streda 16. augusta 2017

Ešte jeden krát ako nájomná vrahyňa | Kráľovná v tieňoch

Autor: Sarah J. Maas
Počet strán: 664
Originálny názov: Queen of Shadows
Séria: Trón zo Skla
Diel: štvrtý
Žáner: Fantasy, High fantasy, YA
Vydavateľstvo: Slovart

Štvrté pokračovanie najúspešnejšej fantasy série súčasnosti Trón zo skla. Prečítaj a podľahni – séria Trón zo skla je aj tvoja nová závislosť. Celaena sa vracia do nenávideného impéria. Aby sa pomstila. Aby zachránila svoje kedysi mocné kráľovstvo a postavila sa zoči-voči tieňom z minulosti. Odkedy akceptovala svoje férske dedičstvo, už nie je najobávanejšou nájomnou vrahyňou Celaenou Sardothien. Teraz je Aelin Galathynius, dedička terrasenského kráľovského trónu. No kým sa zmocní trónu, musí bojovať. Za svojho bratranca - bojovníka ochotného za ňu položiť vlastný život. Za svojho priateľa - mladíka spútaného v temnom väzení. A za svoj ľud zotročený surovým kráľom, za ľud očakávajúci návrat kráľovnej.
"Bola by škoda zabiť takú bojovníčku," šepla Aelin, chytila Manon pod 
pazuchy a postavila ju na nohy. 
"Ak kvôli tebe zomriem, v pekle z teba vymlátim dušu."


Ani neviete, ako dlho som čakal na moment, kedy otvorím ďalší všetkým napráskaný diel série Trón zo skla, začítam sa a ponorím sa do tohto divokého sveta. Od poslednej časti, Zrodená z ohňa, ubehla dosť dlhá doba - bol to asi rok a ja som sa zubami-nechtami nedokázal dočkať ďalšieho dielu. Keď mi balík s knihou prišiel domov, ihneď som začal čítať. Naplnilo to však všetky moje očakávania, ktoré sa nahrnuli behom toho dlhého čakania na ďalší diel?


Aelin and Rowan for half of Queen of ShadowsĽudia, ani neviem čím začať. Absolútne neviem, a preto začne s postavami. Samozrejme, hlavnou postavou je ako inak Aelin, ktorej ja budem vždy hovoriť Celaena. Áno, je to jedna a tá istá postava, ale...je divné, ak poviem, že som mal Celaenu viacej rád? Čo sa týka tohto charakteru, mám k nej veľmi zložitý a komplikovaný vzťah. Celaena je proste Celaena a každý ju bude mať rád, pretože je jednoducho super...ale v každej knihe sa stane, že mi táto osoba miestami lezie na nervy. Možno tú jej hlášky, ktoré ja už fakt, ale fakt nemusím. Myslím presne tie hlášky, ktorými sa Celaena "maskuje" za niekoho s podrezaným jazykom alá "som fakt drsňačka" - myslím presne tieto hlášky, a tie mi fakt lezú na nervy. Ale poďme k ďalším postavám. Rowan - s Rowanom to mám skoro ako s Aelin, ibaže trochu lepšie. Je super, páči sa mi, ako sa hrdinsky chová, pričom má na to dôvod a nechce byť hrdinom len preto, aby sa povedalo, že je hrdina. Ale tiež má momenty, kedy mi lezie na nervy. Hlavne sú to scénky, kedy mu v mysli prikazujem, aby Aelin konečne už pobozkal, pretože ona si to očividne žiada, a on tam len tak posedkáva. Ale Rowan je fajn, aj keď neviem, aký má s ním autorka plán, pretože je očividné, s kým Celaena ostane. (Dokonca aj autorka to povedala pri rozhovore na tretiu knihu, že sa ukáže, s kým Aelin asi zostane) A keď je reč o vlku, ihneď spomeniem Chaola. Môj prístup k Chaolovi sa nikdy nezmení. Nenávidím ho, je nesympatický a chová sa jednoducho ako debil. Bodka. A Nesryn  - jedna z nových postáv - je takmer podobná. Takmer zato, že tá postava má hĺbku, ktorú autorka v budúcich dielach určite viacej odhalí. Elide je ďalšia z nových postáv a toto bola postava, ktorej mi bolo ľúto a nie tým spôsobom, že jej držím palce. Sem-tam mi pripadala ako totálna hlupaňa, hoci ani sám neviem. Lysandra...nuž, k tejto neviem, čo povedať. Je super, je badass a pripadá mi akosi nejaká ďalšia verzia samotnej Aelin. Ale nejaký súvislejší názor na ňu nemám. Nič proti nej nemám, ale zasa netrhám sa za ňu. A keď už sme pri nových postavách, dúfam, že Lorcan je posledná a že som na nikoho nezabudol. Lorcan bol fajn. Toho ja môžem.
No a ako poslednú som si nechal Manom. Ach, moja drahá Manon. Moja witch-bitch Manon, bez ktorej by celkový príbeh nebol taký, aký je. A myslím to vážne. Keby nebolo Manon, príbeh by vôbec nemal také hodnotenie, aké som mu dal. Manon je jednoducho úžasná a ja ju milujem. Príde mi oveľa reálnejšia než všetky ostatné postavy, oveľa skutočnejšia. Neviem sa dočkať, kedy si prečítam ďalšiu knihu a dúfam, že jej tam bude ešte viacej, pretože Manon je Manon.

