmi, kde vysvetľuje pôvod a inšpiráciu môžeme iba obdivuhodne premýšľať, ako jeho bystrá myseľ spája prvky dokopy a vytvára príbehy. Osobne ma bavili viacej posledné poviedky. Moja najobľúbenejšia je zrejme Emisar, pretože mala taký melancholický podtón, opisy jesene mi prišli atmosferické a skutočné a detská postava si ma určite získala. Medzi mojich obľúbencov patrí napríklad Malý vrah, geniálny temný príbeh na spôsob Rosemaryinho dieťaťa či Kosa, ktorá je podľa môjho názoru najkomplexnejšia a najpremyslenejšia a celý ten príbeh je jednoducho brilantný.

Takže čo vravím na zbierku Temný karneval? Nuž, je to naozaj temný karneval, prehliadka autorovej fantázie, výstava jeho predstáv, metafor a kolotoč, na ktorom sa spája inšpirácia s jeho bystrou mysľou. Ak by som mal zbierku hodnotiť objektívne, čo sa týka tých "technických" stránok, poviedky sú takmer bezchybné. Ak mám zbierku hodnotiť subjektívne, tak sa musím priznať, že niektoré poviedky ma nechali chladným a zo začiatku ma zbierka akosi nebavila, akoby som jej musel prísť na chuť. Určite ju však odporúčam všetkým, ktorí obľubujú fantastické príbehy napísané naozaj umne.

PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 60%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

• • •
Čítali ste Temný karneval? Ako sa vám kniha páčila?
Čítali ste od autora iné knihy? Čo na ne vravíte
• • •

Adrián

Komentáre