ÚPADOK DEMOKRACIE || ZVIERACIA FARMA

 Theatre Workshop Present: Animal Farm - Centre Stage

GEORGE ORWELL | 104 STRÁN | KLASIKA, ALEGÓRIA | SLOVART

Georgea Orwella vám určite nemusím predstavovať. Či už sme ho čítali, alebo nie, poznáme ho všetci a toto meno nie je neznáme či cudzie, a to nie len iba v literárnom slova zmysle. Najväčšmi sa preslávil - a dá sa povedať, že ho známe práve pre toto - dielom s názvom "1984", s ktorým Orwell do sveta nevstúpil iba ako vynikajúci autor ale ako aj kritik spoločnosti, sociálnych tém a politiky. 

No ja som od Orwella ešte nič nečítal. Preto bolo pre mňa trochu zastrašujúce hneď začať s klasikou takého silného kalibru akou je práve 1984. Čo ak ma autor nezaujme? Čo ak sa mi nebude páčiť jeho štýl? Čo ak sa mi, koniec koncov, nebude páčiť, že príbeh je "veľmi politický" a že sa zaoberá sociálnymi témami? Nuž, riešením a odpoveďou na tieto moje obavy bolo jediné - Zvieracia farma. Zvieracia farma má sto strán, je to fakt kratučká kniha, ktorú dokážete zhltnúť na jedno posedenie. Textové formátovanie je celkom veľké, ak by bola naformátovaná ako mnohé iné knihy, možno by mala strán ešte menej, takže Zvieracia farma bola pre mňa najlepšou voľbou a zároveň jediným riešením. Urobil som dobre.

Príbeh a zápletku Zvieracej farmy poznáme všetci, nie? Zvieratá vyhrajú nad ľuďmi a tak si vytvoria na zvieracej farme akýsi vlastný svet, akúsi vlastnú spoločnosť. Spočiatku sú si zvieratá rovné, žijú v akom-takom mieri a vedia, že konflikty a hádky sú zlo, pretože si každý pamätá, ako zvrhli ľudí. No potom sa táto ich spoločnosť začne rúcať. Sloboda je krehká, klzká, ľahko sa láme: a prelomí sa aj v tejto spoločnosti, ktorá chcela tak veľmi byť slobodná, demokratická a v mieri. Medzi zvieratami sa totižto "povýšia" prasce - tí zoberú moc do "vlastných rúk" a zburácajú predstavu, že zvieratá sú si všetky rovné. O tom, že nám to znie až príliš a nebezpečne povedome, vieme, všakže, haha?

Animal Farm video game out this autumn • Eurogamer.net

Musím povedať, že môj najväčší strach (že dielo autora bude až príliš také politické, príliš erudované, respektíve príliš nezáživné) sa rozplynul už na prvých odstavcoch v knihe. Áno, kniha je silnou, vyhranenou alegóriou na politiku a spoločnosť, ale napriek tomu to nie je iba alegória, kritika a metafora. Má to aj svoj dej, svoju zápletku, svoju akciu - ktorá by sa diala tak či onak, či už s myšlienkou sociálnej kritiky alebo aj bez nej. 

Neviem ako to chodí u autorových iných a ostatných dielach, ale v tejto knihe ma nesmierne zaujal tým, že píše veľmi tak...surovo? Musím to vysvetliť, aby sme sa pochopili: píše bez akýchkoľvek zbytočných odbočiek, "omáčok" a prabytočných opisov. Nikdy nevycúva, neodbočí, nezaháľa. Ide priamo do jadra akcie, názoru, metafory. Nespomaľuje. To, čo chce povedať, povie - a povie to v tom okamihu, v akom sa mu zmyslí. To dokáže iba veľmi talentovaný autor - a predsa, všetko podáva kvalitne (samozrejme).

Nuž, nebudem sa o Zvieracej farme rozkecávať na tri strany. Príbeh každý poznáme a aj vieme, o čo tam ide, a ja sa pridávam k tomu nespočetnému množstvu ľudí, ktorým sa kniha nesmierne páčila a nemá jej čo vytknúť. Je to večné dielo, o čom svedčí aj to, že sa neustále a naďalej o nej učí. Je to proste ikonická klasika, ktorá bola, bude a vždy ostane relevantná. 


PERCENTUÁLNE HODNOTENIE: 100%

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Preškoly.sk
Knihu si môžete zakúpiť na tejto adrese.

Adrián

Komentáre

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!