MALIČKÝ VTÁČIK, ROZSIAHLY PRÍBEH || STEHLÍK


DONNA TARTT | 724 STRÁN | LITERÁRNA FIKCIA | SLOVART

Theodore Decker je iba trinásťročným chlapcom, keď spolu s mamou prídu do múzea umenia, ktoré postihne nehoda. Múzeum je na popol, kúsky umenia nevyčísliteľných hodnôt taktiež - no jediným človekom, ktorý výbuch prežije, je Theo. A jedinou maľbou, ktorá vzíde z výbuchu rovnako celistvá, je maľba drobného Stehlíka, pripútaného retiazkou k debničke. Oceňovaný bestsellerový román Donny Tarttovej detailne opisuje život osirelého chlapca - je o dospievaní, o dospeláctve, o životných rozhodnutiach, o šťastí a smútku, o láske i sklamaniach - a hoci sa všetko okolo Thea mení a rozvíja, jediným pevným bodom v jeho živote je Stehlík.


Aby človek pochopil svet, niekedy sa musí sústrediť len na jeho kúsok, zadívať sa na to, 
čo je blízko, a nahradiť tým celok, no odkedy mi zmizol obraz, mal som pocit, akoby som sa topil v rozsiahlosti - nielen v predpovedateľnej rozsiahlosti času a priestoru, ale aj v nezdolateľných vzdialenostiach medzi ľuďmi, aj keď boli na dosah, a hlava sa mi krútila, keď som si spomenul na všetky miesta, kde som bol, a všetky miesta, kde som nebol, na stratený, rozľahlý a nespoznateľný svet, ošumelé bludisko miest a uličiek, odlietajúci popol a neľútostnú nesmiernosť, prerušené spojenia, veci, ktoré som stratil a nikdy nenašiel, a na môj obraz, ktorý strhol ten mocný prúd a teraz sa niekde vznáša: maličký fragment ducha, slabučká iskierka blikajúca na temnom mori. 


Stehlíka som mal v hľadáčiku už od prvého momentu, kedy v roku 2013 vyšiel prvý krát. Meno Donna Tartt mi nebolo úplne cudzie - vedel som, že je to nejaká oceňovaná a mnohými ospevovaná autorka, a taktiež som vedel, že vydáva iba málo diel za dosť dlhú dobu a že tie diela sú dosť rozsiahle a že ich čitatelia z celého sveta milujú. No Stehlík - hoci som o ňom nevedel takmer nič - sa objavoval všade: na sociálnych sietiach, na blogoch, na tých najprestížnejších literárnych oceneniach. Dlho som sa však zdráhal k nemu dostať - odradzovala ma jeho dĺžka, bál som sa, že mi kniha nesadne a ja budem musieť čítať siahodlhé strany i napriek tomu. No potom sa ohlásil film (ktorý vyzerá naozaj skvelo...minimálne má krásne a mne sympatické herecké obsadenie) a ja som nemal inú možnosť - iba to risknúť a knihu otvoriť.


Uff...popravde, ani neviem, kde začať. Knihu som dočítal ešte len včera, a ako iste viete, dosť to pre mňa znamenalo - nielenže preto, že je to rozsiahle dielo a dočítať to bol fakt dobrý pocit, ale aj preto, že táto kniha si ma získala ako nijaká za poslednú dobu. Už teraz viem, že je isto jedna z mojich najobľúbenejších. 

Stehlík ma veľa fanúšikov - medzi ktorých patrím aj ja -, no nájdu sa aj čitatelia, ktorí na chuť tomuto dielu neprišli. Zvyčajne je to pre tú jeho dĺžku - kniha má takmer osemsto strán (v slovenskom vydaní), je písaná celkom nahusto a určite sa nečíta úplne rýchlo a jednoducho ako ktorýkoľvek "štandartný" žánrový román. Hoci je príbeh napísaný ľahkým, svižným spôsobom, ktorý plynulo a príjemne plynie, Donna Tartt má predsa len vlastný a svojský štýl a mnohých odradí. Nie je sa teda čo čudovať, že Stehlíka mnohí nazývajú "dickensovským románom" - a ak som si urobil dobrý prieskum, znamená to, že dej je rozvláčny, dohráva sa v priebehu niekoľkých rokov a určite nie je pre netrpezlivých. Autorka má zmysel pre dlhé a detailné opisy a nebojí sa využiť samostatnú kapitolu výhradne len na zobrazenie vnútorných pocitov. Ja osobne však mám asi šťastie, pretože podobné štýly písania ma neodrádzajú, práve naopak - hoci sa občas dej mierne pretiahol, mne to nerobilo problém: myslím si, že si ma autorka iba tým väčšmi získala. Obaľovala ma myšlienkami a slovami a doslova si ma vtiahla dnu.

Ako som spomínal, Thea, hlavného hrdinu, sledujeme vo viacerých životných fázach. Nasledujeme ho ako strateného dieťaťa, chlapca, ktorý prišiel o mamu, potom ho dlhý čas sledujeme ako tínedžera a napokon ako dospelého muža. Ja som si ho nedokázal neobľúbiť a práve tým, že vidíme temer jeho celý život, si myslím, že sa ho neobľúbiť ani nedá. Hoci vedľajšie postavy mi neprišli až také mimoriadne (hoci všetky boli brilantne vytvorené, napísané a osobitným spôsobom sympatické), hlavného hrdinu Donna vykreslila priam majstrovsky. Všetky tie myšlienky, pocity...ako čitateľovi mi dávala úplne priamy prístup do jeho hlavy a do jeho srdca, bez žiadnych prekážok, okľúk či zábran. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the goldfinch GIF

