sobota 9. apríla 2016

Zrkadielko, zrkadlo

Ahojte :) Opäť prichádzam na blog s akousi "novou rubrikou" a to hlavne pre to, že som chcel dať dnes na blog článok a nevedel som aký :D Takže dúfam, že vám neurobím nervy s tým, že neustále sem dávam nejaké rubriky, ktoré vôbec nie sú pravidelné :D
No ale čo, aj tak som chcel už dlhšie niečo na blog zavesiť, čo sa týka mojej tvorby a povedal som si, že to budú poviedky, ktoré síce nepíšem často, no ak áno, tak sú krátke a rýchle :-)


Dnes sem pridávam poviedku s názvom Zrkadielko, zrkadlo čo je taká mini - rozprávka :D Napísal som ju asi pred mesiacom behom niekoľkých minút, má len dve strany a keď som nemal nápad na článok a videl som, ako mi na počítači v priečinku Zrkadielko len tak sedí a práši sa naňho, tak som si povedal, prečo nezačať Pri čaji s poviedkou práve týmto drobným príbehom. Ide vlastne o to, že som ju napísal ako novelôčku k Tieňom a Kostiam, pretože keď som tie písal (a ešte stále píšem), mal som trošilinku dlhší "písací blok" a tak vždy keď mávam blok, tak píšem novelky, ktoré patria k svetu, ktorý píšem "hlavne" a písanie noviel je pre mňa akýmsi liekom proti písaciemu bloku. Nie je to nič vážne, hlavnou postavou je Zlá kráľovná :D
Dúfam, že sa vám táto miniatúrna poviedočka bude páčiť, tak prajem pekné čítanie.

P.S. za gramatické chyby, ktoré nájdete v poviedke sa vážne ospravedlňujem. Poviedku som prešiel niekoľko krát, takže dúfam, že sa tam nič závažné neobjaví :-)

P.S2. Očierňovanie - Ceremónia, pri ktorej si čarodejník osvojuje temné sily; zároveň dospieva -                                          Očierňovanie prebieha presne v deň sedemnástich narodenín.
         Stratení - čarodejníci, ktorí neboli Očiernení - väčšinou sa zbláznia a zošalejú, často si prajú                               svoju smrť :-)
P.S3 Na Goodreads je táto novelka zaregistrovaná aj s linkom, kde ju nájdete na čítanie v krajšom šate :-)
Dnes ráno dala Zlá kráľovná popraviť troch ľudí.

Prvý, starý muž, za to, že vedel, kde sa Snehulienka (tá najnechutnejšia dievčina na svete) nachádza, druhá bola žena v stredných vekoch, ktorá predala Snehulienke luk so šípom a napokon tretia bola Belle, ktorá so svojim Zvieraťom (ktorý je teraz mimochodom ozajstným človekom) poskytla na niekoľko týždňov Snehulienke pobyt, dokým sa nevydá na ďalší útek.

„Tá hnusná, škaredá, smradľavá mrcha!“ kričala na celú dlhú chodbu kráľovná, keď vchádzala do svojej kráľovskej komnaty. Na sebe mala fialové šaty, bohaté a vyrobené z nafarbených pier temnovrán a jej rýchle kroky sa vďaka vysokým podpätkom ozývali v celej jej komnate. Chodba bola chladná, no keď kráľovná vošla do svojej obrovskej komnaty, vzduch bol už teplý.

Zhlboka sa nadychovala čerstvého vzduchu svojej obrovskej kráľovskej komnaty, ktorý bol osviežený fialkovou arómou, na príkaz jej Výsosti. No nevšímala si ho, ani si ho nedokázala užiť i napriek tomu, že túto arómu milovala, pretože prechádzala nepokojne z miesta na miesto a rozrušene kráčala, bola namosúrená.

Na hlave ju škriepila zlatá koruna s krvavými diamantmi, ktoré menili farbu podľa toho, akým im dala kráľovná mentálny príkaz. Teraz im nedala žiaden, no určite boli fialové, aby ladili s kráľovnej šatami, pretože to krvavé diamanty robili, keď im nositeľ nedal príkaz na farbu – zmenili sa do farby takej, aby ladila s oblečením.

Na stene oproti kráľovnej viselo obrovské, mohutné zrkadlo kruhového tvaru, ktoré lemovali množstvo kovových ornamentov. Zjavila sa v ňom hmla a potom z hmly vystúpila Podlá čarodejnica z krajiny Blaeton, ktorú Zlá kráľovná uväznila do zrkadla pred mnohými rokmi.

„Čo sa deje, Vaša Výsosť? Kto môže za vaše rozrušenie?“ spýtala sa Podlá čarodejnica neochotne, akoby to mala proti svojej vôli naučené naspamäť – už roky. Do tváre jej nebolo vidieť, pretože bola zahalená smaragdovozeleným závojom, na hlave mala Podlá čarodejnica z Blaetonu korunu z tŕnia. Tvár mala neustále zahalenú, pretože jej ju pred mnohými rokmi Zlá kráľovná znetvorila.

Kráľovná prestala chodiť z miesta na miesto, postavila sa pred svoje čarovné zrkadlo. Na tvári, urodzenej a bielej, sa jej zračil blčivý hnev. V očiach, čiernych ako mŕtve more, jej takmer bolo vidieť plamene od nervov. Pery mala nafialovo namaľované, vykrojené do srdiečka a tesne nad hornou perou bola čierna drobná šošovička, ktorá na kráse Zlej kráľovnej ešte väčšmi dodávala.

