KUS ZRANITEĽNÉHO SRDCA || SKLENENÝ ZVON


SYLVIA PLATH | 256 STRÁN | LITERÁRNA FIKCIA | SLOVART

Sylvia Plath je synonymom slova poetka. Jej básnické diela sa dodnes vydávajú v zbierkach a neustále presviedčajú svojich čitateľov po celom svete, že stále sú veľmi dôležité a klasické. No hoci Sylviin život bol krátky a venovala sa prevažne poézií, počas svojho bytia stihla napísať jediný - a dalo by sa povedať priam autobiografický - román s názvom Sklenený zvon. Ten popisuje život mladej Esther, ktorá je talentovaná, no bojuje s depresiou a jej život sa radikálne mení pod vplyvom tejto závažnej poruchy. No hoci v románe je hlavná hrdinka pomenovaná Esther, pokojne by sme mohli povedať, že je ňou práve samotná spisovateľka.


Rada som sa dívala na iných ľudí v kritických situáciách. Ak sa mi naskytla možnosť vidieť dopravnú nehodu, pouličnú bitku alebo ľudský plod naložený v liehu v laboratórnej nádobe, zastavila som sa a sledovala všetko tak sústredene, aby som na to nikdy nezabudla. 
Nepochybne som sa takto dozvedela množstvo vecí, ktoré by som sa ináč nebola dozvedela, a hoci ma často ohromili alebo mi z nich prišlo zle, nikdy som to nedala najavo, a tvárila som sa tak, akoby som už dávno vedela, že na svete to takto chodí.


Sylviu Plath som mal v hľadáčiku už nesmierne dlhý čas - a vlastne ešte aj dlho, dlho pred tým. Jej meno mi, samozrejme, nikdy nebolo neznáme, no akosi som si vždy nedokázal k nej nájsť cestu. Taktiež ma veľmi fascinoval jej príbeh a hoci som nič od nej nemal prečítané, akosi vnútorne som cítil, že mám k nej celkom blízko. No a potom som sa znenazdajky dozvedel, že jej jediný román je vlastne preložený do slovenčiny a je celkom dostupný - a ja som neváhal a musel som po knihe siahnuť, a vlastne môžem úprimne o tomto rozhodnutí povedať, že je jedno z najlepších v mojom živote. 


Ako som spomínal, Sklenený zvon je aj autobiografia, aj úplne fiktívny príbeh. Autorka nám ho teda rozpráva ako fikciu, ako príbeh zo svojej mysle, no celá kniha je veľmi úzko spätá so životom autorky. Keď som držal knihu v ruke, prv ako som sa pustil do čítania, ma prepadli obavy, že čo ak sa mi kniha nebude páčiť? Stavať sa k takejto knihe je iné, ako čítať nejaký fantasy príbeh pre skorodospelých, a ja som sa veľmi obával, že čo ak budem kritický?

Ale akonáhle som sa začítal do prvej vety, autorka si ma získala a podmanila. Jej rozprávanie je úžasné. Majstrovské, brilantné a nesmierne múdre a bystré, je schopná schovať obrovskú a hlbokú myšlienku do jednoduchej scénky zo života, kde napríklad jedna postava konfrontuje druhú. Ja som sa pri čítaní priam divil - táto kniha je synonymom majstrovského diela. Hoci autorka potrebovala odbornú lekársku pomoc, myslím si, že obdobia depresie sú nám mnohým dobre známe - a autorka ich vystihla úplne najlepšie. Rád čítam knihy o tejto téme, teda lepšie povedané, čítam príbehy, kde napríklad hlavný hrdina má aj takéto problémy, no všetky tieto knihy sa dajú istým spôsobom kategorizovať: niektorí autori píšu o tých pocitoch veľmi citlivo a opatrne, druhí cynicky a odmerane, niektorí až príliš detailne a podaktorí sa o to, žiaľ, iba snažia. Sylvia pokryla všetky tieto kategórie, teda sa nemusíte obávať, že vám ten postoj nesadne - a čo je lepšie je skutočnosť, že píše veľmi reálne a ak ste si prechádzali podobnými pocitmi ako má hlavná hrdinka, cítite sa priam pochopene, ako v tuhom objatí. Sylvia vie byť cynická, vie byť citlivá, vie byť priama a rázna a vie byť niekedy taká chladná, že sa zdá akoby priam nemala pochopenie pre samú seba. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sylvia plathNo všetky tieto spomínané aspekty dávajú dokopy úžasnú mozaiku, hoci je istým spôsobom zvláštne, že ním opisujem práve takýto dôležitý príbeh. Ale nemyslite si, že autorka vám predstiera pred oči iba vnútornú štúdiu hlavnej postavy - to nie. Bravúrne zvláda i samotný príbeh, alebo lepšie povedané akýsi "vonkajší dej", teda skutočnosť, že hlavná postava sa snaží byť úspešnou spisovateľkou a popri tom zvláda kritizovať i spoločnosť - ktorá často krát psychické problémy prehliada, neberie ich vážne, či najhoršie, stavia sa k tomu ako k hlúpej banalite. 

Mne kniha sadla od prvého slova - a nie len román, ale i samotná autorka, od ktorej som už dnes prečítal i niekoľko básní. Z čítania som mal nesmierny zážitok. Sklenený zvon sa ihneď dostal do rebríčka mojich úplne najobľúbenejších kníh. Tých, ktoré dali niečo mne a na oplátku si zobrali kus môjho srdca. Je to krásna kniha, majstrovsky napísaná a áno, svojim spôsobom i veľmi náročná, nakoľko sa venuje vážnej téme. Mne k životu už len chýba nejaká Oscarová životopisná dráma o autorke, no inak viem na sto percent povedať, že Sklenený zvon som ani náhodou nečítal prvý raz. (A doslov pani Haugovej bol rovnako krásny.)

PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 100%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

• • •
Čítali ste knihu Sklenený zvon? Páčila sa vám tak ako mne?
Chceli by ste si ju prečítať?
Čítali ste ostatné diela od autorky? Čo na ne vravíte?
• • •

Adrián

Komentáre

  1. Tento rok plánujem čítať viac klasík a kníh, po ktorých by som bežne nesiahla a táto spadá presne do tejto kategórie.
    Názov knihy aj meno autorky sú mi známe, no nikdy som nevedela o čom presne píše, ak by som to vedela, možno by som po tejto knihe už siahla, téma duševneho zdravia/depresií mi je totiž blízka.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Toto je svedectvo, ktoré poviem každému, aby počul. Som ženatý / vydatá 4 roky a piaty rok môjho manželstva mala ďalšia žena kúzlo, ktoré mi vzalo manžela a môj manžel ma opustil a naše deti, a my sme trpeli 2 roky, kým som nemal na mysli miesto, kde je to skvelé muž Dr, Adeleke, ktorý niekomu pomohol a rozhodol som sa ho skúsiť, aby mi pomohol priviesť môjho manžela domov, a verte mi, že mu pošlem iba moju fotku s mojím manželom a on ma požiadal, aby som dostal potrebné veci a po 24 hodinách ako mi povedal, videl som, že auto vjelo do domu, a hľa, bol to môj manžel a prišiel ku mne a našim deťom, a preto som rád, že sa každý z vás môže podobným stretnúť s týmto mužom a mať svojho milenca späť k svojmu ja ,, Jeho e-mail: aoba5019@gmail.com môžete ho tiež kontaktovať na WhatsApp: +27740386124 ... Budete radi

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!