utorok 22. augusta 2017

Cez démonské zrkadlo | Alenka v Říši zombií

Autor: Gena Showalter
Počet strán: 322
Originálny názov: Alice in Zombieland
Séria: Alenka v Říši zombií
Diel: prvý
Žáner: YA, Paranormal, Fantasy
Vydavateľstvo: Fragment

Nezastaví se, dokud nepošle každou chodící mrtvolu zpátky do hrobu. Navěky.
Kdyby někdo řekl Alence Bellové, že se jí v jednom úderu srdce změní život, vysmála by se mu. Aby se z jejího šťastného života stala tragédie? Ale no tak. Jenže to je přesně to, co se stalo a trvalo to přesně jeden úder srdce. Jedno mrknutí, jeden nádech, jedna sekunda… a všechno, co znala a milovala, bylo pryč. Její otec měl pravdu. Příšery existují.  Aby pomstila svou rodinu, musí se naučit bojovat s nemrtvými. A aby přežila, musí začít věřit největšímu rebelovi ze všech – Coleovi Hollandovi. Ale i Cole skrývá tajemství, a jestli si Alenka nebude dávat pozor, může se ukázat, že tahle tajemství jsou nebezpečnější než samotné zombie.Jsi ochotná obětovat svůj život, abys zachránila život ostatním? Jestli odpovíš, že áno, 
jsi připravená na třetí otázku. 
Uvědomila sis, že umírání je jediný spůsob, ja doopravdy žít?

Príbehov založených na Carrollovej svetoznámej bizarnej klasike je nespočetne, nekonečne veľa. Príbeh o dievčati, ktoré sa prepadlo králičou norou a našla tam krajinu stvorenú z bujnej a divokej fantázie si ešte stále nájde autorov, ktorí ju pretvoria v niečo nové a odlišné. Tento raz prichádza Gena Showalterová, ktorá má na konte už niekoľko románov, a klasická Alica sa pod jej vedením prerozprávala v príbeh o takmer bežnom modernom dievčati, ktoré bolo zrodené na to, aby stínalo hlavy zombiám.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt alice in zombieland

Na začiatok musím hneď povedať, že som čakal úplné, ale že 100 percent úplne niečo iné. Myslel som si, že je to "priame" prerozprávanie Alice, kde hlavná hrdinka sa prepadne do Krajiny zázrakov. Ale tak to nebolo. Gena nás zaviedla do prostredia moderných tínedžerov, ktorí okrem bežných problémov majú opletačky s hroznými príšerami, ktoré mi poznáme ako špinavé, smradľavé, s rukami vystretými pred seba dožadujúc sa ľudských mozgov. Áno, zombie v tomto príbehu sú tiež špinavé a smradľavé, ale Gena im dala úplne nový dizajn. 
Hlavnou hrdinkou je Alenka (prekvapivo). Spočiatku je to obyčajné dievča, ktorej otec je trochu divnejší než by sa povedalo. Neustále vraví, že vonku číhajú príšery a kvôli tomu Alenka ani nechodí po večeroch von. Jedného dňa sa však stane nehoda a Alenka sa zoči-voči stretne zombiám, o ktorých jej otec celý ten čas vravel, a keďže jej už nič neostáva, iba hnev a túžba po pomste, rozhodne sa, že každú takúto príšeru pošle späť pod zem. Na počudovanie sa však Alenka dozvedá, že tajomná skupina tínedžerov z jej škole sú ako tieňolovci: lovia zombie. 
A toto sa mi na tom celom páčilo. Bolo neskutočné, ako si autorka vzala všetky tie youngadultovské zaužívané klišé prvky a línie, pretvorila ich v niečo "fresh" a často si z nich doslova urobila srandu. Zozačiatku som mal pocit, že to až tak vážny príbeh nie je, no postupne sa pokojná a jasná atmosféra pomaly, ale isto, menila s tou akčnou a temnou, plnou číhajúcich zombií. Musím povedať, že táto knižka je akčná, a ani jeden krát - ani jeden! - som nemal pocit, že sa tam nič nedeje. Áno, sem-tam tam boli trochu zbytočnejšie dialógy, možno aj krátke scény, počas ktorých sa dialo všetko to, čo sme videl v každej ya knihe (od vyzliekanie očami sexy záhadného chlapca až po jazyky, ktoré sa navzájom preplietli), ale aj tak som sa necítil, žeby ma to nebavilo. Tam sa stále niečo dialo a ak aj nie, autorka to napísala tak, že to bolo vždy záživné. Gena má za sebou už niekoľko kníh a to sa aj na jej písaní ozrkadľuje. Píše jednoducho a nesmierne pútavo, dokáže vo vás vyvolať emócie, ktoré prežívajú práve jej postavy. A ak sme už pri nich, autorke nechýba talent pre vytváranie postáv. Neviem ako vy, ale mne boli postavy sympatické a vnímal som ich ako skutočné. Všetky mali vlastné problémy, vlastné starosti, chybičky aj miesta, v ktorých sa našli. Hlavná hrdinka je obyčajné dievča, ktoré sa "zrazu" stane výnimočným. To už poznáme všakže? Áno, ale hlavná hrdinka si z toho urobí srandu. Potom tu máme sexy záhadného chlapca, ktorý je v skutočnosti odvážny, milý a starostlivý. Ach, to poznáme až veľmi dobre. Ale aj tak som si nemohol zamilovať tieto postavy. Autorka je skvelá v písaní, a za Kat jej patrí odo mňa poklona. Tak skvelá postava, až som sa miestami pri čítaní pozastavil a zasmial sa. Milujem jej hlášky a ešte väčšmi jej štýl.