„Tá suka!“ odpľula si Zlá kráľovná na zem, pozerala sa na hlavu s tŕňovou korunou svojho zrkadla, do tváre Podlej čarodejnice, ktorá bola zahalená smaragdovozeleným svadobným závojom.

„Nerozumiem, pani moja,“ odpovedala zahalená Podlá čarodejnica, jej hlas znel monotónne, ostro ako bosorkin hlas, avšak znudene a neochotne, akoby si ešte stále nezvykla na to, že v zrkadle bude uväznená naveky, pretože Zlá kráľovná ani v najhoršej nočnej more nemala dôvod ju odtiaľ pustiť na slobodu.

Zlá kráľovná sa rozzúrene pozrela do zrkadla, očami prepaľovala zahalenú tvár. „Samozrejme, že nerozumieš, pretože tvoj mozog je rovnako vymletý ako mozog tej mrchy,“ povedala rýchlo, namosúrene. Podlá čarodejnica spod závoja mľaskla nespokojne jazykom: „Ale, drahá!“ povedala odľahčene.

„Ukáž mi, kde je tá hnusná príšera!“ zakričala na zrkadlo Zlá kráľovná.

„Nech je tak, pani moja.“ prehovorila monotónne Podlá čarodejnica, zrazu zmizla zo zrkadla a nahradil ju obraz Snehulienky.

Tá bežala rýchlo obrovským lesom, uháňala vysokými stromami, na sebe mala bojovú uniformu, čierne kučery jej vliali okolo hlavy a v rukách pevne zvierala drevený luk a na pleci mala pohodený tulec s niekoľkými šípmi.

Do kráľovnej vošlo toľko zlosti, koľko len mohlo.

Obraz bežiacej Snehulienky sa rozplynul v zrkadle a zmizol v sivej hmle. Potom z hmly v zrkadle sa opäť vynorila zahalená tvár Podlej čarodejnice z krajiny Blaeton.

„Môžem pre Vás niečo spraviť, pani moja najdrahšia?“ Podlá čarodejnica s hlasom zasalutovala, zmäkčila ho a nachvíľu vyznel ako hlas slúžky – čo istým spôsobom aj bola.

Zlá kráľovná nespokojne odfrkla: „Nepreháňaj to s tou milosťou, drahá.“

„Robím len to, čo je v mojich službách.“ povedala obranne Podlá čarodejnica zahalená pod smaragdovo zeleným plášťom s tŕňovou korunou na hlave.

„A to by si aj mala,“ odvetila stroho Zlá kráľovná, „Pošli tam temnovrany. Nech zobú jej nechutne krásnu tváričku,“ mľasla pomstychtivo jazykom. Pomsta je tak sladká, pomyslela si.

V zrkadle sa zasa zjavil obraz so Snehulienkou upaľujúcou cez les, no naraz sa okolo nej zjaví priam kŕdeľ temnovrán s čiernymi telami a bielo perleťovými krídlami. Obkolesia ju ako vzduch, je ich tam čoraz viacej. Kráľovná sa podlo usmeje nad obrazom Snehulienky. Temnovrany ju takmer zahatajú, začnú do nej zobákmi zobať, krídlami narážať až Snehulienka padá na kolená a kričí o pomoc.

„No dobre, daj ten obraz preč.“ povie vrtko Kráľovná, „Už ma nudí. Ale temnovrany tam nechaj.“

„Rozkaz,“ prednesie neochotne hlas vychádzajúci zo zrkadla.

„A čo teraz, Vaša Výsosť?“ spýta sa Podlá čarodejnica spod plášťa, „Nevrátite sa na ples?“

„Och,“ mľasla nespokojne kráľovná, „Tí zakomplexovaní ľudia ma totálne rozčuľujú. A tá Srdcová kráľovná! Všetko má srdiečkové, akoby bola spadla odkiaľsi z jahody. Vravím, tá žena je absolútne pomätená. Vlasy v tvare srdca, pery v tvare srdca, dokonca som si na sto percent istá, že i tie jej miniatúrne bradavky majú srdiečkový tvar...“

Podlá čarodejnica sa unudene zasmiala: „Ha-ha-ha.“

„Kedy bude jej Očierňovanie?" spýtala sa Kráľovná už vážnejšie. Hlas v zrkadle odpovedal: O tridsaťdva dní, Vaša Výsosť."

"Snehulienka nebude Očiernená," povedala kráľovná silne, stroho, neoblomne - premyslene do špiku kosti. "Ako to myslíte?" ozvalo sa nechápavo zrkadlo a kráľovná ihneď odpovedala: "Myslím to tak, že nedopustím, aby nadišlo Snehulienkine Očierňovanie. Presne o tridsať dva dní ju budeme mať zamknutú v cele a Očierňovanie nenadíde. Stane sa z nej Stratená. Musí sa z nej stať Stratená."

„Ešte nejaká prosba, Vaša Výsosť?“ spýtala sa čarodejnica spod zeleného plášťa.

„Zrkadielko, zrkadlo,“ predniesla zlovestne Zlá kráľovná, „povedz, ktože je tá najkrajšia žena v Dyxií?“

Podlo sa usmiala, celá pyšná a hrdá na svoju urodzenú krásu.

Zrkadlo škodoradostne odpovedalo: „Ty určite nie, Vaša Výsosť...“


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!