            “Does your blood run blue or red?” Manon & Elide (”Queen of Shadows” ”Throne of Glass” series by @sjmaas)   Dorian fan-art by the super-talented PhantomRin! http://phantomrin.tumblr.com/post/138468294075/ice-prince-dorian-throne-of-glass-by-sarah   GOD BLESS DORIAN AND MANON>>EXCEPT DORIAN WOULD CARRY MANON LIKE THIS FOR A MOMENT AND THEN SHE WOULD SNARL AT HIM TO LET HER GO

Čo sa týka zápletky a samotného príbehu, tu nie je proste o čom. Sarah je majsterka v zápletke a vo všetkom od tvorby samotného sveta či po rozuzlenia a ďalšie časti, ktoré vás dostanú do kolien a vyrazia vám dych. Je zvláštne, že v prvej časti, takých dvesto strán sa skoro vôbec nič nedialo. Bola to skôr výmena názorov, opisovanie, čo sa stalo a čo sa udeje, príprava na boje a tak...ale nebolo to nudné. Autorka to napísala tak, že aj keď sa tam nič nedialo, aj tak to bolo záživné a dalo sa to čítať.
Špeciálny palec hore platí Sarah za celú tú vec s Arobynnom. Ak ste čítali knihu, viete o čom hovorím - tie scénky boli neskutočne premyslené, skvele napísané a ja som vtedy takmer ani nestíhal hltať tie strany. Pre mňa najlepšia scénka z celej knihy a možno aj z celej série...neviem ani prečo, tieto scénky, ktoré sa niesli v "Arobynn vs Celaena" duchu mi neskutočne sadli. Spoijer - A Arobynna mi je neskutočne ľúto. Síce si to zaslúžil, ale aj tak mi bude chýbať.
Samozrejme, najradšej by som napísal recenziu plnú spojlerov, pretože tu sa udialo tak veľa, že ani neviem udržať jazyk za zubami. Nemusím vôbec spomínať, že taká dobrá spisovateľka ako je Sarah J Maas má presne ten výnimočný dar, kedy ani neviete, ako vás ďalej môže uchvátiť a prekvapiť, a bum, ona to hneď na to urobí. Vždy keď som si myslel, že áno, toto je samotný vrchol, Sarah mi ukázala prostredník a zasiahla ma ďalšou ranou, akoby to už nestačilo. Autorka je neskutočne talentovaná a viac k tomu netreba dodať.
Čo sa týka konca, bol to presne ten koniec, ktorý vás naplní, ktorý vám naježí všetky chlpy, uspokojí vás a zároveň neuspokojí. Neuspokojí, pretože chcete viac. Dúfam a vážne si prajem, aby to vydavateľstvu tak dlho s Búrkou v impériu netrvalo, aspoň nie tak, ako s Kráľovnou v tieňoch, pretože to je doslova mučenie. Inak, len tak pre tých, čo by nevedeli (ale asi viete) - seriál, ktorý sa tvorí podľa série Trón zo skla, sa nebude volať Trón zo skla, ale Kráľovná v tieňoch (Queen of Shadows) a pilotná časť má názov "Celaena". Dúfam, že z toho nebude len ďalší omyl, kedy sú predané práva ale nič z toho nie je. A Aelin by inak mohla hrať Cara Delevingne (ja ju milujem), no nemyslíte?
Ako som spomínal, až na tie hlášky a občasné chvíle, kedy sa nič nedialo, bola knihy 
dych vyrážajúca a epická.
Percentuálne hodnotenie: 94%


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Čítali ste Kráľovnú v tieňoch? Čo na ňu hovoríte?
Aký máte názor na nové postavy?
Neviete sa dočkať piateho dielu rovnako veľmi ako ja?


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár a názor!