Knihu som čítal cca. dvadsať dní, čo si myslím, že je slušný výkon nato, že je rozsiahla a mám (úprimne) aj iné povinnosti - čo chcem však tým povedať je to, že mňa príbeh nesmierne bavil. Niekoľko krát som počas čítania dostal na Goodreads správy i komenty ohľadom toho, že ako je možné, že ma to tak baví - popravde? Sám netuším. Stehlík mi prišiel ako uliaty pre mňa. Každú jednu stranu som si nesmierne užíval. Príbeh si ma veľmi jednoducho získal už od prvej strany a ja som bol odhodlaný Thea nasledovať na všetky miesta, na ktoré ma len zavedie - a všetky boli tak brilantne opísané, že som sa cítil, akoby som stál uprostred nich. Autorka úžasne opisovala atmosféru, veľmi detailne a živo som si vedel predstaviť jednotlivé miesta, byty a lokácie, a ja som mal pocit akoby som ich dôverne poznal, od uličky až po novinový stánok. Iba jediný moment pri čítaní by som dokázal nazvať negatívnym - a síce to boli dve či tri strany, kedy sme prešli z "Thea tínedžera" na "Thea dospeláka" a mňa tento prechod mierne vydesil, no potom som sa znovu ponoril do príbehu a unášal sa na jeho vlnách.

Ja sa osobne určite radím k ľuďom, ktorí si Stehlíka nevedia vynachváliť. Dokážem pochopiť ľudí, ktorým román nesadol, pretože je veľmi špecifický - no ja môžem byť len nadšený, že pre mňa bol Stehlík ako ušitý. Užíval som si každú jednu kapitolu, Theo mi nesmierne prirástol k srdcu a určite na túto knihu nezabudnem - nie aspoň v blízkej dobe. Stehlík je, ako sa píše na obálke, podľa mňa úchvatný román - nie je iba o drobnom vtáčikovi, ale hlavne o živote - ktorý je obrovský jednotlivými chvíľami, okamihmi, vzostupmi i pádmi, zamilovaniami i sklamaniami. Myslím, že moje pocity ohľadom knihy dokonale opisuje moja drobná "recenzia" na Goodreads: 724 strán s Theodorom Deckerom a "jeho" Stehlíkom, a akosi by som pokojne čítal aj ďalej.

PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 99%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem PreŠkoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.


• • •
Čítali ste knihu Stehlík? Páčila sa vám?
Čítali ste iné knihy od autorky? Čo na ne vravíte?
Chceli by ste si Stehlíka prečítať? Odrádza vás jeho dĺžka?
Videli ste filmovú adaptáciu? Aký je naň váš názor?
• • •

Adrián

Komentáre

 1. Keď som dnes narazila na tvoju novú recenziu, tešila som sa ako malé dieťa... Prečo? Pretože Stehlíka už obdivujem dlhú dobu. Film ma zaujal na prvý pohľad a súhlasím s tým, že herecké obsadenie je na nezaplatenie, avšak knižka mi vŕta v hlave zrejme ešte o čosi dlhšie.
  Mám pocit, že zvláštnym spôsobom máme veľmi podobný vkus na knižky, a to najmä keď sa jedná o špecifické diela, ktoré sú istým spôsobom poetické alebo jednoducho iné. Vždy sa môžem spoľahnúť, že keď ma nejaký takýto druh literatúry nadchne a náhodou si ho prečítaš aj ty, zhodneme sa. A tak som sa veľmi tešila a bola som zvedavá, čo na Stehlíka povieš... Aj keď si ho už tak dlho túžim prečítam, stále som sa k tomu nedostala a nedávno som poriadne zaváhala, keď som mohla. Priznávam, že tie negatívne recenzie ma možno trochu zmiatli, no po tvojej recenzii som sa krásne uistila v tom, že Stehlík je skrátka pre mňa :). Vďaka ti!
  Čítať slová takej čírej radosti a nadšenia z diela, ktoré si jednoducho získa tvoju myseľ a strhne ťa... To je jedna báseň :)!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To s tým vkusom som si všimol akosi aj ja, hlavne teda čo sa týka tých "poetickejších a lyrickejších" kníh a to ma veľmi teší. I ja som sa knihu po veeeeľmi dlhú dobu "bál" prečítať. Myslím, že som ju mal vyhliadnutú aj niekoľko rokov a neustále som sa na nej na goodreads zastavoval a zvažoval, či sa do nej pustím alebo to nechám na potom - a som nesmierne rád, že sa mi ťa podarilo presvedčiť! :D´Samozrejme, každý má vlastný názor, ale dúfam, že sa ti Stehlík bude páčiť tak ako mne (a už teraz prajem krásne čítanie!).
   Veľmi pekne ti ďakujem za krásny komentár, vyčaril mi na tvári úsmev :-))

   Odstrániť
 2. Toto je svedectvo, ktoré poviem každému, aby počul. Som ženatý / vydatá 4 roky a piaty rok môjho manželstva mala ďalšia žena kúzlo, ktoré mi vzalo manžela a môj manžel ma opustil a naše deti, a my sme trpeli 2 roky, kým som nemal na mysli miesto, kde je to skvelé muž Dr, Adeleke, ktorý niekomu pomohol a rozhodol som sa ho skúsiť, aby mi pomohol priviesť môjho manžela domov, a verte mi, že mu pošlem iba moju fotku s mojím manželom a on ma požiadal, aby som dostal potrebné veci a po 24 hodinách ako mi povedal, videl som, že auto vjelo do domu, a hľa, bol to môj manžel a prišiel ku mne a našim deťom, a preto som rád, že sa každý z vás môže podobným stretnúť s týmto mužom a mať svojho milenca späť k svojmu ja ,, Jeho e-mail: aoba5019@gmail.com môžete ho tiež kontaktovať na WhatsApp: +27740386124 ... Budete radi

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!