                    alice in zombieland quotes - Google Search     Meet Cole... Then check out Gena Showalter's books featuring him... the White Rabbit Chronicles.     Through the Zombieglass Blog Tour and Giveaways

Čo sa týka samotného deja a zápletky, autorka ma týmto prekvapila a vyrazila mi dych. Vôbec som si nemyslel, že to bude mať tak dobre premyslené a že to bude mať oveľa väčšiu hĺbku než sa zdalo. Príbeh je oveľa zložitejší, hlbší a komplikovanejší, než sa javí na prvý pohľad a ten drobný, ale účinný zvrat pri konci ma dostal. To som nečakal.
Alice in Zombieland by Gena Showalter aesthetic by A Writer Named CharleyA teraz sa určite pýtate: prečo som ju tak dlho čítal? Ľudia, túto knihu som fakt dlho čítal, dosť dlho. Ale poviem vám hneď čím to je: príbeh je rozdelený do dlhých kapitol, čo ja fakt nemusím. Kniha má vyše tristo strán a má iba 18 kapitol, čo znamená, že každá má tak od 20 až po 30 strán, ak sa nemýlim. A síce sa kniha čítala svižne a rýchlo, vždy keď som dočítal kapitolu a pomyslel si, že ďalšia má zasa len 25 strán, už sa mi viacej do toho nechcelo. Takže to ma u toho trochu mrzí. Ďalej čo by som vytkol knihe je začiatok a pár scén. K tomu začiatku - musím povedať, že je správny. Ku knihe pasuje ako chýbajúci kúsok skladačky, bol skvelý. ALE. Niečo mi tam jednoducho chýbalo, to čo sa potom vynorilo vo zvyšku knihy - akási šťava, šmrnc. A potom k tým pár scénam - ako som vravel, kniha je plná klišé prvkov a jednými z nich sú aj scény, kedy sa hlavnej hrdinke (ktorá je výnimočnejšia než sa zdalo) začne vysvetľovať, kto v skutočnosti je, ako to funguje, čo a zač je tento svet a všetky tie informácie. Toto mi vážne nesadlo, pripadal som si, akoby tie informácie autorka chcela povedať väčšmi mne než hlavnej hrdinke. (Čo aj chcela, iba tento krát sa jej to nepodarilo zakamuflovať.)
Ku koncu ešte dodám, že z knihy by bol neskutočne dobrý film. Dúfam, že sa raz dočkám adaptácie a že bude rovnako dobrá ako táto kniha.
Každopádne, Alenka v Říši zombií, aj napriek tomu, že to nie je dokonalá kniha, je úžasným mixom zaužívaných klišé prvkov, ktorých je ya literatúra plná, humoru, akcie, sympatických postáv a svetom, ktorý je oveľa viac detailnejší, než sa na prvý pohľad javí. Čítanie som si nesmierne užil a neviem sa dočkať, kedy vydavateľstvo príde z ďalšími dielmi. Dúfam, že to je už čoskoro.
Prvý príbeh Alenka v Říši zombií dala svojej sérií svižný a sľubný začiatok. Aj keď to nie je číra dokonalosť, príbeh stojí zato ;)
Percentuálne hodnotenie: 82%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia.sk


Čítali ste túto knihu? Čo na ňu hovoríte?
Aký máte názor na autorkin spôsob, akým si zobrala do rúk Carrollovu Alicu?
Tešíte sa na ďalší diel, 
alebo zombiovská Alica ešte stále čaká na vašej tbr poličke?


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!